Від звичайного сміттєзвалища – до сучасного сміттєпереробного підприємства

Проблемам вивезення та утилізації сміття в Кропивницькому був присвячений День депутата, який відбувся в міській раді 12 жовтня.
Народні обранці мали змогу заслухати керівників двох підприємств, які займаються зазначеною проблемою в обласному центрі, директора ТОВ КАТП-1128 Тетяну Мартовицьку та комерційного директора ТОВ “Екостайл” Олену Домбровську. Якщо перша керівниця підготувала цілу презентацію про нинішню роботу та перспективи розвитку підприємства, яке обслуговує міський полігон твердих побутових відходів, то інша сконцентрувалась на відповідях депутатам щодо ситуації із вивезенням сміття з мікрорайонів міста, обслуговування контейнерних майданчиків та вирішення проблеми забезпечення підприємства сучасними сміттєзбиральними автомобілями.
Так, Тетяна Мартовицька повідомила, що міське сміттєзвалище розташовується на площі 18,8 гектара, яка зайнята на 80 відсотків, зберігається там 3,8 мільйона тонн відходів. Щоб продовжити функціонування полігону ще на кілька років, розроблено план розвитку підприємства до 2020 року. Для підприємства було придбано спеціальні ваги для вантажного транспорту, який привозить відходи, мобільну сортувальну лінію, незабаром буде куплено та встановлено вже стаціонарну лінію, що дозволить продовжити дію полігону ще на кілька років. Розпочато санацію території полігону з боку Кущівки, що збільшить санітарну зону. Аналогічні заходи проводяться і з боку Завадівки. Якщо раніше мешканці цих околиць Кропивницького постійно скаржились на сморід та пожежі на сміттєзвалищі, то на сьогодні цю проблему ліквідовано. Тетяна Анатоліївна повідомила, що були навіть випадки умисного підпалу сміття. І пов’язує вона їх із тим, що розпочала боротьбу із стихійними збирачами відходів, які цілими сім’ями промишляли на звалищі. Одним вона запропонувала офіційно влаштуватись на роботу на підприємстві за доволі пристойну оплату праці. Інші з таким поворотом подій не погодились і просто зникли з поля зору. Але є й такі, для котрих подібний промисел став способом життя, і залишати звалище вони не збираються.
У перспективі підприємство планує залучати інвестиційні кошти для облаштування території полігону, побудови там промислових приміщень. Зараз вивчається питання переробки органічних відходів, буде створено компостні поля, де можна буде брати добрива для теплиць. Першу теплицю буде споруджено вже у січні наступного року. Там вирощуватимуть городину.
– Ми побачили, як це діє в Естонії, і були у захваті від того, як можна із користю використовувати наявні ресурси, – розповіла Тетяна Мартовицька. – Та й додаткові робочі місця нам не завадять.
А рекультивація окремих територій полігону дозволить утилізувати близько чотирьох мільйонів тонн відходів, які накопичувались тут ще з 60-х років минулого століття. Для цього використовуватимуть сучасні технології, що дозволить облагородити територію, засадити зеленими насадженнями, щоб нічого не нагадувало про те, що тут знаходиться специфічне виробництво.
Також керівниця підприємства наголосила на тому, що потрібно вже зараз виховувати у населення культуру роздільного збирання побутових відходів. Вирішили розпочати таку практику із школярів. І вже з літніх канікул у наступному році будуть впроваджувати такий проект.
Ініціатива сподобалась як секретарю міської ради Андрію Табалову, так і депутатам. Тому було вирішено запропонувати управлінню освіти розробити екологічну програму для шкіл міста, щоб з юних років прищеплювати містянам культуру роздільного збирання сміття.
Також була озвучена інформація про те, що в місті незабаром замість звичайних контейнерів для сміття з’являться закриті заглиблені бункери, розраховані на п’ять кубічних метрів відходів.
– Така технологія збирання сміття досить поширена у великих містах Європи, – зазначила Олена Домбровська. – Але потрібно вирішити питання про виділення земельних ділянок під такі контейнерні майданчики. Зараз підприємство купує новий сміттєзбиральний автомобіль. Після того, як кілька вантажівок зламалось і ми були вимушені орендувати автомобілі в інших містах, прийняли рішення про придбання нових. Врахували уроки збоїв у вивезенні сміття, що мали місце кілька тижнів тому. Зараз намагаємось увійти в графік, хоча затримки із прибуттям сміттєвоза можуть траплятись на дві – чотири години.
В цьому питанні колегу підтримала Тетяна Мартовицька, адже нині територія, на якій розміщуються контейнери для сміття, не закріплена за комунальними підприємствами, не перебуває у них на балансі. Тому й виникають ситуації із значним засміченням територій тощо.
Також депутати захотіли мати інформацію про залучення інвестиційних коштів у розмірі 46 мільйонів євро для спорудження сміттєпереробного заводу. Відповідь дав заступник міського голови Олександр Мосін:
– Цей інвестиційний проект розробляється керівництвом області, тому саме обласна влада буде вирішувати, де облаштувати завод. Поки що не визначено, де його зможуть побудувати, хто буде утримувачем. В обласній адміністрації вже було проведено декілька нарад стосовно цього питання, на які запрошувалися представники Олександрії, Знам’янки та Кропивницького. На даному етапі все перебуває на стадії переговорів.
Також депутати міської ради мали змогу відвідати міське сміттєзвалище, оглянути його територію, побачити на власні очі, як функціонує сміттєсортувальна лінія, як захороняються відходи, де у перспективі з’являться виробничі споруди, теплиці, як відбувається утилізація сміття.
– Процес приймання твердих побутових відходів розпочинається з вагової, де визначається тоннаж вантажу. – розповіла Тетяна Мартовицька. – Потім працівник вирішує, яку машину куди спрямувати. Інший працівник допомагає наступному руху вантажівки до визначеної території. Сміття вивантажується, розрівнюється, утрамбовується, відбувається пересипка пошарово. Потім відходи потрапляють на сортування. Навантажувач набирає сміття, закидає його в бункер. Сміття розбирається по фракціях, знову завантажується в автомобіль, який і вивозить його на полігон. ПЕТ-пляшки відправляються на пресування, скло і пластик – на склад для наступного відвантаження. І так кожен вид сировини. Знайшли застосування й сміттєвим пакетам, адже утилізувати їх неможливо: за два місяці відібрали дві тонни цього матеріалу, відпресували його, а потім укріпили ним відвали звалища, зверху засипали грунтом. Частина відсортованих відходів відвозиться на переробні заводи, наприклад, ПЕТ-пляшки – в Олександрію. Сортувальна лінія повинна працювати у чотири зміни. Адже сміття надходить цілодобово. Зараз із цим проблема, адже не вистачає робітників, хоча зарплата у них чотири тисячі гривень, але через важкі умови праці люди не особливо тут затримуються. У нас немає кваліфікованих сортувальників, майстрів – ми їх навчаємо безпосередньо на підприємстві. Коли запустили сортувальну лінію, я сама приступила до цієї роботи, щоб зрозуміти всі тонкощі справи. Дотримуюсь саме такого принципу в роботі: знати самій, як і що потрібно робити.
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також