Вони реформувались ще п'ять років тому

В Україні ще тільки почалася реформа медичної галузі, один із напрямків якої – розвиток первинної ланки надання медичної допомоги населенню, а тим часом, у Кіровограді вже є позитивний приклади функціонування такого закладу. Йдеться про відділення загальної практики – сімейної медицини комунального закладу «Поліклінічне об’єднання м. Кіровограда» у селищі Новому.

У переддень свята медичних працівників до цього закладу завітав міський голова Олександр Саінсус, щоб дізнатись про проблеми і потреби медпрацівників, почути думку новенчан щодо подібної організації надання первинної медичної допомоги. Разом із міським головою до відділення завітали заступник міського голови Вадим Дрига та начальник управління охорони здоров’я міської ради Оксана Макарук. Посадовці оглянули приміщення закладу, поспілкувались із медиками та їхніми пацієнтами.

У цей день на прийом до лікарів прийшло чимало місцевих мешканців, мами привели дітей на огляд до педіатрів, хтось поспішав пройти фізіотерапевтичні процедури, які відповідний кабінет пацієнтам надає у повному обсязі. При спілкуванні з очільником міста люди в один голос говорили, що тут все їм до вподоби: близько, зручно, кваліфікований та привітний медперсонал. У відділенні загальної практики – сімейної медицини можна пройти майже всі види обстеження – зробити рентген, кардіограму, місцева лабораторія здійснює всі види аналізів, працюють кабінети теплолікування, лікувальної фізкультури. Тут же працює й денний стаціонар на 30 ліжок. Двічі на місяць до відділення приїздять для консультацій "вузькі" спеціалісти з поліклінічного об’єднання, раз на тиждень веде прийом невропатолог. З огляду на те, що у відділенні разом із сімейними лікарями ведуть прийом дітей лікарі-педіатри, підтримується тісний зв’язок із міською дитячою поліклінікою. Сюди постійно виїздять дитячі лікарі різного профілю. Функціонує повноцінний оглядовий кабінет для жінок. Тут же раз на тиждень лікар-гінеколог веде прийом вагітних. Словом, віддаленість населеного пункту від обласного центру жодним чином не позначається на якості первинної медичної допомоги.

– Наш лікувальний заклад колись був звичайною поліклінікою, – розповів завідуючий відділенням Олександр Матієшин. – Зданий в експлуатацію він був ще у 1987 році, а з 2008-го ми працюємо на засадах сімейної медицини. У колективі – 40 медпрацівників. Ведуть прийом чотири сімейних лікарі та два педіатри. Обслуговуємо близько дев’яти тисяч дорослих пацієнтів і дві тисячі дітлахів.

Сказати, що все безхмарно і зовсім немає проблем, не можна. Адже вся наша вітчизняна медицина страждає від хронічної нестачі фінансування. І відділення загальної практики – сімейної медицини у селищі Новому – не виняток. Хоча саме приміщення у прекрасному стані, матеріально технічне забезпечення закладу залишає бажати кращого. Вся медична апаратура – ще з тих часів, старенький автомобіль не здатен повноцінно служити лікарям, щоб вчасно дістатись на виклик до пацієнта. Оксана Макарук запевнила, що в рамках реформування медичної галузі, поліпшиться фінансування саме її первинної ланки. А це дасть можливість і новітнє обладнання придбати, і для кожної амбулаторії й аналогічних відділень – автомобіль. Для цього держава й виділяє понад мільйон гривень саме для становлення сімейної медицини.

Також будуть розроблені місцеві програми підтримки медпрацівників, щоб підвищити престижність їхньої праці. Збільшити заробітну плату, забезпечити житлом молодих спеціалістів. Ось перший рік працює у новенському відділенні загальної практики – сімейної медицини дільничний лікар-педіатр Наталія Вознюк. І все добре, але молодий спеціаліст проживає у гуртожитку одного з міських автотранспортних підприємств, що викликає ряд незручностей і проблем. Як зробити так, щоб такий потрібний спеціаліст, бо педіатрів у місті катастрофічно не вистачає, не накивав п’ятами, шукаючи кращого місця під сонцем?

Або 50 років стажу має Заслужений лікар України Тамара Сафронова. Її добре знають і поважають місцеві мешканці, адже не одне покоління новенських дітей вона лікувала. І зараз до неї не зменшується потік маленьких пацієнтів. Ось на прийом прийшла маленька Настя з бабусею.

Дівчинка лікаря не боїться, радо спілкується. А бабуся переконана, що кращих спеціалістів, ніж у них у селищі, навіть у Кіровограді немає:

– У будь-який час Тамара Олексіївна, досвідчений лікар, прийде на допомогу. Вона точно поставить діагноз, діти із задоволенням йдуть до неї. Такі лікарі нам дуже потрібні.

Тамара Олексіївна уважно оглянула дівчинку, призначила лікування, і тут же малеча разом із бабусею пішли на процедури у фізіотерапевтичний кабінет.

А біля нього вже вишикувалась черга. Під час спілкування із міським головою люди поділились своїм занепокоєнням: мовляв, ходять чутки, що їх відділення ліквідують. На це Олександр Саінсус твердо запевнив: «Не вірте чуткам! Жодних ліквідацій, жодних скорочень! Ми лише будемо допомагати налагодити медичне забезпечення у віддалених мікрорайонах міста і в таких селищах, як ваше».

Для прикладу: скільки підозр та невдоволення було у мешканців селища Гірничого, коли там створювали амбулаторію загальної практики – сімейної медицини. Тепер же вони не нарадуються тому, як зручно все у них облаштовано, які прекрасні спеціалісти надають їм та їхнім дітям медичну допомогу.

– Ми зараз беремо курс на створення подібних відділень та амбулаторій у різних мікрорайонах міста, – додала Оксана Макарук. – Планується, що їх буде 17 і вони увійдуть до складу двох центрів надання первинної медико-санітарної допомоги. А далі будемо ще розбудовувати мережу, щоб максимально наблизити первинну медичну допомогу населенню, зробити її повноцінною та кваліфікованою. Нововведення допоможуть сконцентрувати ресурси та спрямувати їх саме на первинну ланку. Якщо зараз на її утримання з бюджету виділяються лише 15 відсотків коштів, то планується цю цифру збільшити до 30 відсотків. У цьому й полягає головна мета реформування міської медичної галузі. Сімейна медицина довела своє право на існування. І новенське відділення – приклад того, як успішно працює заклад, надаючи консультативну, діагностичну та лікувальну допомогу.

Тож у доброму настрої зустрічають своє професійне свято новенські медики. Своїм професійним досвідом вони доводять, що саме за сімейною медициною майбутнє. І чим краще організована робота первинної ланки, тим менше проблем у пацієнтів зі здоров’ям – невизначеністю діагнозів, пізнім виявленням недуг, а значить, вартісним та тривалим лікуванням.

Щоб такого не було, радо зустрічайте свого сімейного лікаря, довірте йому свої проблеми зі здоров’ям та своїх дітей.

Читайте також