З першого липня система обслуговування житлового фонду радикально зміниться. ЖЕО та ЖЕКів не стане. Мешканці мають або створити ОСББ, або обрати управителя для свого будинку. Якщо вони самі не визначаться, управителя, відповідно до законодавства, їм має призначити міська влада. Мешканці будинку №11, що на вулиці Соборній, вирішили створити ОСББ відповідно до нового Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.
Наша розмова відбулась з представником ініціативної групи Світланою Кривою. За її словами, активісти провели велику роз’яснювальну та організаційну роботу серед своїх сусідів. Здобули серед них підтримку і вже найближчими днями проведуть установчі збори зі створення ОСББ, як того вимагає закон.
На жаль, досвід тих, хто раніше пройшов цей шлях і створив об’єднання, для нинішніх ініціаторів змін може згодитись досить опосередковано. Новий закон ставить дещо інші вимоги до цієї справи, ніж попередній. Отже, активісти з вулиці Соборної будуть першими, хто створюватиме ОСББ за новими правилами. Вони прокладають шлях для інших: самі вчаться, а потім ділитимуться досвідом із тими, хто наслідує їхній приклад.
Світлана Крива каже, що рішення створити ОСББ не було для неї та її однодумців спонтанним. До нього йшли довго. І добре, що об’єднались люди небайдужі та енергійні.
– Тривалий час доводилось вислуховувати скарги сусідів на ті чи інші проблеми в нашому будинку. – розповідає Світлана. – А їх було чимало: і під’їзди обідрані, і електричні мережі не витримували навантаження, і пацюки у підвалах бігали… Мабуть, кожен мешканець багатоповерхівки знайомий з усіма тими негараздами. От тільки різниця в тому, що одні лише нарікають на бездіяльність комунальників, а інші, як ми, діють. Спочатку вирішили зробити ремонт у своєму під’їзді. Зібрали кошти. Мешканці інших під’їздів, побачивши таку нашу бурхливу діяльність, подумали, що вони так само можуть навести лад у своїх під’їздах, самоорганізувались та відремонтували їх.
Отже, утворилась група небайдужих людей, які вирішили не зупинятись лише на ремонтах. Про досвід ОСББ у місті ми вже знали, а тут моя сусідка Леся Журавська розповіла про новий закон, який дає можливість обирати: чи ми створюємо ОСББ, чи будемо чекати, що хтось прийде господарювати у наш будинок.
Поки тривала організаційна робота щодо створення ОСББ, паралельно відбувались і деякі інші ремонтні роботи. Тут нам дуже допоміг начальник ЖЕО №3 Андрій Кур’ян – провели обстеження внутрішніх та зовнішніх інженерних комунікацій, “позалатували” шви на стиках панелей, виконали ряд інших ремонтних робіт. Спасибі всім небайдужим мешканцям, які долучились до загальної справи. Це – Валерій та Ольга Федчишини, Ігор та Наталія Маринченки, Наталія Чермак, Наталія Ніжнікова, Сергій Дьомін та інші.
Люди надихнулись результатами загальної праці. Але були й такі, які не довіряли, казали, що це ви, мовляв, хочете гроші “відмивати”. Або один сусід дорікнув: “Чого це ти тут розкомандувалась?” Тож вирішила, що потрібно не щось доводити чи переконувати, а долучити і його до спільної праці. Потрібно було полагодити вимикачі світла у під’їзді. Я до нього, бо він в цьому тямить. Чоловік побурчав, але діло зробив. І відразу у нього змінилось ставлення до наших ініціатив. Так, з кожним Хомою-невіруючим намагаємось працювати індивідуально, залучаємо до роботи. І люди не відмовляються. Тим більше там, де можна не гроші здавати, не наймати когось, а виконати роботу своїми руками.
Взяли в ЖЕО всі розрахунки; скільки коштів сплачуємо за утримання будинку, скільки потрібно на той чи інший ремонт. Зараз вивчаємо юридичний бік справи. Наші дівчата повишукували в Інтернеті всі необхідні документи, читали на форумах, як визначається прибудинкова територія, якими юридичними документами слід керуватися. Досить вагому підтримку нам надали спеціалісти головного управління житлово-комунального господарства міської ради. З нами працювала юрист Євгенія Гончаренко, були на прийомі у начальника управління Олександра Хачатуряна.
У сусідніх будинках люди дізнались про те, що ми створюємо ОСББ. Спочатку спостерігали недовірливо, а потім почали підходити до нас під час проведення зборів, висловлювали бажання увійти до складу нашого об’єднання. Ми пояснюємо їм, як потрібно все грамотно юридично оформити – оповістити всіх без винятку власників квартир, створити реєстр власників, отримати технічний паспорт будинку тощо. Це велика організаційна робота, і тут не пройде абияк. Все потрібно робити із чітким дотриманням закону. Ми цей шлях пройшли. Йдіть за нами – ми підкажемо.
Знаємо, що міська влада розробила програму підтримки новостворених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Вона дуже потрібна, адже житло в нашому місті активно зводилось років 30 – 50 тому. Тепер воно потребує капітального ремонту. Якщо будуть виділені на ці цілі хоча б мінімальні від потреби кошти, то й люди будуть більш активні.
Записала Оксана ВЕРСТЮК