Святкові зимові картинки

В обласному краєзнавчому музеї відкрито виставку "Новий рік на поштових листівках" із зібрання кіровоградського філокартиста Юрія Тютюшкіна, на якій представлені поштівки дорадянського та радянського часу (кінець XIX – друга половина ХХ століть), присвячені Новому рокові та Різдву Христовому.

За однією з версій, офіційною батьківщиною листівки вважається Англія. А її творцем – художник Добсон, який 1794 року з нагоди Різдва намалював зимовий пейзаж і сім’ю біля ялинки, а на звороті написав привітання, після чого відіслав листівку своєму знайомому. Той був у захваті. А через рік, зробивши десятки літографій із зображенням зимового пейзажу, Добсон привітав із Різдвом тепер уже всіх своїх знайомих. За іншою версією, уперше різдвяні листівки з’явилися 1841 року у вітрині книгарні в Шотландії.

Перша ж поштова різдвяна листівка з’явилася через три роки після винайдення поштової марки – 1843-го. Її випустили в Лондоні тисячним тиражем на замовлення сера Генрі Коула за ескізом ілюстрації Джона Коллкотта Горслі. Поштова картка одразу набула слави скандальної, оскільки на ній зображено малу дитину, яка п’є… вино!

Різдвяна, а згодом і новорічна листівки з часом стали звичним і бажаним атрибутом свят. Та в СРСР друга з них була реабілітована лише 1936 року, коли перший секретар КП(б)У Постишев виступив з ініціативою відродження новорічних традицій. Новорічні листівки повернулися, але вже не з рожевощокими янголятами, а з кремлівськими зірками (фабричні ж різдвяні через їх релігійне походження на наших теренах відродилися лише після припинення владою боротьби з релігією) та сюжетами, пов’язаними із побудовою комунізму…

Значну частину експозиційної площі виставки в обласному краєзнавчому музеї віддано під різдвяні листівки далекого вже минулого з янголятами та радісними людьми, однак набагато більшу – поштівкам з Дідом Морозом і подекуди Снігуркою, їхнім лісовим братством та іншими новорічними персонажами, а також бадьорими представниками радянського суспільства.

Оглядаючи представлені зразки вітальних листівок, неважко помітити, що таких з привітаннями українською мовою – обмаль. Можливо, їх офіційно не так і багато випускали за СРСР, а за царату – й поготів. (Тішить те, що нині з цим проблем немає. Хоча нинішні зразки новорічно-різдвяних поштівок – це переважно пейзажі, а от звичних середньому і старшому поколінням "персонажних" зразків – небагато).

Загалом, враження від виставки – позитивне, тож поспішайте переглянути представлені на ній експонати, які можна буде побачити до 23 січня 2013 року.

Читайте також