У Кіровограді розпочинаються громадські слухання щодо обслуговування житла

Починаючи з цього тижня, у Кіровограді кожного вівторка та четверга кожен КРЕП чи ЖЕК проводитиме громадські слухання щодо питань, пов’язаних з обслуговуванням житла та прибудинкових територій. Про це повідомив сьогодні під час прес-конференції директор КП «Кіровограджтлосервіс» Ігор Фурманов.

- Як відомо, зараз переглядаються тарифи на обслуговування будинків та прибудинкових територій, для частини ЖЕКів та КРЕПів вони вже затверджені, для решти ще розглядаються, - зазначив Ігор Фурманов. – Однак на цих громадських слуханнях ми розглядатимемо питання не лише тарифоутворення, а й загалом реформування галузі утримання житла, що триває зараз у Кіровограді, роз’яснюватимемо людям, що саме передбачає відповідна міська програма, які шляхи її реалізації й таке інше.

За словами Ігоря Фурманова, на сьогодні в Україні діє загальнонаціональна програма реформування галузі житлово-комунального господарства, розрахована до 2014 року. Хід її реалізації розглядався 26 червня на засіданні колегії Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, що відбулося в Дніпропетровську. Програма передбачає створення конкурентного середовища на ринку житла, забезпечення беззбитковості функціонування житлово-комунального господарства та залучення громадськості до формування політики в цій сфері. Це – ті основні засади, на яких базується система житлово-комунального господарства в усіх розвинених країнах, підкреслив Ігор Фурманов. І, як засвідчив їхній досвід, немає іншого шляху, як створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), формування інституту управителів та служб єдиного замовника послуг. В Україні в різних містах процес реформування відбувається по-різному. Так, на сьогодні в нашій країні функціонує 14537 ОСББ, з початку цього року створено 287 таких об’єднань. Усього ОСББ експлуатують 23,8 відсотка всіх площ багатоквартирних будинків. Найбільш успішно цей процес просувається в Одеській, Херсонській та Миколаївській областях, найповільніше – у Севастополі, Києві та Кіровограді. Дещо гірші справи – з рівнем розвитку конкурентного середовища. У переважній більшості міст житлові будинки обслуговують комунальні житлово-експлуатаційні контори. Водночас почав формуватися інститут управителів та служб єдиного замовника. На сьогодні уже діє 72 таких служби, переважна їх більшість – у Донецькій області та Києві.

За словами Ігоря Фурманова, для того, аби стимулювати громадськість до створення ОСББ, віднедавна розпочато впровадження енергозберігаючих заходів із залученням іноземних інвестицій. Передбачено, що кошти на реалізацію таких заходів отримуватимуть саме діючи або тільки-но створені ОСББ. Такі проекти уже досить успішно діють у Тернополі, Бердянську, Черкасах, Нововолинську та інших містах України.

Ігор Фурманов зупинився також на питанні тарифоутворення.

- Воно досить болюче, адже склалася така практика, що по кілька років тарифи на послуги з утримання житла та прибудинкових територій не переглядаються, а тим часом собівартість цих послуг зростає, підприємства – надавачі послуг накопичують борги, які не спроможні погасити, - зазначив Ігор Фурманов. – Як приклад: у Кіровограді тарифи для ЖЕКів не переглядалися з 2008 року, у них була закладена мінімальна заробітна плата в розмірі ще 630 гривень, тоді як на сьогодні вона становить уже 1094 гривні. Крім того, зросли й інші затрати – на електроенергію, матеріали, пальне. Зараз, як я вже зазначав вище, ці тарифи переглядаються, але коригуються вони лише за однією складовою – мінімальна заробітна плата. На мою ж думку, напевне, значно ефективніше було б переглядати тарифи частіше, коригуючи їх відразу, як тільки змінюється якась складова, зате це було б поступове незначне зростання. За нинішніх же умов через чотири роки доводиться підвищувати тарифи ледь не у півтора рази, з одного боку це викликає соціальну напругу, з іншого – й ЖЕКи не рятує, адже їм необхідно розрахуватися з боргами, що накопичилися за попередні періоди, коли тариф був збитковий.

Журналісти поцікавилися, коли кожен з будинків матиме, як це передбачено програмою реформування, свій окремий рахунок й зможе уже замовляти послуги через КП «Кіровограджитлосервіс», що виступатиме в ролі служби єдиного замовника. Ігор Фурманов відповів, що зараз триває процедура передачі житлових будинків на баланс цього підприємства. Усього таких будинків – близько півтори тисячі, тож обсяг робіт величезний. Як тільки процес передачі будинків буде остаточно завершено, можна буде вже перейти до практичної площини реалізації програми реформування сфери обслуговування житла.

Читайте також