Хроніка теплової блокади

Два дні частина Кропивницького залишалась без тепла. ВАТ “Кіровоградгаз” відключило від газопостачання сім міських котелень, які належать теплогенеруючим підприємствам “Теплоенергетик” та ДП “Кіровоградтепло” ЦНТІ УНГА. Ситуація була настільки критичною, що міський голова Андрій Райкович 28 листопада терміново вирушив у Київ, до НАК “Нафтогаз України”, щоб не допустити замерзання нашого міста.
Після перемовин в Адміністрації Президента України, Кабінеті Міністрів, НАК «Нафтогаз України» газопостачання котелень відновилося.
А передували поверненню тепла до Кропивницького кроки ВАТ «Кіровоградгаз», які не назвеш цивілізованими. Двадцять четвертого листопада на сайті підприємства з’явилась інформація про можливе припинення постачання газу двох теплових підприємств міста: ДП «Кіровоградтепло» та КП «Теплоенергетик». Підставою для цього було названо значну заборгованість минулих років.
Цю інформацію заступник міського голови Олександр Мосін того ж дня на терміново зібраному засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій назвав перекручуванням фактів, адже міська влада тримає ситуацію з перебігом опалювального сезону під контролем, не допускає нової заборгованості, виконала всі умови НАК «Нафтогаз України» щодо реструктуризації боргу минулих періодів аж до забезпечення гарантій міського бюджету щодо сплати щорічних платежів за договорами комунального підприємства.
– НАК «Нафтогаз України» затримує підписання договорів реструктуризації і виділення номінацій газу для міських теплогенеруючих підприємств, що значно ускладнює їх роботу, – наголосив Олександр Мосін. – Вважаю, що керівники ВАТ Кіровоградгаз» не мали жодних підстав говорити про самоусунення міської влади від вирішення проблеми і мають спростувати власну заяву.
А представник Служби безпеки України назвав дії компанії ВАТ «Кіровоградгаз» такими, що створюють додаткову соціальну напругу в місті. І додав, що є цивілізовані методи вирішення суперечок між суб’єктами господарювання – через суд. Інакше СБУ матиме підстави класифікувати дії газовиків як підготовку до диверсії.
Однак 27 листопада ВАТ «Кіровоградгаз» усупереч розпорядженню Кабінету Міністрів України, рішенню виконавчого комітету міської ради Кропивницького про початок опалювального сезону, а також рішенням міської та обласної комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій розпочав відключення котелень у Кропивницькому від постачання газу. Було зупинено роботу чотирьох котелень ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» та модульної – КП «Теплоенергетик» у селищі Новому. Без тепла залишилося близько 50 житлових будинів, дитячий садок і приміщення ПТУ № 9. Одразу після цього в міській раді знову зібралася міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під головуванням заступника міського голови Олександра Мосіна, який після завершення засідання виїхав до Києва в НАК «Нафтогаз України».
Не забарилася й заява міської ради Кропивницького, в якій ішлося про вимогу до керівництва ВАТ «Кіровоградгаз» негайно відновити постачання газу до котелень міста і не створювати в обласному центрі надзвичайної ситуації, що межує з комунальною катастрофою. А також закликано Службу безпеки України, Національну поліцію, органи прокуратури забезпечити належну охорону газорозподільчих пунктів, недопущення відключення газу на території обласного центру та порушити кримінальні провадження проти керівників ВАТ «Кіровоградгаз» за підготовку диверсії в Кропивницькому.
Міська рада не обмежилася лише заявою: до Києва виїхав і міський голова Кропивницького Андрій Райкович. Адже теплопостачання газовики позбавляли вже й інші житлові будинки, дитсадки і школи, ніби цілком умисно намагаючись довести ситуацію із теплопостачанням до повного колапсу.
На прес-конференції, на якій ішлося про неприпустимі дії керівництва ВАТ «Кіровоградгаз», начальник головного управління житлово-комунального господарства міської ради Віктор Кухаренко зазначив, що відключення від газу котелень міста в опалювальний період є протизаконним актом і що міський голова Андрій Райкович вже зробив до місцевої прокуратури подання про вчинення кримінального правопорушення. А також додав, що в інформації газовиків про відключення від газопостачання вказано неіснуючі мільйонні борги теплогенеруючих підприємств міста перед ВАТ «Кіровоградгаз». Сказано, що КП «Теплоенергетик» завинило за розподіл газу 4,5 мільйона гривень, але насправді борг складає 1,74 мільйона, на які укладено договір реструктуризації. Те саме стосується й ДП «Кіровоградтепло».
