Проекти, які будуть реалізовані у Кропивницькому за кошти “Громадського бюджету” в 2017 році, визначено. Список переможців складено відповідно до результатів голосування кропивничан.
– Це, без сумніву, iсторична подiя, яка чітко вказує на наш європейський напрямок руху, мета якого – активна участь громадян у формуванні видаткової частини міського бюджету, – наголосив секретар міської ради Андрій Табалов. – До голосування за проекти громадської ініціативи долучилися тисячі мешканців міста. Разом з тим перший рік впровадження ініціативи “Громадський бюджет” виявив низку слабких місць в його реалізації. Вони обов’язково будуть усунені вже наступного бюджетного року. А старт розгляду проектів, які реалізовуватимуться у 2018 році, буде дано у серпні року цього. Можливо, доведеться переглянути положення про “Громадський бюджет”, щоб запропоновані громадою проекти мали дійсно яскраво означений характер загальної користі для усієї територіальної громади. Не розглядались ті ініціативи, які можна реалізувати в рамках галузевих програм.
За інформацією начальника управлiння економiки міської ради Андрiя Паливоди, у 2017 році для участі у програмі “Громадський бюджет” було зареєстровано 96 проектiв: 42 – великих та 54 – малих, а в голосуваннi за них взяло участь понад 11 тисяч громадян. На проекти-переможці буде використано три мільйони гривень. 60 відсотків коштів від загальної суми спрямують на малі проекти, а 40 відсотків – на великі. Допомогу в підготовці та проведенні голосування, забезпеченні інформаційної підтримки надала польсько-українська фундація співпраці “ПАУСІ.
За результатами підрахунку голосів електронного та паперового голосування безсумнівним лiдером серед великих став проект з благоустрою скверу “Покровський” із кошторисом 740,5 тисячі гривень. Він набрав 1839 голосiв. Саме його і буде профінансовано. На другому місці – проект “Зiгрiємо наших дiтей та покращимо обличчя нашого мікрорайону”, яким передбачається заміна вікон в НВО №8. Він набрав на 135 голосів менше. Можна було б реалізувати і його, але вартість цього проекту – 795,6 тисячі гривень, а бюджет великих проектів становить 1,2 мільйона гривень, тобто в сумі коштів на обидва проекти не вистачило б. Тому поки що було вирішено проект або профінансувати частково, або відшукати для нього кошти в програмі розвитку закладів освіти.
Серед малих проектів визначилися 22 переможці:
1. Створення вiльної wi-fi зони в лiцеї № 19 – 1073 голосів (37,65 тис грн.);
2. Проведення енергетичного аудиту в дошкiльному навчальному закладi (ясла-садок №74 “Золотий пiвник”) - 837 голосів (50 тис грн.);
3. Реконструкцiя спортивного майданчику в центрi мiста – 730 голосів (100 тис грн.);
4. ЗОШ №24 – ЦДЮТ “Оберiг” – “Тепла та затишна школа” – 582 голоси (89,5 тис грн.);
5. Встановлення спортивного майданчика на території НВО № 35 – 404 голоси ( 90 тис грн.);
6. Шкiльний марафон роздiльного збору вiдходiв Let’s do it, Ukraine – school recycling! – 375 голосів (51 980 тис грн.);
7. Проведення енергетичного аудиту в НВО “Вiкторiя-П” – 355 голосів (50 тис грн.);
8. “Сучаснiй школi – сучасний вигляд” ЗОШ I ступеня “Мрiя” – 302 голоси (100 тис грн.);
9. Проведення енергетичного аудиту в НВО № 1 – ДЮЦ “Перлинка” – 268 голосів (50 тис грн.);
10. Заміна вікон на металопластикові у спецiалiзованій ЗОШ № 14 – 240 голосів (100 тис грн.);
11. Сквер мiж вулицями Жадова i Попова “Молодіжний громадський простір” – 235 голосів (100 тис грн.);
12. Проведення енергетичного аудиту спеціальної ЗОШ №1–дошкільного навчального закладу – 225 голосiв (50 тис грн.);
13. Освiтлення територiї ясел-садка комбiнованого типу № 54 – 211 голосів (100 тис грн.);
