Міська влада не стоятиме осторонь громадських обговорень щодо перейменування Кіровограда. На цьому другого червня на прес-конференції в міській раді наголосив начальник відділу з питань внутрішньої політики Сергій Запорожан.
Він зазначив, що міська рада підтримала ініціативу громадської організації "Спільна дія" та обласного об’єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Тараса Шевченка стосовно проведення в Кіровограді Всеукраїнської науково-практичної конференції "Перейменувальні процеси в топоніміці як ціннісний вибір українського суспільства".
Розпочнеться вона 11 червня в приміщенні міської ради (м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 41, кімн. 426) о 10:00. До участі в конференції запрошено науковців зі столиці й багатьох інших міст, представників громадськості та засобів масової інформації, студентів та ін.
За словами представника громадської організації "Спільна дія" Андрія Малика, понад двадцять років широка громадськість, науковці міста обговорюють необхідність зміни назви нашого обласного центру. Дев’ятого квітня Верховна Рада України ухвалила закони про декомунізацію українського суспільства, згідно з якими передбачено перейменування назв міст, селищ, сіл, вулиць, районів та закладів. Тож нині важливо закріпити в назвах ті українські цінності, які є визначальними для зміцнення держави. Переконати та запропонувати людям такі символи, які б об’єднали спільноту, місцеву та національну.
– На конференції буде напрацьовано сучасні підходи до зміни географічних назв, пов’язаних з комуністичним та імперським минулим, зокрема для Кіровоградської та Дніпропетровської областей, – зазначив – член виконкому міської ради, голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка Олександр Ратушняк. – У конференції вже зголосилася взяти участь низка відомих науковців.
Законом України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки" відведено шість місяців на процедуру зміни назви Кіровоград на іншу. Відповіді на питання про те, яким чином визначити думку мешканців міста щодо нової назви, який механізм задіяти для підрахунку кількості прихильників кожної назви, допоможе дати координаційна група з питань організації підготовки та проведення громадського опитування і громадських слухань щодо перейменування Кіровограда.
Оптимальним варіантом, зазначив Сергій Запорожан, було б проведення консультативного опитування під час проведення виборів до місцевих органів влади, а потім ті назви, що набрали найбільшу кількість голосів, винести на обговорення громади.
Фото Ігоря ФІЛІПЕНКА