Вживання м’яса без ветеринарно-санітарної експертизи небезпечно!

Cанітарно-епідеміологічна служба області звертає увагу населення на небезпеку при вживанні м’яса, придбаного на стихійних ринках, харчових отруєнь та зараження на небезпечне паразитарне захворювання – ТРИХІНЕЛЬОЗ!

В останні роки ситуація щодо трихінельозу в Кіровоградській області залишалась спокійною. Останні випадки захворювань серед населення області були зареєстровані у 2000 році.

Але враховуючи наявність природних та синантропних вогнищ трихінельозу серед тварин, значну чисельність гризунів, дефіцит коштів для проведення ефективної дератизації об’єктів епідемічного ризику, наявність стихійних ринків, торгівлі м’ясом та м’ясопродуктами з порушенням санітарно-ветеринарних правил, заходи профілактики трихінельозу залишаються актуальними.

Розповсюдженню інвазії та захворюваності людей можуть сприяти особливості побуту і господарської діяльності людини, неправильна організація свинарства та вільне утримання свиней, доступ у свинарники гризунів, котів, собак, а також згодовування свиням залишків диких звірів, падалі інших тварин.

Так санітарно-епідеміологічною службою Запорізької області в січні поточного року повідомлено про циркуляцію збудника трихінельозу на території Михайлівського району (під час планового відстрілу в тілі вовка виявлені личинки трихінел). В квітні про випадок виявлення реалізації мешканцями Бериславського району м’яса свиней інфікованого трихінелами повідомлено санітарно-епідеміологічною службою Херсонської області.

Крім того реєструються випадки захворювання людей. В січні 2012 року за повідомленням санітарно-епідеміологічної служби Чернігівської області в селищі під Черніговом було зареєстровано три випадки захворювання на трихінельоз у мисливців після вживання страв з м'яса дикого кабана (шашлик та суп).

У зв'язку з тим, що наявність личинок трихінел у м'ясі можна встановити лише лабораторним шляхом і навіть термічна обробка м'яса не завжди гарантує їх знищення, санітарно-епідеміологічна служба Кіровоградської області закликає мешканців області не купувати м'ясо та м’ясопродукти на стихійних ринках та без проведення ветеринарно-санітарної експертизи!

Довідкова інформація:
Трихінельоз – паразитарна хвороба тварин і людей, збудником якої є гельмінт Трихінела спіраліс. Трихінельоз розповсюджений в природі у всьому світі серед хижаків і всеядних ссавців, різних гризунів за рахунок поїдання одних тварин іншими.
Основним джерелом інвазії для людини є свині, для деяких народностей – собаки.

В природі джерелом зараження є дикі кабани, барсуки, нутрії, єнотовидні собаки та інші тварини. Людина заражається при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленого м’яса свиней, або диких кабанів, уражених личинками трихінел. У м’язах заражених тварин личинки трихінел залишаються життєздатними протягом багатьох років. Личинки трихінел гинуть лише при дії температури на менше 80ºС всередині шматка м’яса. Соління і копчення м’яса на інкапсульовані личинки не діють.

Інвазійні личинки трихінел в організмі людини проходять послідовні стадії розвитку з дозріванням личинки та локалізацією зрілого гельмінта у слизовій тонкого кишечника, розмноження та потрапляння юних мігруючих личинок у кровоносне русло та лімфу та занос личинок у поперечно-смугасті м’язи різних органів та тканин.

Від моменту зараження до перших клінічних проявів захворювання проходить від 10-25 днів при вживанні ураженого личинками трихінел м’яса свиней до 40-45 днів при вживанні ураженого м’яса дикого кабана. Характерними клінічними проявами трихінельозу є лихоманка, біль у м’язах, особливо у литкових, поперекових, жувальних, набряки обличчя, повік, кон’юнктивіти, висипи на шкірі та різноманітні прояви аутоалергічних реакцій. При тяжкому перебігу трихінельозу можливі розповсюджені органні і системні ураження. Найбільш тяжкими ускладненнями, які можуть призвести до смерті хворих є гострий алергічний міокардит, пневмонія з приєднанням астмоїдного бронхіту, ураження центральної нервової системи.

Читайте також