Віднині — Велика Перспективна та Дворцова

Відразу два резонансних та важливих рішення було прийнято вчора на десятій сесії Кіровоградської міської ради – депутати вирішили не утворювати Ленінську та Кіровську районні у місті ради після закінчення їх каденції у 2014 році, а також повернули вулицям Леніна та Карла Маркса історичні назви: віднині вони називаються Дворцова і Велика Перспективна, перейменували вулиці Володарського та Друга Поперечна на Арсенія Тарковського і Миколи Литвинова.

Нагадаємо, ініціаторами винесення на розгляд ради обох питань виступила фракція Партії регіонів у Кіровоградській міській раді. При цьому якщо друге лежить у площині збереження історичної спадщини, рідних традицій, то перше – суто прагматичне.

– Районні ради ліквідували уже в багатьох містах України, в тому числі й у тих, де значно більше жителів, ніж у нашому обласному центрі, – зазначив доповідач з цього питання голова фракції ПР Юрій Тітов. – І це правильний шлях, адже районні ради сьогодні практично не мають власних реальних повноважень. Неодноразово порушу- валося це питання і в Кіровограді, однак ніхто не наважувався взяти на себе відповідальність за прийняття рішення. Тим часом, не утворюючи районні ради, ми одночасно розв’язуємо кілька проблем: оптимізуємо систему управління міським господарством, матимемо економію бюджетних коштів за рахунок скорочення витрат на утримання адмі- ністративного апарату (за попередніми підрахунками, близько 2,5 мільйона гривень на рік) і зможемо більш ефективно використати той трудовий ресурс, що є нині в районних радах. Пропоную відкинути особисті амбіції, політичні мотиви, не вивчати це питання до безконечності, а діяти в інтересах територіальної громади.

Натомість депутати фракції ВО "Батьківщина" зажадали спочатку почути, що буде далі після ліквідації районних рад. На це ініціатори ідеї відповіли, що сьогодні необхідно прийняти принципове рішення щодо неутворення райрад, час же на розробку організаційно-правових засад діяльності органів управління ще є, для цього буде створена спеціальна комісія. При цьому, наголосив Олександр Саінсус, районні управління праці та соціального захисту, терцентри обов’язково залишаться, тільки управляти ними будуть вже виконавчі органи міської ради, що, крім інших переваг, дозволить ще й прискорити процес проходження бюджетних коштів, передбачених на реалізацію соціальних програм. А Ігор Волков підкреслив, що Кіровоград не винаходить велосипед, – у тих містах, де райради вже ліквідовані, не виникло із цим жодних проблем, а позитивний ефект був очевидним.
Урешті-решт, рішення про неутворення районів було прийнято, його підтримали 48 депутатів.

Дискусію викликало й питання про перейменування вулиць. За словами Юрія Тітова, світова практика полягає в тому, щоб назви вулиць відображали самобутність того чи іншого міста, його історію, традиції. У Кіровограді ж на сьогодні більше половини назв вулиць пов’язані з радянським періодом, близько 25 відсотків – з історією України і лише менше 20 відсотків – з історією рідного міста.

– До мене, членів нашої фракції надходили звернення від жителів про повернення вулицям у центральній частині міста їх історичних назв, – зазначив Юрій Тітов, – про це йдеться і в топонімічній концепції, що була розроблена ще в 2008 році. Тому ми й запропонували повернути вулицям Леніна та Карла Маркса історичні назви – Дворцова (від вулиці Фрунзе до Кропивницького) та Велика Перспективна, а також перейменувати вулиці Володарського та Друга Поперечна, увічнивши імена наших видатних земляків поета Арсенія Тарковського і Героя Радянського Союзу Миколи Литвинова. У свою чергу фракція ПР бере на себе зобов’язання зробити вулицю Дворцову пішохідною, привести її до ладу, аби вона стала справжньою окрасою міста.

Проти перейменування виступили комуністи та соціалісти – у день сесійного засідання вони навіть провели перед стінами міської ради акцію протесту. Головний їхній аргумент – не треба нищити пам’ять про радянський період в історії міста. На це Ігор Волков слушно зауважив, що 163 роки наше місто жило до 1917 року, потім 74 – за радянської влади і 20 років – уже за незалежної України. Урешті-решт, у лівих сил символи радянської доби, що їм дорогі, усі не відібрали – досі в Кіровограді стоять пам’ятники Леніну, Кірову, які в багатьох містах демонтували, залишаються назви інших вулиць із "радянським присмаком". Якби ж Ленін та Карл Маркс мали хоч якесь відношення до Кіровограда, але жоден із них тут ніколи не жив і навіть проїздом не побував.

Не пристали депутати й на пропозицію кількох своїх колег перейменувати вулицю Леніна на Театральну, нагадавши, що влада працює над проектом створення площі Театральної, на якій буде встановлено пам’ятник корифеям українського театру.

Після тривалого обговорення рішення про перейменування вулиць під оплески підтримали 49 депутатів. У рішенні зафіксовано, що використовувати старі назви вулиць у документах фізичних та юридичних осіб можна буде до 31 грудня 2012 року.

Слід зазначити, що до процедури перейменування міська влада поставилася ретельно. Аби зміни в назвах вулиць не спричинили суттєвих незручностей для городян, нею було проведено ряд консультацій з адміністративними органами, до яких неминуче звертатимуться люди, підприємства та організації, зареєстровані за цими адресами. Останній з цих заходів провів днями секретар міської ради Ігор Волков, зустрівшись з представниками міських управління міліції, податкової інспекції, реєстраційної палати, управління статистики та обласного бюро технічної інвентаризації.

Як з’ясував Ігор Волков у керівництва міської міліції, пересічним кіровоградцям, зареєстрованих на цих вулицях, немає ніякої потреби поспішати в органи внутрішніх справ, аби внести зміни в паспорти. Більше того, міліція, не зацікавлена в чергах у коридорах паспортних підрозділів, якраз і сподівається на інертність людей.

Також секретар ради зацікавився ось якою пропозицією керівництва бюро технічної інвентаризації – вирішити з інформцентром Міністерства юстиції питання щодо внесення змін у назвах вулиць до єдиного реєстру прав власності на нерухоме майно. Якщо ця ідея буде реалізована, людям, які продаватимуть зареєстровану за цими адресами нерухомість, не потрібно буде подавати нотаріусам відповідні довідки з БТІ (при отриманні такого документа треба сплатити 53 гривні).

Також з’ясувалося, що фізичні особи-підприємці при внесенні в державний реєстр змін до виду їхньої діяльності змушені будуть також приводити свої адреси у відповідність з новими назвами вулиць і платитимуть при цьому 10 гривень 20 копійок держмита. А юридичні особи – 51 гривню.

Зате в податковій громадянам, підприємствам і організаціям, зареєстрованим на перейменованих вулицях, не треба буде платити ні копійки, оскільки цей орган сам відкоригує свою базу даних на підставі відомостей реєстраційної палати міськради.

Щоправда, підприємства та організації, назви адрес яких змінено, платитимуть органам статистики за надання довідок з їх реєстру. Але ця адмінпослуга настільки дешева (до 26 гривень), що говорити про недоцільність перейменування з точки зору економії грошей – просто смішно. А витрати на виготовлення табличок з новими назвами вулиць, як запевнив лідер фракції ПР в міській раді Юрій Тітов, візьмуть на себе представники бізнесу, не байдужі до відновлення топонімічної справедливості в місті.

Читайте також