«Газові диверсанти» на той час уже позбавили тепла 115 житлових будинків, три дитячих садки, дві школи й професійно-технічне училище. Двадцять восьмого листопада терпець уже урвався і в активних містян, громадських активістів, депутатів, які прийшли до керівника ВАТ «Кіровоградгаз» з’ясувати, чому він так не любить наше місто та його мешканців. Очільник же «Кіровоградгазу» Олександр Гладкий замість того, щоб відповісти на це питання, казав, що переговорний процес триває, але відмовлявся повідомити, коли вже будуть його позитивні результати. Та візит кропивничан усе ж, певно, зменшив упевненість газовиків у тому, що їм за досягання своєї мети в гангстерський спосіб не доведеться відповідати.
На той час стало відомо про успішне завершення перемовин у Києві, які вів Андрій Райкович, і про те, що про поновлення газопостачання зі столиці вже надійшла вказівка. А 28 листопада газопостачання в Кропивницькому було відновлене до семи відключених раніше котелень…
– Міська влада вжила всіх необхідних заходів: усі рішення, які регулюють погашення боргів минулих періодів, прийнято, усі гарантійні документи і угоди складено, – сказав на апаратній нараді в міській раді Кропивницького, яка відбулася 29 листопада, очільник міста. – Є рішення Кабінету Міністрів про заборону відключення газу під час опалювального сезону. Одразу після появи інформації про відключення міста від газопостачання я розмовляв з паном Гладким. І як міський голова не відчув, що керівник одного зі стратегічних підприємств на території області переймається цією областю і зокрема обласним центром. Тож нікому із заїжджих ми не дозволимо відчувати себе господарем у Кропивницькому, хай затямлять це раз і назавжди!
Очільник Кропивницького подякував містянам, які проявили свою громадянську позицію й підтримали міську владу, допомогли у вирішенні газової проблеми. Дорікнув поліції за те, що та не завадила перекривати газові труби, а також закликав кропивничан активніше розраховуватись за комунальні послуги, зокрема за тепло. Бо рівень розрахунків за нього в населення становить 70–71 відсоткок (КП «Теплоенеpгетик») та 82 відсотки (ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА»).
* * *
Громадські активісти, які, реагуючи на безпрецедентні дії керівництва ВАТ “Кіровоградгаз”, 28 листопада прийшли пікетувати головний офіс цієї установи, вирішили запитати у голови правління ВАТ “Кіровоградгаз” Олександра Гладкого, скільки триватиме терор холодом мешканців Кропивницького, адже саме на цей день у місті було відключено сім котелень, без тепла залишились житлові помешкання десятки тисяч людей, дитячі садки, школи. Не інакше, як шантажем міської влади газівниками пікетувальники цю ситуацію не називали.
До великої кількості обурених громадян в коридорах будівлі “Кіровоградгазу” приєднався і народний депутат України Костянтин Яриніч. Він повідомив присутнім, що тільки-но прийшов із зустрічі з головою облдержадміністрації Сергієм Кузьменком. Питання з відключенням від теплопостачання житлового фонду та закладів бюджетної сфери обласного центру той вважає неприпустимим.
