На апаратній нараді в облдержадміністрації розглянуто питання про заходи щодо стимулювання населення, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів до впровадження енергоефективних заходів, передбачених програмою відшкодування частини суми кредиту на придбання енергозберігаючого обладнання і матеріалів.
Як проводиться ця робота на Кіровоградщині, інформувала директор департаменту житлово-комунального господарства ОДА Ольга Довжук.
Вона нагадала, що з жовтня 2014 року, з метою переходу споживачів на альтернативне опалення, запроваджено державну підтримку для відшкодування населенню 20 відсотків (але не більше 5 тисяч гривень) частини суми кредиту, взятого на придбання негазових, тобто твердопаливних та електричних котлів.
8 квітня нинішнього року до зазначеної програми постановою Кабінету Міністрів за № 231 внесено зміни, відповідно до яких у 2015 році державна підтримка населенню, яке проживає в індивідуальних будинках та квартирах багатоквартирних будинків, для відшкодування витрат на придбання енергоефективного обладнання і матеріалів надається у розмірі 30 відсотків (але не більше 10 тисяч гривень на одну квартиру), а державна підтримка ОСББ та ЖБК – у розмірі 40 відсотків (але не більше 10 тисяч гривень на одну квартиру).
Прийняті зміни, за словами Ольги Довжук, спрямовані на стимулювання власників житла у багатоквартирних та індивідуальних будинках, а також об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів до впровадження енергоефективних заходів у їхніх помешканнях.
Торік цільовою програмою опікувався лише “Ощадбанк”, у нинішньому році до її виконання долучилися ще два державних банки – АБ “Укргазбанк” та ПАТ “Укрексімбанк”.
Ольга Довжук конкретизувала цільове призначення кредиту, зазначивши, що взяті кошти можна використати для комплексного утеплення багатоквартирних будинків, заміни вікон, утеплення фасадів, дахів та підвалів; для придбання та встановлення енергоефективних склопакетів у вікнах, які розташовані в місцях загального користування; для облаштування чи ремонт індивідуальних теплових пунктів, встановлення котлів; для придбання приладів обліку теплової енергії та води, регуляторів теплового потоку за погодними умовами, включаючи вартість їх встановлення.
Зазначений кредит надається без застави під майно за кредитною ставкою до 25 відсотків річних на термін до 60 місяців. Детальну інформацію про умови та порядок його надання можна отримати у відділеннях вищезгаданих банківських установ. Крім того, відповідна інформація висвітлена на сайтах банків. Там також розміщено калькулятор, завдяки якому фізичні та юридичні особи можуть провести попередні обрахунки, зважаючи на розмір бажаного кредиту, відсоткову ставку, а відтак – прогнозовану суму відшкодування за рахунок коштів державної підтримки.
Керівник департаменту ЖКГ наголосила на тому, що “програмний” кредит надається на придбання саме обладнання та матеріалів для впровадження енергоефективних заходів, а от виконання робіт фінансується за власні кошти.
Поки що, за інформацією Ольги Довжук, “Ощадбанком” видано всього 61 кредит населенню на придбання негазових котлів та матеріалів, а “Укргазбанком” – лише 7. Тож усім органам влади – і обласної, і на місцях – наголосила Ольга Довжук, необхідно терміново долучитися до популяризації цієї програми, працювати безпосередньо в колективах, у тому числі бюджетних установ, широко залучати засоби масової інформації.
Крім того, програма може набути більшої популярності, якщо органи місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевих бюджетів долучаться до її виконання шляхом відшкодування відсотків по банківських кредитах – і населенню, і ОСББ.
Таке завдання поставлене урядом на селекторній нараді 26 червня, під час якої було презентовано досвід з цього питання Львівської області, де започатковано відшкодування з обласного бюджету 20 відсотків суми відсотків по кредиту. Цей досвід засвідчує, що виконання заходів програми більш ефективне, коли до її реалізації долучаються ресурси місцевих бюджетів.
Міністерство інфраструктури, у зв’язку з цим, запропонувало органам місцевого самоврядування здійснювати фінансування даної програми у межах діючих територіальних програм розвитку та реформування житлово-комуналь- ного господарства, програм підтримки та розвитку ОСББ, а також програм з енергозбереження.