Віддають перевагу ОСББ

Прийнятий рік тому Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, який вступає в силу вже з першого липня, змушує багатьох кіровоградців – мешканців багатоповерхівок – замислюватись над тим, чи створювати їм об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і самостійно господарювати, чи віддати всі повноваження управляючим компаніям, які, ймовірно, будуть створені на базі міських ЖЕО.

Процес цей активізувався саме із наближенням часу "Х", тобто першого липня. Як повідомив начальник головного управління житлово-комунального господарства міської ради Олександр Хачатурян, за останні два місяці було створено десять ОСББ, в той час, як за минулі десять років – лише 20. І з кожним днем кількість бажаючих створити такі об’єднання зростає. Люди йдуть до управління ЖКГ за порадами та консультаціями, що змусило чиновників посилити роз’яснювальну роботу – щоп’ятниці о 14.00 у приміщенні міської ради проводяться семінари, на яких мешканці можуть отримати відповіді на всі питання, що стосуються створення ОСББ, системи управління будинком через управителів й таке інше. Якщо мешканці вирішили об’єднуватися, працівники управління здійснюють юридичний супровід цих організацій, приходять на установчі збори по створенню ОСББ. Нагадаємо також, що депутати міської ради затвердили міську програму сприяння створенню та підтримки функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на найближчі два роки. Вони передбачили майже мільйон гривень на капітальні ремонти дахів будинків, мешканці яких вирішили об’єднатися, оформлення документів та вирішення інших питань. Як зазначив під час минулого сесійного засідання міський голова Андрій Райкович, обсяги фінансування програми збільшуватимуться в залежності від кількості новостворених ОСББ.
Населення відчуло підтримку з боку місцевої влади та повірило у власні сили. Про те, як відбувається процес створення ОСББ у дев’ятиповерхівці на вулиці Космонавта Попова, 22, корпус 2 розповіла нашому кореспонденту колишня завідуюча цим будинком, а тепер лідер руху по створенню в ньому ОСББ Лідія Жабчик.
– Більшість мешканців нашого будинку свого часу отримали квартири у власність безкоштовно, але досі не усвідомили, що є повноправними власниками не тільки своїх квартир, а й співвласниками будинку, – розповідає Лідія Григорівна. – Якщо будинок – спільна власність його мешканців, то чому він має знаходитись на балансі комунального підприємства? В нашому будинку завжди вистачало ініціативних та небайдужих людей, які часто збирались на суботники по благоустрою прибудинкової території, робили дрібні ремонти, допомагали двірникам, висаджували дерева, розбивали клумби. Але то ж була робота на добровільних засадах. Тепер же настав час оформити її юридично, створити ОСББ та самостійно господарювати у власному домі. Тим більше, що цьому сприяє й законодавство, яке надає право утримувати й розпоряджатись майном, приміщеннями спільного користування, обирати виконавців поточних та капiтальних ремонтів тощо.
Можна передати право управління будинком керуючий компанії.
Але ніхто не подбає про нашу власність краще, ніж ми самі. Тож, ОСББ і є тією структурою, що визначає єдиний механізм, за допомогою якого власники житла та нежитлових приміщень, можуть спільно володіти, користуватись та здійснювати управління будинком.
Нарешті мешканці зрозуміли, що створення й функціонування ОСББ істотно підвищить зацікавленість, відповідальність і, як наслідок, ефективність управління спільним майном, поліпшиться житлово-комунальне обслуговування. А створення юридичної особи сприятиме вдосконаленню договірних відносин та розвитку конкуренції на ринку житлово-комунальних послуг. Завдяки фінансовому контролю та прозорості використання коштів зросте кількість сумлінних платників. Члени ОСББ можуть запланувати заздалегідь заходи щодо поліпшення стану багатоповерхівки, модернізації інженерних мереж, запровадження енергозберігаючих технологій. ОСББ має можливість отримати у власність або довгостроково користуватись прибудинковою територією, самостійно визначати кошторис утримання свого житла, на конкурентних засадах обирати виконавців житлово-експлуатаційних послуг, формувати штатний розклад та встановлювати зарплату працівникам. І, звичайно, з подвоєною енергією контролювати якість виконання робіт.
Все це ми – ініціативні та небайдужі мешканці будинку обговорили, обміркували й вирішили об’єднатись в ініціативну групу по створенню ОСББ.
Проводили збори, зустрічі з головами вже існуючих ОСББ, які нам розповіли про особливості, переваги та вади такого господарювання. Закликали все ретельно зважити перш, ніж приймати остаточне рішення. Приходила до нас і начальник відділу капітального ремонту, реформування та розвитку житлово-комунального господарства головного управління ЖКГ міської ради Юлія Кучман, юрист управління Євгенія Гончаренко. Люди отримали змістовні відповіді на всі запитання – про пільги, субсидії, надання послуг, можливості утримання будинку, як провести установчі збори, переваги у оподаткуванні діяльності ОСББ – це неприбуткова організація, яка не є платником податку на прибуток, ПДВ, тобто, більше коштів акумулюватиметься на рахунку та спрямовуватиметься на виконання робіт. Тим робітникам, які обслуговуватимуть будинок, йтимуть відрахування до пенсійного фонду. Такі запитання у людей виникали через те, що напередодні керівництво ЖЕО №4 цілеспрямовано ввело їх в оману.
Не скажу, що наше ЖЕО №4 погано працює, але, люди запитували: куди пішли кошти, адже вони самостійно замінювали інженерні мережі не лише в квартирах, перекривали дах, бо дощі заливали кілька поверхів до низу. І все це за свої кошти, а перерахунку їм ніхто не робив.
Дякую нашим депутатам міської ради, які постійно надавали допомогу з утримання нашого будинку, прибудинкової території – раніше був Артем Стрижаков, тепер Олександр Рокожиця. Вони надають нам і юридичну, і практичну підтримку.
Не можу не згадати й наших активістів – старших по під’їздам, а також Ольгу Бєлову, Тамару Реву, Володимира Кобу, Валентину Анучину, Валентина Сметанка та інших. Без цих добровільних помічників у нас би нічого не вийшло б. Ми провели велику роботу і тепер впритул підійшли до проведення установчих зборів.
Записала Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
Витоки насильства над дітьми, що замовчується церквою: архієпископ Кентербері оголосив про свою відставку.
Дуда роз'яснив, в яких обставинах Україна могла б отримати МіГ-29 від Польщі.
Дієтологи визначили оптимальний сніданок для тих, хто хоче скинути зайві кілограми: він відрізняється для чоловіків та жінок.
Теги