Надання соціальних послуг мешканцям Кропивницького, які перебувають у складних життєвих обставинах, – завдання територіальних центрів соціального обслуговування Подільського та Фортечного районів міста. Про їх діяльність розповіли журналістам керівники закладів Василь Гуцу і Олег Бердников.
Загалом, під соціальною опікою на початок 2020 року перебувають 5283 кропивничан: 2348 – мешканців Подільського району і 2935 – Фортечного.
Журналісти побували у терцентрі Подільської районної у місті Кропивницькому ради.
Тут жителі обласного центру можуть скористатися послугами лазні, перукаря, швачки, пральною машиною. Відвідувачі задоволені роботою соціальних працівників і рівнем допомоги, тож до перукаря і до кравчині стають у чергу, а у лазні підопічні терцентру збираються по середах.
Так, до швейної майстерні завітала Ольга Садико. Вона проживає неподалік, на Великій Балці, і неодноразово чула від своїх сусідів, що у майстерні територіального центру можна за досить помірними цінами полагодити одяг, пошити білизну тощо. Їй же потрібно відремонтувати пальто, тому і прийшла просити поради у професійної швачки Людмили Кушнірової.
– Я вже двадцять років працюю у майстерні територіального центру, – розповідає майстриня. – Спочатку замовлення виконувала у себе вдома, а коли тут обладнали майстерню, то і замовлень побільшало, і умови праці стали кращими. Протягом місяця доводиться виконувати до 50 замовлень. Ось зараз працюю над ремонтом чоловічих штанів. А на черзі – куртка, треба замінити блискавку. Розцінки у нас, так би мовити, соціальні – від 6,50 гривні (пришити гудзики) до 85 гривень (ремонт верхнього одягу).
Кілька жінок поважного віку чекали у черзі до перукаря. Одна з них Валентина Михайлівна – постійний клієнт у майстра Вікторії Діордіци. Їй подобається обслуговування, помірні розцінки. Жінка у будь-якому віці хоче виглядати привабливо. Валентина Михайлівна – не виняток, вона довіряє саме цій перукарці.
– Я виконую різноманітні перукарські послуги для чоловіків і жінок, – розповідає Вікторія, – Від звичайної стрижки до зачіски, роблю укладки, фарбую волосся. Люди йдуть протягом всього дня, тож нудьгувати мені не доводиться.
– Діяльність терцентрів є надзвичайно важливою складовою соціальної роботи у Кропивницькому, – зазначив директор Подільського терцентру Василь Гуцу. – Наші соціальні працівники, передусім, попереджають потрапляння громадян у складні життєві обставини, а у разі необхідності допомагають їх подолати чи мінімізувати негативні наслідки від їх впливу.
Обидва територіальні центри складаються із трьох відділень: соціальної допомоги вдома, денного перебування та організації надання адресної грошової і натуральної допомоги.
На допомогу вдома очікують 1491 мешканець обласного центру: 651 – підопічний терцентру Подільського району і 840 – Фортечного.
– Це сто відсотків усіх, хто потребує такої допомоги, – наголосив Василь Гуцу. – У нашому центрі їх обслуговують 55 соціальних робітників, на кожного з них припадає по 12,5 підопічних при нормі – не більше десяти. А середня заробітна плата складає при цьому 6350 гривень.
У терцентрах впроваджуються новітні форми соціального обслуговування – мультидисциплінарна команда, до складу якої входять одночасно соціальний робітник, соціальний працівник, перукар і робітник з комплексного обслуговування будинків.
Відділення денного перебування пропонують громадянам послуги супроводу осіб з інвалідністю по зору, фахівця з фізичної реабілітації. Планують організувати сурдологічний супровід осіб із вадами слуху. А ще тут активно працюють клуби за інтересами. При відділенні терцентру Подільського району діє університет третього віку, в рамках якого функціонують школа англійської мови, факультатив вокального співу. Мешканців же Фортечного району запрошує до себе на заняття клуб дозвілля. Працівники відділень денного перебування залучають пенсіонерів та осіб з інвалідністю до активного способу життя, організовують їхнє дозвілля: відвідування театрів, виставок, музеїв, проводять лекції та екскурсії історичним місцями Кропивницького. Протягом року у територіальних центрах регулярно проводяться святкові заходи для клієнтів.
При відділеннях організації надання адресної грошової і натуральної допомоги функціонують пункт прокату засобів реабілітації: візків, ходунків, милиць. Це зручно для тих громадян, кому такі засоби потрібні тимчасово.
Належним чином у терцентрах налагоджена і робота служби соціального таксі, яким можуть скористатися підопічні центрів. Зручний транспорт для обслуговування людей з інвалідністю, у першу чергу – візочників, надають як територіальні центри, так і за їх заявками КП «Електротранс».
А ще підопічні терцентрів можуть отримати допомогу професійного психолога, адже інколи так потрібна слушна порада у складних життєвих обставинах.
– Робота територіальних центрів є надзвичайно потрібною для тих громадян, які потребують соціальної допомоги: самотніх, малозабезпечених, таких, що потрапили у складні життєві обставини, – підкреслив директор терцентру Фортечного району Олег Бердников. – Досвід нашої роботи говорить про те, що послуги наших соціальних працівників користуються значним попитом. На жаль, не всі мешканці міста мають достатньо інформації про діяльність центрів, тож ми сподіваємося, що їх побільшає і ті, хто потребують підтримки у Кропивницькому, знайдуть її.