Ще тільки кілька тижнів стоїть тепла погода, а кіровоградці, які відпочивали на природі, уже розповідають, що "впіймали" кліщів – зокрема, такі випадки траплялися на Лісопарковій, у посадці за обласною лікарнею і навіть у закутках дендропарку.
Кліщі активізуються саме навесні. Дехто їх недооцінює: мовляв, укусив, то й укусив, нічого страшного, дістану, й на тому все. Насправді укус кліща – це дуже небезпечно, адже він може бути бути переносником кліщового енцефаліту, туляремії, іксодового кліщового бореліозу (хвороби Лайма).
На території області за останні роки особливо актуальною стає проблема іксодового кліщового бореліозу (хвороби Лайма). Випадки цього захворювання реєструвались на території третини районів області.
– Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину, і тільки через кілька годин виникає біль, – розповідає біолог відділу особливо небезпечних інфекцій обласної санепідстанції В. Левченко. – Збудник лайм-бореліозу зберігається в популяції кліщів понад чотири роки. На будь-якій стадії свого розвитку кліщі можуть бути інфікованими.
“Підхопити” кліща можна будь-де – у парку, лісосмузі, навіть біля житлових будинків, якщо у дворі багато дерев. Його можна занести додому разом з букетом квітів, також кліщі полюбляють домашніх тварин, для яких укуси кліщів теж небезпечні.
При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
* Одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів. Голову слід покривати головним убором.
* Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні дві години та ще раз вдома.
* Вдома одразу змінити одяг, білизну, пильно все оглянути, випрати та випрасувати. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
* Якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
* Використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів).
Якщо до тіла присмоктався кліщ, слід зняти його якомога швидше. Найкраще звернутися до медичного закладу. За відсутності можливості це зробити видалення проводять самостійно. Часто, витягуючи кліща, використовують олію. Але цей метод не спрацьовує. До того ж, під дією олії кліщ може вприснути додаткову порцію збудника. В жодному разі не треба кліща відривати, бо може залишитися його голівка, що викличе місцеве запалення. Необхідно його повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща місце присмоктування змастити тривідсотковим розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.
Ймовірність захворювання на інфіковані недуги в першу чергу залежить від кількості вірусу, який проникає під час укусу кліща (тобто часу, протягом якого кліщ знаходиться в тілі жертви), тож чим скоріше ви позбавитесь від паразита, тим краще для вас.
Якщо вас укусив кліщ, рекомендується щодня протягом двох тижнів вимірювати температуру тіла і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання – підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу – звертатись до лікаря-інфекціоніста.