В обох залах відділу мистецтв представлено 64 роботи художника різних періодів творчості – від 1970-х до 2010 років. Виконано їх пером і тушшю на папері й у техніці комп’ютерної графіки (декілька картин, створених останнім часом). Для означення місця митця в образотворчому світі варто навести ті слова про його творчість, які прозвучали під час відкриття виставки.
– Гротеск, сатира й гумор у роботах Володимира в поєднанні з високим професіоналізмом майстра породжують шедеври, – зазначив графік Ігор Смичек.
– Його роботи полемічні, – сказала завідувач відділу мистецтв Світлана Ушакова, – вони викликають неоднозначну реакцію. З них прозирає усміхнений погляд на життя, такий характерний для українського гумору та філософії. Володимир Кир’янов – це художник, чиїм роботам притаманна українська ментальність.
– Це дуже складний маляр, – продовжив мистецтвознавець заслужений журналіст України Броніслав Куманський. – Його картини неможливо оглядати швидко й поверхнево. Вони потребують довгого споглядання. Це художник філософського звучання, драматичного відтінку. Володимирові твори глибоко філософічні, причому це філософія драми – драми суспільства й окремої людини. Раніше я напівжартома казав, що Кир’янов – це кіровоградський Гойя, а тепер переконаний, що Гойя – це іспанський Кир’янов.
А що ж сам автор виставлених на огляд картин повідав про власну творчу манеру, джерело тих неординарних видінь, що оселилися на його полотнах? А нічого не каже. Зовсім не говіркий він. Лише зазначає: "Усе, що хотів сказати, – на картинах". Інтерпретувати їх здебільшого непросто. Окрім більш-менш реалістичних ілюстрацій до книг, решта робіт у непідготовленого глядача може викликати не лише подив, замішаний на захопленні, а й тимчасовий ступор через потужний містичний вплив чорно-білої магії поміж рамками полотен, що вабить і затягує у вир невідомості. Однією з особливостей цих творів є їх поліфонічність: вдивляючись у зображення, з подивом усвідомлюєш, що ті мають подвійне, потрійне "дно". З-поміж одних персонажів раптово виринають інші, затіняючи, а то й зовсім "з’їдаючи" бачене щойно…
Однак розповідь про творчість суперзагадкового графіка Володимира Кир’янова – то одне, а споглядання його картини – зовсім інше. Тож приходьте у відділ мистецтв ОУНБ імені Дмитра Чижевського й самотужки докопуйтесь до закодованих у картинах думок. Виставка "Володимир Кир’янов. Графіка" перебуватиме у відділі мистецтв до двадцятого березня.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО