У день народження Кропивницького вшанували Шевченка

До 156-річчя перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі, 22 травня, кропивничани поклали квіти до пам’ятника українському пророкові й будителеві, що знаходиться перед обласною книгозбірнею для дітей його імені.
Разом з іншими містянами вшанували видатного поета й маляра і перший заступник голови ОДА Сергій Коваленко, голова обласної ради Олександр Чорноіваненко та міський голова Кропивницького Андрій Райкович. Присутні на врочистій церемонії читали вірші, присвячені Кобзареві, актори академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Марка Кропивницького, вбрані козаками й козачками, заспівали «Гей, долиною, гей, широкою…». А згодом відбулося нагородження переможців літературного конкурсу «Сокіл степів», після чого всі охочі читали поезії Тараса Шевченка…
Більш ніж півтора сторіччя тому, 8 (20) трaвня 1861 року, нa пaроплaві«Кременчук» остaнки Кобзaря перевезли з Києвa до Кaневa. Дві доби домовинa перебувaлa в Успенському соборі. Брaти Тараса Шевченкa хотіли поховaти його біля стін Успенського собору, aле український маляр і приятель Тараса Шевченка Григорій Честaхівський, який супроводжувaв прaх великого поетa, відстояв виконaння його остaнньої волі. Після відслуженої в церкві панахиди 10 (22) трaвня прaх видатного українця віднесли нa Чернечу гору. Варто також знати, що Григорій Честахівський – уродженець теперішнього селища Нова Прага Олександрійського району. Він був одним з ініціаторів й організаторів поховання Тараса Шевченка на Чернечій горі біля Канева. Саме завдяки його наполяганню Шевченка поховали не на Щекавицькій горі в Києві, де студенти вже й могилу були викопали, не в селищі Качанівці, що в теперішній Чернігівській області, як наполягав український етнограф, історик права громадський діяч Василь Тарновський, а на Чернечій горі.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО

Читайте також