Велика небезпека від малого кровопивці

Маленький Михайлик помер через рік після того, як його вкусив кліщ. Хлопчику поставили діагноз – бабезіоз. Це хвороба, яку розносять кліщі і про яку в Україні досі не знали. Це перший підтверджений, але, мабуть, не єдиний випадок захворювання. Про нього повідомили українські телевізійники.

Ще кілька років тому на кліщів можна було натрапити хіба що в лісі, лісосмугах за містом, а зараз їх повно і в населених пунктах, у тому числі в Кіровограді – в парках, скверах, на пляжах, де є дерева, на дачах, дісталися комахи й до дворів багатоповерхових будинків у центрі міста. Краще за інших про небезпеку, яку несе цей малий кровопивця, знають власники собак – у Кіровограді, починаючи з березня, трапилося чимало випадків, коли після укусу кліща домашні улюбленці заражалися на піроплазмоз – захворювання, що дуже небезпечне для тварини. Кліщі часто "атакують" саме собак. Власники чотирилапих розповідають, що інколи після прогулянки знімають із песиків до десятка кліщів. Однак і до людей ці комахи не байдужі. При цьому переносять вони не лише бабезіоз. За словами біолога лабораторії особливо небезпечних інфекцій Кіровоградського обласного лабораторного центру Вікторії Левченко, внаслідок укусу кліща можна захворіти на туляремію, енцефаліт, хворобу Лайма, причому остання доволі поширена.

Сам укус кліща безболісний, адже разом із слиною він вводить анестезуючу речовину, біль з’являється лише через кілька годин. Тому після перебування на природі потрібно обов’язково оглянути себе та членів родини. Перш ніж укусити, кліщ може повзати по тілу декілька годин. Та як тільки він знаходить м’які частини тіла – згин ліктя, внутрішній бік кисті, під пахвами, під коліном, за вухами або у паху – швидко присмоктується. Тож медики радять усім, хто вирушає до лісу, одягати одяг, який закриває повністю ці ділянки тіла, головний убір.

До того ж, у лісі слід оглядати себе щоразу, як тільки пройдете по високій сухій траві – кліщі найчастіше влаштовують свою засідку на минулорічних рослинах, у тінистих місцинах уздовж лісових стежок. Чіпляючись за панчохи або штани, вони повзуть вгору, щоб знайти оголену ділянку тіла. Вдома обов’язково прийміть душ – якщо на тілі є кліщ, який ще не присмоктався, його неодмінно змиє у каналізацію. Одяг потрібно випрати та попрасувати. Якщо разом із вами був собака, то перед тим, як заводити його у квартиру, обов’язково огляньте його.

Засоби, які відлякують кліщів, потрібно купувати лише в аптеках, в цьому разі можна гарантувати їх ефективність.

Та що робити, якщо маленький кровопивця таки в’ївся у ваше тіло?

Необхідно тут же звернутися до травмопункту або найближчий медичний заклад. Якщо це неможливо зробити, спробуйте помастити кліща олією. Мине деякий час, і кліщ, враховуючи те, що дихальні шляхи у нього розташовані у хвостовій частині, сам вилізе назовні або його набагато легше буде акуратно дістати. Однак і цей метод не може бути надійним, адже існує думка, що під дією олії, кліщ може випустити чергову порцію збудника хвороби в організм людини.

Кліща не можна відривати, адже існує загроза, що в тілі залишиться хоботок, який викличе запалювальний процес. Не забувайте про те, що, коли ви дістанете кліща, то його треба спалити, а не розчавити. Кліщ плаский та твердий, саме тому роздавити його, як мушку, не вдасться. Ви подумаєте, що впорались із ним, а він живий.

Якщо кліща виявили на тілі через 24 години, поспішіть до лікаря, оскільки існує реальна загроза підхопити небезпечну недугу. Медики вилучать кліща, ранку оброблять йодом або спиртом, а також поставлять вас на облік, на якому ви будете знаходитися близько трьох місяців. Якщо ж протягом цього терміну у вас з’являться симптоми захворювання: почервоніння навколо ранки, головний біль або ж біль у м’язах, доведеться пройти курс лікування антибіотиками.

Головне, за словами медиків, – не прогавити той момент, коли будь-яке небезпечне захворювання, яке переноситься кліщами, можна ще вилікувати.

Був випадок, коли протягом двох років одна пацієнтка марно лікувалася у ревматолога. У неї нестерпно “викручувало” суглоби. На жінці перепробували всі можливі ліки та методики, але нічого не допомагало. Врешті-решт, дослідили її кров. У ній виявили борелії, що свідчило про захворювання жінки на хворобу Лайма, яку переносять кліщі. Призначили адекватне лікування, і з тих пір суглоби перестали боліти.

Деякі з інфекційних недуг, що переносяться кліщами, дуже підступні. Так, на початку хвороба Лайма нічим не відрізняється від звичайної застуди. Хворого лихоманить, у нього підвищується температура, болить горло і "тече" з носа. Людина починає лікувати "грип", а коли з’являються перші ускладнення, звертається до кардіологів, ревматологів, дерматологів. А ось навідатися до інфекціоністів більшості навіть на думку не спадає. Вони можуть роками скаржитися на болі в серці або нирках, пройти масу обстежень і витратити купу грошей на ліки, але причину хвороби не буде знайдено. А виною всьому – маленький кровопивця!

Читайте також