14. Замiна вiкон гiмназiя нових технологiй навчання – 188 голосів ( 99 820 тис грн.);
15. “Здоровi дiти – наше майбутнє”: облаштування спортивно-iгрового майданчика для проведення урокiв фiзкультури для вихованцiв дошкiльного навчального закладу – спецiалiзованої школи I-II ступенів – лiцею “Ор-Авнер”, комунального закладу “Центр соцiальної реабiлiтацiї (денного перебування) дiтей iнвалiдiв” – 182 голоси (80 тис грн.);
16. Кiнотеатр пiд вiдкритим небом на проспекті Винниченка у парку “Козачий острiв” – 178 голосiв (100 тис грн.);
17. Проведення енергетичного аудиту в НВО № 20 – 143 голоси (50 тис грн.);
18. “Здоровий спосiб життя – успiшна нацiя України” (Обладнання мультифункцiонального спортивного майданчику на вулиці В. Чмiленка, 71 та 73 (прибудинкова територiя) – 131 голос (96 815 тис грн.);
19. Благоустрій прибудинкової території для відпочинку жителiв будинку № 29 на проспекті Університетському та мешканців 101 мiкрорайону – 116 голосiв (95 200 тис грн.);
20. Проведення енергетичного аудиту в ДНЗ (ясла-садок) № 3 “Незабудка” – 106 голосiв (50 тис грн.);
21. “Сiмейний вiдпочинок” (Облаштування зон вiдпочинку на подвiр’ї житлового будинку на вулиці Волкова, 30 ОСББ “Рiдний дiм-30”) – 105 голосiв (99 859 тис грн.);
22. Встановлення огорожi навколо подвiр’я ЗОШ № 3 – 97 голосiв (100 тис грн.).
Офіційні результати голосування кропивничан за великі та малі проекти “Громадського бюджету” оголосили під час “круглого столу” в рамках семінару “Партиципаторний бюджет: шлях до налагодження діалогу в громаді”, в якому взяли участь Андрій Табалов, автори проектів та представники польсько-української фундації співпраці “ПАУСІ”.
За словами Андрія Табалова, Кропивницький став лідером за кількістю висунутих громадою проектів серед міст України, де вже кілька років реалізовується програма “Громадський бюджет”. У нас було зареєстровано 96 проектів. Для прикладу: в Житомирі та Чернігові подано 50 і 60 проектів.
Також секретар міської ради відзначив, що під час реалізації програми громадської ініціативи було виявлено і певні недоліки. Так, багато поданих проектів мали вузьку спеціалізацію. Їх автори мали на меті вирішення питання енергозбереження у навчальних та виховних закладах міста, які можна було б реалізувати в рамках профільних галузевих програм.
– Упpaвлiнням міськради дopучено пpoaнaлiзувaти вci pейтингoвi пpoекти i визнaчити мoжливicть фiнaнcувaння чеpез вiдпoвiднi бюджетнi пpoгpaми тих, щo мaють вузьку гaлузеву cпецiaлiзaцiю, – наголосив Андрій Табалов. – Це неoбхiднo зробити для тoгo, щoб кoшти з гpoмaдcькoгo бюджету пішли на реалізацію тих пpoектів, якi мaють зaгaльну coцiaльну кopиcть.
Секретар міської ради подякував кропивничанам за активну участь у розробці проектів, в їх підтримці, а спеціалістам Фундації “ПАУСІ” – за допомогу в реалізації програми у Кропивницькому.
Представник польсько-української фундації Леонід Донос, який не раз відвідував наше місто з метою проведення різноманітних семінарів та практичного навчання як лідерів громадськості, так і працівників органу місцевого самоврядування, зазначив, що такий рух активно впроваджується в Україні, зараз до програми “Громадський бюджет” долучаються ще дев’ять міст та дві об’єднані територіальні громади.
– “Громадський бюджет” дозволяє мешканцям висловити свою думку та запропонувати свій проект для реалізації, – сказав Леонід Донос. – Щоб ініціативи мали ще більше перспектив, у Кропивницькому започаткують школу модераторів, де навчать місцевих посадовців навичкам спілкування з громадськими активістами, як проводити зустрічі з мешкананцями міста.
Отже, проекти-переможці визначено. Тепер слово – за депутатами міської ради, які мають дати старт реалізації їх.
Оксана ВЕРСТЮК