Відкрита рана на серці України

У четвер вся Україна й Кропивницький, зокрема, вшановували героїв – ліквідаторів аварії на ЧАЕС, сміливість і жертовність яких допомогли врятувати тисячі життів.
Урочистою ходою центральною вулицею Кропивницького та мітингом-реквіємом відзначили в обласному центрі 32-і роковини від дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Під звуки барабанного бою, під державними прапорами колона кропивничан вирушила на Набережну Героїв Чорнобиля. В перших рядах йшли вдови померлих ліквідаторів аварії. Вони несли портрети своїх чоловіків, життя яких забрала незрима хвиля радіаційного опромінення. За ними з квітами та траурними вінками крокували учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, керівники області та міста, представники громадськості, просто небайдужі люди.
Лунали урочисті дзвони, звучала тиха музика, проникливі вірші про той день, про невелике місто Прип’ять та Чорнобильську АЕС. Минули 32 роки, але з пам’яті не стираються спогади про подвиг багатьох людей, які стали щитом на шляху радіаційної катастрофи.
До присутніх на мітингу звернулись вдова ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Наталія Карпа та онука іншого ліквідатора Анна Матуляк. Вони з теплотою згадали своїх найрідніших людей, інших учасників ліквідації, які вже пішли з життя, подякували живим за те, що вони стали на захист нашого народу.
А потім була хвилина мовчання – з великим сумом схилили присутні свої голови перед світлою пам’яттю героїв-чорнобильців.
Відбулося покладання квітів, вклонились пам’яті героїв-чорнобильців громадські активісти, духовенство, інші небайдужі громадяни.
Міський голова Андрій Райкович та секретар міської ради Андрій Табалов поспілкувались із вдовами героїв Чорнобиля, ліквідаторами, розпитали про їхнє життя-буття, проблеми, які потрібно допомогти вирішити.
Цього дня в усіх храмах міста відбулись панахиди за померлими ліквідаторами наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
А незадовго до цього в актовій залі міської ради Андрій Райкович та його заступник Наталія Дзюба зустрілися з чорнобильцями та дружинами, чиї чоловіки померли після участі в ліквідації наслідків аварії.
– Ми пам’ятаємо перші години після вибуху на Чорнобильській АЕС, які недоліки були допущені на початку та в період ліквідації аварії, – сказав Андрій Райкович. – Ми також усвідомлюємо, якою гіркою ціною дісталась безпека не тільки для України, а й для половини Європи. Поки ми живемо, у нашій пам’яті та думках завжди буде неперевершений подвиг українського народу, який ціною життя своїх найкращих представників врятував світ від ядерної катастрофи. Ваші мужність, принциповість, гостре відчуття справедливості – наочний приклад, як треба любити свою країну, рідну землю. Ми всі маємо жити в єдності, в порозумінні, дорожити незалежною Україною. Щоб ніколи таке страшне екологічне лихо не повернулося на нашу землю…
З нагоди 32-х роковин Чорнобильської катастрофи 208 вдовам ліквідаторів та 17 інвалідам першої категорії було вручено матеріальну допомогу в розмірі однієї тисячі гривень кожному.
Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих героїв-ліквідаторів та мешканців ураженої підступним атомом зони. Під час концерту до річниці Чорнобильської трагедії лунали композиції у виконанні муніципального камерного хору під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України почесного громадянина Кропивницького Юрія Любовича.
Оксана ВЕРСТЮК,
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також