Іван Марковський: Органи місцевого самоврядування подали свої пропозиції до Верховної Ради щодо процесів децентралізації

У Львові відбувся ІІІ Всеукраїнський форум місцевого самоврядування, учасники якого обмінювалися досвідом та обговорювали актуальні проблеми й перспективи у сфері місцевого самоврядування, підвищення ролі органів місцевого самоврядування у забезпеченні розвитку держави. Головною ж темою форуму було питання реформування місцевого самоврядування та децентралізація. Про це повідомив на апаратній нараді у понеділок секретар Кіровоградської міської ради Іван Марковський, який також узяв участь у цьому дводенному форумі.

Зупинившись на відмінних особливостях цього форуму, Іван Марковський звернув увагу на високий рівень патріотизму, що панував як під час заходу, так і загалі панує у Львові. Показово й те, що серед гостей форуму було чимало іноземних політиків, громадських діячів, дипломатів, що свідчить про приязне ставлення європейських країн до нашої держави, бажання поділитися з нами досвідом у питаннях реформування.

Стосовно ж тих тем, що обговорювалися, то та ж задекларована державою децентралізація ще викликає багато запитань. По-перше, учасники форуму висловлювали сумніви в тому, що її варто проводити саме зараз, в умовах війни в країні, та й в середині самої української влади, як-то кажуть, є певні суперечливі моменти. Порушувалися й конкретні проблеми. Наприклад, як досягти добровільності в процесі обєднання сільських та селищних рад, як фінансово підкріпити реформу, щоб території набули більшої самостійності? Іван Марковський навів такий приклад: держава задекларувала наміри взяти на себе утримання освіти і медицини, передбачивши субвенцію на утримання лікувальних та освітніх закладів. Та, на жаль, вона не забезпечує нагальних потреб цих галузей. Більше того, на плечі Кіровограда ще й ліг тягар з утримання медико-санітарної частини №19 – і це при тому, що як платник податків цей заклад зареєстрований…в Кіровоградському районі, міська рада не може впливати ні на процес формування кадрів, ні на роботу самого закладу, оскільки фактично в цих питаннях залишилося підпорядкування Міністерству охорони здоровя.

Ще один показовий момент – вже на рівні держави почалися розмови про те, що треба забрати в органів місцевого самоврядування адміністрування 5-відсоткової ставки підакцизного збору.

- Майже в усіх країнах 85-90 відсотків бюджетоутворюючого податку – податку з доходів фізичних осіб – залишають на місцях, - підкреслив Іван Марковський, - у нас же цю цифру урізали, та ще й хочуть забрати і підакцизний збір. Причому з дивною, явно надуманою мотивацією – мовляв, органи місцевого самоврядування, бажаючи зібрати більше коштів за рахунок цього виду податків, почнуть…спаювати народ. Не виконали й дану нам обіцянку щодо казначейство – органи місцевого самоврядування продовжують у ньому обслуговуватися, а кошти надходять із запізненням.

Учасники форуму, повідомив Іван Марковський, підготували свої пропозиції до Верховної Ради із цих та інших питань. Зокрема, пропонується встановити для казначейства термін в один день для перерахування бюджетних коштів по захищених статтях, і два дні – по незахищених. Також є вимога децентралізувати нарешті управління землевпорядними та містобудівними сферами, висловлено й пропозиції щодо створення муніципальної міліції.

Читайте також