На початку року, а саме 23 лютого, Кіровоградському учбово-виробничому підприємству Українського товариства глухих виповнилося 80 років. Створено його було, передусім, для забезпечення трудової, соціальної та слухової реабілітації інвалідів, що втратили слух або ж погано чують. Це і нині є основним стратегічним завданням підприємства.
Очолює його директор Геннадій Колодько, який і розповів кореспондентові "Вечірньої газети" про дні минулий та нинішній заводу, його досягнення, проблеми й можливості.
Нині на підприємстві трудяться 89 осіб, з яких 52 – інваліди. За радянського часу це підприємство було основним, а згодом і єдиним виробником у Радянському Союзі ящиків з дроту для молочних пляшок. Планове економічне господарство давало змогу забезпечити підприємство стабільним ринком збуту на всіх молокозаводах країни. Постійне реконструювання ящика задля зменшення матеріалоємності та автоматизації технологічного процесу дозволило довести випуск цієї продукції до 630 тисяч штук на рік. Щоби збільшити потужності виробництва, Центральне правління УТОГ прийняло рішення збудувати в Кіровограді новий завод і довести випуск ящиків до 1 мільйона 200 тисяч на рік. Цього було достатньо, щоб повністю забезпечити оборотною тарою всі молокозаводи СРСР. На це виділили кошти і почали будівництво. Та в кінці 90-х років технічний прогрес змінив ситуацію на ринку пакувальних матеріалів. З’явилася пластикова тара, а згодом – термоусадкова плівка та вакуумне формування.
Керівництво підприємства шукало вихід зі складної ситуації з можливістю не відходити від технології, відшліфованої роками. До того часу завод уже випускав деякі товари народного вжитку з дроту, але покриття методом цинкування застаріло, тож роботу з налагодження оновленого виробництва на заводі почали з реконструкції дільниці фарбування. Фонд соціального захисту інвалідів надав для цього грошову допомогу, і підприємство 1999 року придбало нову технологію полімерно-порошкового напилення, що дало змогу виготовляти сучасну продукцію.
Почалося інтенсивне освоєння виробництва торговельного обладнання в замкнутому циклі. Маркетологи разом з дизайнерсько-конструкторською службою розробили і запропонували великий асортимент торговельного устаткування для різноманітних товарів. На збереженому унікальному обладнанні точкового зварювання працівники заводу розпочали виготовляти легкі, гарні і якісні ажурні вироби, здебільшого кращі за імпортні зразки. Було створено дільницю вакуумного формування та дільницю з переробки ламінованого ДСП, започатковано ще два напрямки виробництва: виготовлення підставок з пластику під косметику, парфуми, фармацевтичну продукцію, а також офісних та шкільних меблів…
Про теперішній день підприємства розповідає Геннадій Колодько:
– Криза 2008 року згубно вплинула на налагоджений механізм роботи нашого підприємства. Колективу довелося згуртуватись, щоб зберегти свій кадровий потенціал, механізми та обладнання. Ми розробили план фінансово-економічної стабілізації, в основі якого – поновлення ринкових сегментів з реалізації продукції і надання послуг, завантаження виробничих потужностей підприємства. Цю роботу довелося вести у складних умовах жорсткої конкуренції з виробниками України, що виготовляють торговельне обладнання. Нескладна технологія і велика кількість безробітних – усе це призвело до появи конкурентів, у яких була можливість маніпулювати цінами на таку продукцію.
Нам довелось перейти на випуск дрібних та незначних партій продукції. Щоб утриматись на ринку, змушені були знизити до мінімуму прибуток та заморозити виконання деяких соціальних програм. Складні політичні та економічні умови, бойові дії на території України призвели до ще більшого загострення кризової ситуації. Торговельний ринок східних регіонів та Криму поки втрачено. Нестабільність валюти весь час дестабілізує енергетичний ринок та ціни на матеріали. Розвиток сфери торгівлі зійшов нанівець, що загальмувало виробництво торговельного обладнання.
Та колектив нашого підприємства не склав руки, і ми не лише продовжуємо виготовляти торговельне обладнання з дроту (кошики, лотки, вітрини, "кишені" та буклетниці, підставки під товари, решітки, торговельні полиці, стійки, стенди й стелажі, виносні рекламні стенди тощо), а й налагодили виробництво нової для нас продукції. Це – парти одномісні і двомісні, регульовані й нерегульовані, стільці учнівські регульовані й нерегульовані, лавки металеві дво- і тримісні (з дроту та з перфорованого металу), двоярусні армійські ліжка, польові ліжка, пічки-"буржуйки" і міні-пічки індивідуальні. Над цими виробами підприємство працює і зараз, вдосконалюючи технологію їх виробництва, проектує нові види ліжок, налагоджує контакти з покупцями й постачальниками матеріалів. Наше підприємство має значний потенціал і спроможне постачати різноманітну продукцію за прийнятною ціною як поштучно, так і великими партіями…
Після відвідин Кіровоградського учбово-виробничого підприємства Українського товариства глухих автор написаного відвідав і його магазин, що знаходиться поруч із заводськими воротами. Там представлено значну частину товарів з асортименту виробів заводу, тож охочим оглянути їх варто завітати до цієї крамниці та на сайт підприємства utog.uaprom.net, де представлено його продукцію, вказано ціни на неї, а також подано іншу корисну інформацію. Знаходиться завод на вулиці Великій Пермській, 12, а телефонувати туди потрібно за такими номерами: (0522) 24-33-57 та (0522) 24-88-59. Працівники заводу радо ознайомлять вас із будь-якою інформацією стосовно продукції, яку виробляють на підприємстві, та дадуть відповіді на інші ваші запитання.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО