У Кропивницький до кількох аптечних мереж надійшла перша партія вакцин проти грипу «Ваксігрип» та GC-Flu. На всі вакцини є сертифікати якості, запевняють фармацевти і невдовзі очікують надходження другої партії.
Як розповів нашому кореспонденту завідуючий амбулаторією загальної практики-сімейної медицини №3 КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Микола Гамальчук, зараз якраз той період, коли потрібно робити щеплення від грипу. Цього року очікуються три штами грипу: А (H1N1) (Мічиган), А (H2N3) (Сингапур) та В (Колорадо).
– «Мічиган» уже був у нас 2009 року, але зараз вже є вакцина проти нього, – розповів Микола Павлович. – Основна небезпека цього типу грипу в тому, що внаслідок захворювання дуже швидко розвиваються ускладнення, на другий – третій дні вже може розвинутися пневмонія. Штам грипу типу В – менш агресивний.
Найдієвішим засобом профілактики грипу, за словами лікаря, є вакцинація. Нині найкращий період, щоб її зробити, тобто до початку зростання захворюваності на грип. Зараз кабінет щеплень вже відвідали перші пацієнти. А тим, хто бажає зробити щеплення в найближчий час, варто знати, що спочатку потрібно відвідати свого сімейного лікаря. Він огляне вас, зробить відповідний запис у картці, випише рецепт. Потім потрібно прийти до кабінету щеплень, де дадуть сумку-холодильник, з якою треба йти в аптеку. Таким чином забезпечується необхідний холодовий ланцюг.
Варто знати, що лікар підбиратиме вакцину згідно з тими штамами, спалах яких очікується. Імунітет виробляється за 14 днів. Ускладнень такі вакцини, як правило, не дають. Може бути місцева реакція – невелика припухлість місця уколу та озноб, але, як показує практика, практично жодного дискомфорту не відчувається. Звичайно, вакцинація не дає стовідсоткову гарантію того, що людина не захворіє, але після щеплення хвороба протікатиме у значно легшій формі.
Медики закликають не займатися самолікуванням та не використовувати антибіотики – вони проти грипу абсолютно не дієві. З першими ознаками хвороби варто звернутися до лікаря.
Микола Гамальчук відзначив ряд корисних звичок для профілактики грипу.
1. Захворів – сиди вдома. Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий трудовий героїзм лише сприятиме поширенню інфекції.
2. Уникайте близького контакту з хворим. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.
3. Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання хвороба поширюється особливо швидко. Користуйтесь ватно-марлевою пов’язкою – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Часто мийте руки. Це допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
6. Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезінфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
7. Привчіть себе до цих корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.