Вважати чи не вважати фотографію мистецтвом? Готової відповіді у мене немає. Та, власне, відповідь і не потрібна. Коли людина щось робить з душею – це просто прекрасно. Поставити кадр, що розбудить почуття – пристрасті, натхнення, захоплення, "філософських настроїв", – може лише той, хто зупинену мить бачить, відчуває як продовження циклу. Відомий тележурналіст голова обласного відділення Спілки фотохудожників України Володимир Мощинський щось подібне намагався мені пояснити на прикладі фотознімка Олександра Вінницького "2-2". Якщо всі ми знаємо, що два плюс два – це чотири, то для кіношників – п’ять. Ота зайва одиниця означає ЖИТТЯ.
Утім, я ніколи так глибоко не задумувалась над суттю кіношного кадру чи зупиненої миті фотооб’єктивом. А стосовно фотовиставки, організованої обласною бібліотекою імені Чижевського з ініціативи екс-керівника кіровоградської культури Миколи Барабулі, то вона цікава не лише змістом своїх світлин, а й тим, що обидва автори виставки "Фотографія без кордонів" живуть за межами України. Згадуваний вище Олександр Вінницький – у Німеччині, Євген Мельников – в Ізраїлі. Свого часу обидва вони мешкали в Кіровограді, працювали в КБ "Червоної зірки". Олександр старший віком, і саме він навчав Євгена азам фотографії. Ну, а для самого Вінницького авторитетом був багаторічний фотокореспондент "Кіровоградської правди" справжній фотомайстер чи просто Майстер з великої літери Василь Ковпак. Скромна, симпатична, безвідмовна людина, яка самовіддано служила своїй справі. "Та Василь Ксенофонтович нас всіх об’єднував!" – вигукнув Володимир Мощинський.
Зібралася публіка в залі бібліотеки, щоб оцінити портрети, пейзажі, жанрові знімки, зроблені нашими віртуальними гостями. Тобто присутні мали змогу поспілкуватися з авторами знімків по скайпу. Зрозуміло, зібралися тут однокласники, друзі, співробітники. З бажаючих поспілкуватися з Олександром і Євгеном виникла черга, аж ведучий Микола Барабуля навіть пожартував: мовляв, востаннє такі черги були лише за горілкою в пріснопам’ятні часи боротьби за тверезість.
Фотографії кожен може оцінити сам, якщо відвідає експозицію, що розмістилася у відділі документів з економічних, технічних і природничих наук бібіліотеки. Тут понад 50 світлин. А бібліотека може похвалитися, що фотовиставка міжнародна!