Президент України Петро Порошенко дав доручення до кінця цього тижня розпочати опалення всіх без винятку будинків у країні. "Не пізніше, ніж у п'ятницю, в кожній українській оселі має бути тепло, батареї мають бути теплими", – заявив Порошенко, підкресливши, що це завдання – "повна відповідальність місцевих органів влади". Разом із тим, Мінрегіонбуд і Мінпаливенерго дозволили регіонам почати опалювальний період в Україні з урахуванням погодних умов та дотриманням лімітів використання природного газу. Рекомендовано розпочати опалювальний сезон із навчальних та лікувальних закладів, соцсфери, обладнаних автономними системами опалення, і з об'єктів, для теплопостачання яких не використовується природний газ. У Кіровограді є такі об’єкти – одна школа опалюється твердим паливом, і в одному дитсадку встановлена система електроопалення .
Отже, саме про готовність до опалювального сезону закладів освіти та охорони здоров’я йшла мова на прес-конференції в міській раді, участь у якій взяли заступник міського голови Вадим Дрига, начальник управління освіти міської ради Лариса Костенко та начальник управління охорони здоров’я міської ради Оксана Макарук.
Так, Вадим Дрига запевнив, що практично всі заклади бюджетної сфери, зокрема освітні та медичні готові до початку опалювального сезону і сподівається, що опалювальний сезон у місті розпочнеться приблизно наприкінці жовтня – на початку листопада. Міська влада зацікавлена у тому, щоб як найшвидше розпочати опалювальний сезон саме в лікарнях та дошкільних закладах. Тож як тільки теплогенеруючі підприємства розпочнуть подавати теплоносій, його готові прийняти саме в цих установах. Разом із тим розглядається питання про підключення міської лікарні швидкої медичної допомоги до автономного теплозабезпечення. Є приватна організація, яка зараз виконує ремонт по облаштуванню котельні цього закладу. Як тільки всі роботи будуть виконані, а фірма отримає ліцензію на надання послуг, з’явиться можливість забезпечувати лікарню теплом в автономному режимі. Така ж автономна котельня найближчим часом запрацює і в ЗОШ №15, що на Лелеківці біля амбулаторії на вулиці Казанській.
Лариса Костенко підтвердила, що освітні установи міста повністю готові приймати тепло. Більшість з них підключена до централізованого теплозабезпечення від місцевих теплогенеруючих підприємств – КП "Теплоенергетик" та ДП "Кіровоградтепло" ЦНТІ УНГА.
– Але 12 закладів мають свої газові котельні, одна з них вже працює – в дитячому будинку "Барвінок", адже в цьому закладі діти перебувають цілодобово, – повідомила Лариса Давидівна. – Також в дошкільному навчальному закладі №23 є електроопалення, що дозволяє вже зараз вмикати його для підтримки належного температурного режиму. З 21 жовтня почали працювати автономні газові котельні в інших навчальних закладах, зокрема у дитячому садку №42.
Канікули планують розпочати 27 жовтня, і триватимуть вони до 2 листопада. І тоді, з першого листопада, почнуть централізовано підключати інші навчальні заклади. Садочки ж – відразу після того, як розпочнуть опалювальний сезон теплогенеруючі підприємства міста. В нинішніх непростих умовах постачання блакитного палива у більш завидному становищі перебувають учні та вчителі ЗОШ №12, що на Завадівці. Ця школа опалюється твердим паливом і повністю ним забезпечена.
В рамках запровадження та реалізації програми економії та теплозбереження у цьому році було встановлено п’ять теплових лічильників для належного обліку теплоенергії.
Паралельно освітяни ще й опрацювали заходи на випадок складних погодних умов взимку. Якщо будуть сильні холоди та морози, то вже відпрацьовано робочі години, що в загальному обсязі становить зайвих 10 днів. Це дасть можливість збільшити зимові канікули. Можливо, доведеться перевести старшокласників в ті навчальні заклади, де є автономні котельні, щоб дати їм можливість безперервно навчатись для належної підготовки до складання випускних іспитів та зовнішнього незалежного оцінювання знань. Отже, розглядається декілька варіантів розвитку подій. Який з них буде застосовано, покажуть час та погодні умови.
Оксана Макарук, у свою чергу запевнила, що заклади охорони здоров’я також готові до початку опалювального сезону:
– Приміщення лікувальних закладів підключені до централізованого теплозабезпечення – дев’ять будівель опалюються від "Теплоенергетика" іще дев’ять – від "Кіровоградтепла". Крім того, є заклади, які мають автономні системи теплозабезпечення. Це – амбулаторія загальної практики сімейної медицини у селищі Гірничому, друга поліклініка на вулиці Валентини Терешкової та амбулаторія на вулиці Казанській. В пологовому будинку №1 також є автономна котельня газового опалення. Тут вже другий тиждень, як підключено опалення, хоча й використовують його в економному режимі – у нічний час, щоб підтримувати належний температурний режим у палатах, пологових залах. Усі лікувальні заклади вже отримали акти готовності до опалювального сезону. Цьому передували значні ремонтні роботи, запроваджувались заходи з енергозбереження, зокрема в усіх медичних установах встановлені теплові лічильники, триває заміна вікон та дверей на металопластикові.
У цьому році замінено тепломережі в стаціонарі №2 центральної міської лікарні та в дитячій міській лікарні "Добруджа" на проспекті Університетському. Ці заклади вже отримали акти готовності та готуються до прийому теплоносія.
Також в двох медзакладах міста – лікарні швидкої медичної допомоги та центральній міській лікарні – вже встановлені дизельні генератори автономної подачі електроенергії на випадок віялових відключень.
А поки що всі з нетерпінням чекають початку опалювального сезону. В тих приміщеннях лікувальних та дошкільних навчальних закладів, де прохолодно, користуються побутовими обігрівальними приладами. Нарікань та зауважень від пожежних та інших контролюючих органів не надходило.