ХВОРОБА, ЯКА ПІДСТЕРІГАЄ СКРІЗЬ

– Туберкульоз – це хвороба не тільки бідних людей, – зазначає Леонід Михайлович. – Побувши у приміщенні або у транспорті поряд із хворим, кожен опиняється у групі ризику, якщо, звичайно, є проблеми з імунітетом. Однак, незважаючи на всю підступність туберкульозу, цю недугу можна вилікувати. Одужують понад дві третини хворих.

У Кіровограді щодня ми реєструємо трьох захворілих на туберкульоз, при цьому одна людина помирає.

Туберкульоз – дуже заразна інфекційна хвороба. Шляхів зараження – декілька. Першим і основним є аерогенний шлях. При кашлі, чханні, розмові хворий виділяє швидко висихаючий аерозоль, який знаходиться у навколишньому середовищі і потрапляє до організму здорової людини при вдиханні. Другий, аліментарний шлях – при вживанні молочних продуктів та м’яса від хворих на туберкульоз корів. Третій, контактний – при рукостисканні, поцілунках, користуванні зараженими одягом, білизною, рушником, посудом хворого. Зустрічається і плацентарне зараження плоду від хворої на туберкульоз матері, але це відбувається рідко.

Найпоширенішою формою хвороби є туберкульоз легень, для якого характерні бронхо-легеневий синдром – сухий чи з мокротинням кашель, біль у грудях, задишка, кровохаркання, легенева кровотеча. Ці симптоми характерні й для багатьох інших хвороб. Тому, якщо вони турбують, необхідно обов’язково звертатись до лікаря та пройти обстеження. Насторожити має й висока температура, яка тримається довгий час, відчуття втоми, втрата апетиту. Захворювання може протікати і без хворобливих відчуттів. Тоді його виявить тільки флюорографічне обстеження. Ось чому кожна людина раз або двічі на рік повинна його проходити. Ми проводимо значну роз’яснювальну роботу, розповідаємо, наприклад, як в одній з місцевих дизайнерських компаній працював чоловік. Дуже тримався за роботу. Рекомендацію зробити флюорограму проігнорував, а через вісім місяців у нього виявили мультирезистентну форму туберкульозу, яка дуже важко лікується. Його покинула дружина, він отримав групу інвалідності. Словом, втратив усе.

Багато людей, які вийшли з місць позбавлення волі, є бацилоносіями чи хворими на туберкульоз. Звичайно, вони до нас відразу не приходять. Ведуть звичайний спосіб життя (відвідують кафе, їздять громадським транспортом, завжди знаходяться серед нас). До медиків звертаються, коли вже розпочалось кровохаркання. Такого хворого треба лікувати роками, а чи хоче він цього? Трапляються випадки, коли такі хворі тікають, наражають на небезпеку оточуючих, а згодом все одно потрапляють до нас, але вже з іншою формою туберкульозу. А от при нормальному перебігу хвороби, при малій формі туберкульозу через чотири-шість місяців пацієнт може забути про свій діагноз.

До речі, до 2004 року на базі міського протитуберкульозного диспансеру працював стаціонар, потім відбулась реорганізація нашої служби, й обласний протитуберкульозний диспансер перевели на нашу територію, розташували в наших колись лікувальних корпусах. Тепер тут є 55 ліжок, де лікуються хворі з, так би мовити, чистими та незаразними формами хвороби. Цих хворих ми всебічно обстежуємо, адже туберкульоз іноді дуже схожий на інші хвороби, тому потрібно розібратись. Якщо у пацієнта все ж таки виявили паличку Коха, то він лише тоді вважається заразним. Таких хворих переводять до обласної протитуберкульозної лікарні, що відкрилась за 25 кілометрів від міста, в селі Шостаківці.

– То як уберегтися від цього тяжкого захворювання?

– По-перше, треба пройти рентгенологічне обстеження. Люди зараз часто хворіють на грип та гострі респіраторні захворювання. Якщо ви кашляєте протягом двох-трьох тижнів, йдіть до поліклінік, наполягайте на обстеженні. В нашому протитуберкульозному диспансері діє хороший цифровий флюорограф, тому обстежитись можна і у нас.

– А як виявити сухоти у дітей?

– З метою ранньої діагностики туберкульозу в малюків та підлітків щорічно проводиться туберкулінодіагностика, яка охоплює 90-95 відсотків дітей, адже щороку серед них ми також реєструємо одного-двох захворілих. Проба Манту не шкідлива як для здорових людей, так і для осіб з різними соматичними захворюваннями. Тому батькам не варто боятися туберкулінодіагностики у дітей, оскільки це єдиний метод виявлення у них первинної інфікованості. Варто зазначити, що інфікована дитина ще не хвора. Ми таких ставимо на облік, обстежуємо та проводимо курс хіміопрофілатики. Препарати надаються безкоштовно, ними ми забезпечені у повному обсязі.

Також найбільш ефективний профілактичний метод – щеплення вакциною БЦЖ. Первинну вакцинацію здійснюють усім здоровим доношеним новонародженим дітям на третій-п’ятий дні життя, якщо немає протипоказань. Потім проводять ревакцинацію в 7 та 14 років.

Загалом, суспільство повинне зрозуміти, що туберкульоз не є суто медичною проблемою, а соціальною. Від нього не застрахований ніхто. Сучасна медицина має достатній арсенал засобів та методів успішного лікування туберкульозу, але за умови раннього його виявлення, повноцінного стаціонарного контрольованого безкоштовного лікування та, безумовно, бажання вилікуватись самого хворого.

Розмову вела
Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також