Щороку 20 жовтня відзначається Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Це – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок. З 1995 року пухлини грудей посідають перше місце серед злоякісних новоутворень у жінок України. Ситуація ускладнюється тим, що виявляють хворобу на пізніх стадіях (понад чверть випадків), коли вже нічого не можна вдіяти.
Загалом, від раку грудей помирає кожна п’ята українка, а кількість хворих на рак молочної залози за останнє десятиріччя зросла майже вдвічі. Вчені називають близько 80 факторів, що можуть спричинити рак молочної залози. Серед них найвагоміші – це вік, пізня перша вагітність або її відсутність, надмірна вага тіла, рак молочної залози у сестри або матері, дисгормональні доброякісні захворювання молочних залоз, відсутність або короткий період годування груддю, сексуальні розлади, гінекологічні патології.
Про профілактику раку молочної залози ми поговорили з міським позаштатним хірургом управління охорони здоров’я міської ради Валерієм Зарембою.
– У першу чергу потрібно наголосити, що головна профілактика – це своєчасне звернення за медичною допомогою та регулярні профілактичні огляди. Після сорока років жінки повинні раз на рік проходити мамографію – рентгенообстеження молочних залоз, жінки молодшого віку – УЗД-обстеження.
Також раз на місяць жінка має виконувати самообстеження. Як правильно це робити, порадить лікар-мамолог або хірург. В кожному поліклінічному закладі міста діють відповідні кабінети. Ведуть прийом досвідчені фахівці. Так само і в жіночих консультаціях гінекологи обов’язково обстежать молочні залози. В разі виявлення проблеми пацієнтку направлять до обласного онкологічного диспансеру, де дадуть більш кваліфіковану консультацію та направлять на обстеження до мамологічного відділення.
В разі гормональних порушень, при виникненні болю в грудях, відчутті дискомфорту терміново потрібно звернутись до лікаря, бо рак молочної залози дуже швидко прогресує.
Своєчасне звернення до лікарів дозволяє виявляти новоутворення на ранніх стадіях розвитку, а значить, значно більше шансів вилікуватися.
Кожна жінка може звести до мінімуму всі ризики захворювання на рак. Для профілактики онкологічних захворювань потрібно дотримуватись здорового раціону харчування: вживати менше тваринних жирів, а більше – овочів, фруктів. Варто позбутись шкідливих звичок – зловживання алкоголем та тютюнопаління.
Зараз у місті є всі можливості, щоб пройти ретельне обстеження. Є сучасні апарати УЗД, мамографи. До слова, жінки часто нарікають на те, що, коли вони звертаються до окуліста чи отоларинголога, їх направляють до оглядового кабінету. Чомусь вбачають у цьому лише зайву витрату часу. Але це не так. Це робиться задля того, щоб вберегти жінку від цього серйозного захворюваня.
Записала Оксана ВЕРСТЮК