Усе про субсидії

Цього року знижки на комунальні послуги отримають дев’ять з п’ятнадцяти мільйонів українських родин. З бюджету країни на субсидії планують витратити понад 50 мільярдів гривень, проте з часом ця цифра тільки зростатиме. Електроенергія вже подорожчала, на підході – зростання тарифів на воду. Крім того, уряд також має переглянути тариф на газ для населення, від якого залежить вартість опалення і гарячої води. Нижче – найактуальніше про субсидії.
Правда, що вже в березні “комуналка” із субсидією зросте через подорожчання світла?
Ні. Розмір субсидії залежить від соціального нормативу споживання і доходу родини. Субсидії перераховують двічі на рік – обов’язковий платіж (те, що українці із субсидією платять за комуналку, решту компенсує держава) до кінця опалювального сезону не зміниться.
Однак, з огляду на, що в березні подорожчала електроенергія, державі доведеться виділити на субсидії більше грошей. На субсидіянтів це ніяк не вплине.
Наступного сезону доведеться платити більше навіть із субсидією?
Так. У травні скоротять соціальну норму споживання тепла, а також газу і електроенергії, якщо їх використовують для опалення. Якщо не скоротити споживання тепла, наступної зими цифра в платіжках навіть із субсидією може зрости на 1400 гривень.
Зараз субсидія покриває 330 кубометрів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже наступного опалювального сезону комунальну знижку нараховуватимуть тільки на 300. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За чинного тарифу – це ще 204 гривні.
У квартирі такої ж площі з центральним опаленням субсидія покриватиме замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання, за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.
Мінімальна зарплата зросла вдвічі. За “комуналку” доведеться платити більше?
Так, але тільки через рік – в 2018 – 2019-у. Зараз субсидія нарахована з урахуванням доходу за 2015-й, 2017-го її розрахують, виходячи з доходів за минулий рік, і тільки 2018-го вестимуть облік доходів з новою мінімальною зарплатою.
Наприклад, загальний дохід родини з чотирьох осіб 2016-го – 3200 гривень (двоє батьків з мінімальними зарплатами і двоє дітей). По 800 гривень на кожного. Розмір обов’язкового платежу в органах соціального захисту розрахують за формулою: 800/1544/2 * 15% = 3,8% від загального доходу, тобто за комуналку родина віддасть 121,6 гривні. Наступного року, після зростання мінімалки, ця ж родина з двома мінімальними зарплатами на чотирьох заплатить за комуналку 492,8 гривні, тобто на 371,2 гривні більше.
Якщо є невеликий додатковий незадекларований дохід, субсидію заберуть?
При розрахунку субсидії враховують тільки офіційні доходи. Як пояснили “Сегодня” в Мінфіні, визначити, хто і як підробляє, практично неможливо. Рівень тіньової економіки, за різними оцінками, сягає 40 відсотків, левову частку своїх доходів українці не декларують.
Якщо додатковий дохід не оформлений або ж субсидіянту на роботі частину зарплати виплачують “в конверті”, виявити це дуже складно.
А за що можуть забрати субсидію?
У Мінфіні виявили серед субсидіянтів понад 100 тисяч родин, який протягом року придбали ділянку землі або нерухомість (вартістю понад 50 тисяч гривень), а потім оформили субсидію.
Вже зараз за підсумками верифікації сім тисяч родин залишилися без субсидій (держава заощадила майже 15 мільйонів гривень). Всього до “чорного списку” Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій, зараз інформація щодо них перевіряється органами соціального захисту.
Як пояснили на “гарячій” лінії Кабміну, залишити без субсидії українців можуть з двох причин: субсидіянт приховує частину доходу; субсидіянт зробив покупку на суму від 50 тисяч гривень протягом 12 місяців з моменту отримання “знижки”. Без допомоги також можуть залишитися ті українці, чий дохід за минулий рік істотно зріс.
Якщо в родині є безробітний, його дохід вважається нульовим при розрахунку субсидії?
Ні, згідно з постановою уряду, на безробітного члена родини, який не стоїть на обліку в центрі зайнятості, при розрахунку субсидії нараховується дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів – наразі це 3088 гривень, в грудні цей розмір збільшиться до 3248 гривень. Тобто на безробітного враховуватиметься дохід, вищий від мінімальної зарплати.
Ходять чутки, що субсидії виплачуватимуть грошима. Це правда?
Такі плани дійсно є. Однак, швидше за все, цього року на монетизацію субсидій українцям чекати не варто. “Монетизацію субсидій обговорюють у Кабінеті міністрів. Уряд про це думає. Нарешті усвідомлення того, що монетизація необхідна, з’явилося”, – розповідає представник Мінфіну керівник офісу реформ Яна Бугримова. Після цього, припускають чиновники, з’явиться стимул для економії – чим менше витратили на “комуналку”, тим більше грошей залишилося. Якщо зараз зекономлені кошти переходять на наступний місяць, після монетизації “здачу” можна буде отримати на руки".
Є кілька можливих схем монетизації. Перша – платити гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які компенсуватимуть субсидії, друга – перераховувати гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам. При цьому друга модель теж має кілька варіантів. На картки можуть перераховувати всі гроші, і українці зможуть витрачати їх на власний розсуд або ж на картки перераховуватимуть тільки зекономлені кошти, якщо субсидіянт використовував ресурсів менше, ніж передбачено соціальною нормою.

Читайте також