– Зараз міський голова Андрій Райкович перебуває в Києві, вирішує це питання у НАК “Нафтогазі”, – повідомив народний депутат. – Тому керівнику “Кіровоградгазу” було запропоновано вже зараз увімкнути газ, а вже потім все вирішувати документально. На жаль, він на таку пропозицію не пристав. З людьми зустрічатись і щось їм пояснювати він не хоче. Тому я розумію, що у активістів не було іншого виходу, як прийти сюди і вимагати пояснень. Олександр Гладкий, будучи людиною не місцевою, не хоче розуміти місцеві реалії, не знає всіх речей, які стосуються Кропивницького й області. У нього суто економічний підхід. Він не вбачає в своїх діях ні політичного, ні соціального підґрунтя. Але він протиставляє “Кіровоградгаз” міській владі. Мовляв, вона нічого не робить. Але ж він особисто сам вирішив підписати документ про відключення від газопостачання котелень обласного центру. Вже відключено п’ять. І спілкуватись ні з ким він не хоче. Після того, як ми вийшли з облдержадміністрації, він сказав, що йде до себе в кабінет. І ось я тут, а його немає. Я не знав, що тут буде так багато людей. Але бачу, що є чимало небайдужих людей, які прагнуть якось вплинути на ситуацію. Її я вважаю попри все не безнадійною. Але зараз потрібно всім об’єднатись – і народним депутатам, і міським депутатам, і жителям міста задля відновлення теплопостачання. На жаль, він готовий до того, щоб відімкнути ще й інші котельні в обласному центрі. Поки що я не знаю, в яких мікрорайонах це відбудеться. Є постанова Кабінету Міністрів України, якою забороняється відключати газ у період опалювального сезону. Але керівник “Кіровоградгазу”, на жаль, вирішив вдатись саме до таких дій. Треба сідати за стіл переговорів, щоб вирішувати проблему. Я йому так і казав: “Що ви зробили для того, щоб уникнути подібної ситуації?” Виявляється, півроку тому він написав листа керівництву міста. І тепер він одноосібно вирішив відімкнути від тепла половину міста. Так проблеми не вирішуються.
Побачивши в Інтернеті трансляцію подій в приміщенні “Кіровоградгазу”, прибув сюди і депутат міської ради Олег Краснокутський. У коментарі журналістам він зазначив, що міський бюджет не має боргів перед газівниками:
– Я як член планово-бюджетної депутатської комісії це авторитетно заявляю. Сьогодні ми маємо повне право вимагати підключення тепла до всіх об’єктів соціальної сфери, житлових будинків тощо. І вирішувати проблемні питання з позицій сили чи шантажу – неприпустимо. Те що зараз твориться, я вважаю, холодоцидом. Люди, не маючи заборгованості за тепло, вимушені сидіти у холодних помешканнях. Так само страждають і діти у дитсадках, і хворі в лікарнях. Місто боргів не має. На одному із останніх засідань депутати міської ради взяли на себе ряд зобов’язань, щоб почати опалювальний сезон. Все, що залежало від міської ради, було виконано, прийнято всі рішення. Тепер вони хочуть показати мешканцям Кропивницького, що вони є все, а ми – ніхто. І вони будуть нам диктувати свої умови. Але, якщо сьогодні вони не виконають зобов’язань, які вони несуть перед споживачами за законом, то я закликаю всіх мешканців міста звернутись до поліції та подати заяву, що керівництво “Кіровоградгазу” загрожує здоров’ю, з вимогою притягнути до кримінальної відповідальності. Я вдячний громадським активістам за небайдужість, що вони не дозволяють ось таким посадовцям здійснювати протиправні дії.
Серед тих, хто став заручникам свавілля керівництва “Кіровоградгазу” була і Лілія, мешканка будинку на вулиці Робочій, 2. Вона повідомила, що у квартирі батареї стали холодними у понеділок, 27 листопада. Тепер родина з чотирьох осіб з маленькою дворічною дитиною вимушена тулитись в одній кімнаті, обігріваючи її теплонагрівальними приладами. Заборгованості за тепло сім’я не має, тому навіть уявити не могли, що їм ось так просто мало не серед опалювального сезону відімкнуть теплопостачання.
Член громадської ради при облдержадміністрації Сергій Кернасюк розповів, що ще з понеділка активісти намагаються отримати пояснення від керівника “Кіровоградгазу”, але той не захотів спілкуватись, пояснити, хто дав наказ відімкнути міські котельні від блакитного палива. Він просто зайняв таку позицію, що пояснювати нічого не буде і говорити ні з ким не бажає. Здоров’я мешканців Кропивницького йому не важливе, для нього головне – тільки гроші.
– Тому сьогодні ми вирішили прийти безпосередньо до нього на робоче місце, – говорить протестувальник. – Добре, що нас підтримують народний депутат Костянтин Яриніч, депутати міської ради Кропивницького. Думаю, що саме таким громадським тиском, ми зможемо вплинути на ситуацію. Не може все місто залишатись заручником свавілля однієї посадової особи.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олександри ГОНТАР

Читайте також