“Судебно-юридическая газета” вирішила розвінчати міфи, які виникли у зв’язку із набранням 20 листопада чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України. У тому числі – міф про те, що правоохоронці тепер мають заносити до Єдиного реєстру досудових розслідувань усі без винятку заяви громадян і негайно починати розслідування за ними, тобто проводити допити, обшуки, вилучення тощо.
Це хибна думка, пише газета. Щоб переконатися в цьому, досить прочитати перше речення статті 214 КПК: "Слідчий, прокурор не пізніше 24 годин після подачі заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування". Зверніть увагу на фразу "про скоєне кримінальне правопорушення". Але ж далеко не всі заяви та повідомлення, що надходять до правоохоронних органів, містять у собі інформацію про кримінальні правопорушення!
Наприклад, у міліцію надійшла заява про те, що в такому-то місці виник стихійний ринок. Чи зобов’язана міліція реагувати на це повідомлення? Звісно, зобов’язана. Вона має відрядити в те місце дільничного, щоб він провів перевірку і у випадку підтвердження інформації склав протокол за ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення "Торгівля з рук у невстановлених місцях". Та оскільки це не кримінальне правопорушення, у Реєстрі досудових розслідувань воно відображатися не повинне. Утім, бувають заяви, з яких не зрозуміло однозначно, про яке саме правопорушення йдеться – кримінальне чи адміністративне. Наприклад, людина заявила, що в неї у громадському транспорті вкрали гаманець із 100 гривнями. Оскільки вказана сума грошей не дотягує до "кримінального порогу" (він "прив’язаний" до щорічного закону про держбюджет і нині становить 107 гривень 30 копійок), можна зробити висновок, що інформація про це правопорушення не повинна заноситися до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Але якщо потерпілий стверджує, що сам гаманець коштує тисячу гривень, ситуація – не така вже й однозначна. Слідчий може стверджувати, що таких дорогих гаманців не буває, і, можливо, не захоче вносити відомості про цей випадок до реєстру. У такому разі заявник має право оскаржити в суді бездіяльність посадовця міліції. І нехай вже слідчий суддя вирішує, варта чи ні ця інформація того, аби її було внесено до реєстру.
З того моменту, як слідчий внесе відомості про кримінальне правопорушення до реєстру, і починається кримінальне провадження. Першою його стадією є досудове розслідування. Якщо у заяві чи повідомленні недостатньо інформації про вчинене кримінальне правопорушення, то слідчий, аби заповнити цю прогалину, звертається до відповідних установ, підприємств, організацій з вимогами надати певні документи тощо. Такі дії повинні бути виконані у строк до семи днів. Якщо інформація про кримінальне правопорушення не підтвердиться, слідчий ухвалює постанову про закриття провадження. А якщо підтвердиться, слідчий розпочне допити та інші слідчі дії.
P.S. Як повідомив прокурор м.Кіровограда Дмитро Титор, на початок цього тижня до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 893 відомості за 893 заявами і повідомленнями, які надійшли до правоохоронних органів Кіровограда. Дев’ять із них – у провадженні прокуратури Кіровограда.