Слухайте повідомлення Управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міста (району). Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів. Вислухавши це повідомлення, кожен повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками. Поінформуйте про ситуацію сусідів. Важливо також чітко виконувати рекомендації, отримані лише з офіційних джерел.
При необхідності інформацію можна уточнити за телефонами екстрених служб: служби порятунку – 101, міліції – 102, швидкої допомоги – 103, служби газу – 104, - і обов’язково, якщо ви стали свідком надзвичайної події, негайно повідомте відповідну службу.
Після отримання тривожного сигналу події можуть розвиватись двома шляхами: громадяни прямують до укриттів або до збірних пунктів евакуації.
Якщо ситуація змушує залишити робоче місце, місце проживання, необхідно в першу чергу підготувати та взяти з собою наступні речі: паспорт, військовий квиток, документ про освіту та фах, свідоцтва про шлюб та народження дітей, трудову книжку або пенсійне посвідчення, гроші і цінності; комплект верхнього одягу та взуття за сезоном та погодою; продукти харчування і воду на 3 доби, які упаковані у герметичні ємності або пакети, засоби індивідуальної гігієни.
Дітям дошкільного віку вкладається у кишеню або пришивається до одягу записка, де зазначається прізвище, ім'я та по батькові, домашня адреса та номери телефонів, а також ім'я та по батькові батьків.
Залишаючи квартиру, слід вимкнути освітлювальні і нагрівальні прилади, закрити водопровідні та газові крани, вікна й двері.
Після цього необхідно прибути до збірного пункту евакуації, адресу якого ви повинні завчасно уточнити у КРЕПі, ЖЕКу чи голови квартального комітету. Зверніть увагу, що збірними пунктами евакуації можуть бути авто- та залізничні вокзали, відкриті території, громадські місця. Після прибуття до збірного пункту евакуації необхідно діяти за вказівками представників комісії з питань евакуації.
Ні в якому разі не випускайте з поля зору дітей – тримайте їх біля себе, за необхідності та по можливості надайте допомогу тим, хто її потребує (інвалідам, особам похилого віку).
Цивільне населення укривається в найпростіших укриттях: цокольних та підвальних приміщеннях.
Працюючому населенню на момент отримання сигналу оповіщення потрібно діяти за вказівкою керівників підприємств та спеціалістів з цивільного захисту. І при отриманні їх вказівок забрати особисті речі і організовано зайняти захисну споруду підприємства.
Персоналу дошкільних навчальних закладів та викладачів загальноосвітніх шкіл після отримання сигналу оповіщення необхідно організувати передачу дітей батькам, а в школах-інтернатах організувати евакуацію дітей через управління освіти та евакуаційні комісії.
Управління ДСНС України в області та
Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД
Кіровоградської області