Важливі рішення, що дозволять наповнити бюджет додатковими коштами

Доволі продуктивним, однак водночас і бурхливим було шосте засідання 12-ї сесії міської ради Кропивницького. Основні питання, що розглядалися, були пов’язані зі змінами до бюджету, а також із підвищенням ставок податку на нерухоме майно та єдиного податку.
Привітали переможців-літераторів
Перших лауреатів міської літературної премії імені Арсенія Тарковського урочисто привітали перед початком засідання. Ними стали: у номінації «Проза» за книгу «Ключі від раю» – Олександр Кердіваренко, у номінації «Література для дітей» за книгу «Запах фіалки» – Володимир Кобзар, у номінації «Поезія» – Наталія Біденко зі збіркою віршів «Якби не Ти…».
З теплими словами вітань до переможців звернулися міський голова Андрій Райкович та секретар міської ради Андрій Табалов й вручили дипломи та сертифікати на грошову частину премії (по десять тисяч гривень).
Наталія Бідненко від імені усіх лауреатів подякувала міській владі за започаткування важливого для міста конкурсу, який сприятиме утвердженню гуманістичних цінностей, збагатить знаннями про історію і сьогодення міста та популяризуватиме Кропивницький в Україні та за її межами.
Медики будуть з грошима
Депутати внесли зміни до міського бюджету Кропивницького на 2018 рік. Відповідно до прийнятого рішення, дохідна частина бюджету міста збільшена більш ніж на 17 мільйонів гривень за рахунок субвенції з державного бюджету.
– 16 мільйонів гривень із цих коштів буде направлено на фінансування медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу. Кошти виділяються на третій квартал цього року, – зазначила начальник фінансового управління міської ради Любов Бочкова. – Ще понад один мільйон гривень передбачається на придбання житла учасникам бойових дій. Ці кошти надійдуть до управління соціального захисту Фортечного району міста.
Ставки податку на нерухомість у нас були одними з найнижчих в Україні
Емоційні дискусії у сесійній залі викликало питання встановлення нових ставок податку на нерухоме майно та ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців.
Депутати розділилися на противників прийняття нових ставок і на тих, хто підтримував таку ініціативу, зважаючи на необхідність наповнення міського бюджету.
Начальник департаменту з питань економічного розвитку, торгівлі та інвестицій міськради Андрій Паливода звернув увагу депутатів на те, що ставки на нерухомість у Кропивницькому найнижчі в Україні – 0,01 – 0,1 відсотка від мінімальної заробітної плати. Інші міста вже з цього року почали використовувати податки як ефективний механізм підвищення дохідної частини бюджету, а в рамках бюджетної децентралізації – це єдина можливість забезпечити необхідні видатки в умовах хронічного недофінансування з державного бюджету галузей освіти і охорони здоров’я, утримання житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури. Андрій Паливода навів приклади місті України, де чисельність населення приблизно така ж, як у Кропивницькому. Так, у Вінниці при ставці 1 відсоток міська скарбниця отримала додатково 36,5 мільйона гривень, у Миколаєві зі ставкою від 0,1 до 0,5 відсотка – 27,5 мільйона гривень, у Черкасах при ставці 0,5 відсотків – 25,4 мільйона гривень, у Полтаві ставка 0,2 – 1 відсотка надходження склали 24, 5 мільйона гривень. У Кропивницькому ж від такого виду податку до міського бюджету надійшло у десять разів менше: лише 2,4 мільйона гривень.
Внесеним на розгляд міської ради проектом рішення пропонувалося застосувати у Кропивницькому диференційований коефіцієнт – від 0,1 до 0,5 відсотка залежно від типу будівель і роду діяльності підприємства. Начальник фінансового управління підтвердила, що орієнтовно від підвищення ставки податку на нерухомість бюджет міста може отримати додатково від 10 до 15 мільйонів гривень.
Депутат Ігор Голофаєв припустив, що збільшення податкового навантаження може викликати зворотний процес, змусить підприємців піти у тінь і уникати сплати податку. Таку ж позицію озвучив і член виконкому міської ради Олександр Дануца, який звернувся до депутатів з проханням не підвищувати ставку податку, бо це буде розцінюватись як тиск на малий та середній бізнес.
Натомість депутат Олег Краснокутський звернув увагу, що абсолютні цифри розміру податку зовсім не свідчать про тиск на бізнес. За новими умовами, підприємцям необхідно буде сплачувати не три гривні, а від шести до вісімнадцяти з метра квадратного площі будівлі на рік. Його підтримала й Анна Ніжнікова, яка зауважила, що зараз особливої підтримки потребують освітня та медична галузі, а депутатам, окрім видатків, потрібно ще й думати про наповнення міського бюджету.
Приклад навів і міський голова Андрій Райкович:
– Підприємство «Ятрань» за 2018 рік при ставці 0,1 відсотка заплатить до бюджету Кропивницького 16 тисяч гривень. А от у Бобринці, де це ж підприємство має лише один магазин, до бюджету райцентру надійдуть 13 тисяч гривень. Ось така різниця в підході до оподаткування. Ми спільно відповідаємо за наповнення міської скарбниці, і ці кошти будуть вкрай необхідні, коли ми вирішуватимемо питання придбання автомобіля для перевезення людей з інвалідністю, чи забезпечення поділу на групи учнів у школах міста, чи ремонту прибудинкових територій тощо.
Депутати прийняли за основу запропонований проект рішення, але відразу посипалися пропозиції зменшити ставки для різних груп підприємців, садових товариств, спортивних закладів. Андрій Райкович запропонував відійти від популізму і зупинитися на єдиній ставці 0,3 відсотка для всіх категорій платників. Пропозицію міського голови підтримали. Тож наступного року платники податку сплачуватимуть до міського бюджету близько 12 гривень з квадратного метра оподатковуваної площі.
При цьому ряд об’єктів матимуть стовідсоткову пільгу на сплату податку. Які саме – читайте на стор. 5.
Міська рада також встановила ставки єдиного податку на 2019 рік. Для підприємців, які належать до першої категорії, податок складатиме 10 відсотків до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Підприємці другої групи, які здійснюють діяльність з надання соціальної допомоги, перераховуватимуть 8 відсотків, а інші види діяльності – 15 відсотків.
Секретар міської ради Андрій Табалов вже після завершення сесійного засідання зауважив, що депутати мали б працювати ефективніше.
– До сесійних засідань слід готуватися ретельніше, а не займатись відвертим популізмом, – підкреслив він. – Необхідно розуміти, що у таких рішень є певні, визначені терміни прийняття. Запропоновані проекти були завчасно оприлюднені, під час їх обговорення надходили пропозиції, вони опрацьовувалися депутатськими комісіями, членами виконкому, вносилися зміни. Прийняте рішення, вважаю, було цілком компромісним. До речі, ставки податку на нерухомість у Кропивницькому є одними із найнижчих в Україні.
Затвердивши нове положення «Про присвоєння звання почесного громадянина м. Кропивницького» та розглянувши ще кілька нагальних питань порядку денного, депутати розійшлися, відклавши земельні питання, а їх у порядку денному було близько 200, до наступного сесійного засідання.
Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також