У кіровоградському художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відкрилась тематична виставка “Геральдика Кіровоградщини”, приурочена до Дня Конституції України.
Учасників і глядачів виставки привітав заступник міського голови Сергій Колодяжний. Він побажав плідної роботи всім членам Кіровоградського відділення Українського геральдичного товариства, реалізації нових проектів символіки територіальних громад та відновлення історичної символіки регіону.
В основі експозиції – роботи лауреатів обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка – Костянтина Шляхового, Віталія Кривенка, Василя Білошапки, Олександра Полячка, Сергія Марущака, Валерія Нікітінського, Володимира Філімонова, Олега Колюки. Органічним доповненням виставки стали проекти очолюваного заслуженим будівельником України Петром Довченком ПрАТ “Інститут ”Кіровоградагропроект".
Про роботу Кіровоградського відділення Геральдичного товариства України "ВГ" розповів його незмінний протягом майже 20 років голова відомий у місті та області архітектор Віталій Кривенко:
– Після здобуття Україною незалежності було засноване Українське геральдичне товариство, а у 1996 році ми створили його обласне відділення. І з того часу я його очолюю. До лав нашого відділення входять провідні місцеві краєзнавці, історики, архівні працівники, археологи, художники, словом, всі, хто цікавиться історією нашого краю, герботворенням – геральдикою та вексилологією (прапорництво). За нашого сприяння було розроблено символіку (герб та прапор) Кіровограда, Кіровоградської області, всіх районів і частини населених пунктів нашого регіону, керуючись правилами геральдики, що вироблялись протягом століть. Тобто, це вже не емблеми, як було за радянських часів, а справжні герби. Коли ми почали працювати, то української символіки практично не було, адже в радянські часи домінувала лише одна ідеологія. І те, що ми тоді називали гербами, було просто емблемами. Ми ж об’єднались для того, щоб допомогти людям створювати символіку міст і сіл за всіма вже усталеними правилами геральдики. Члени нашого товариства – справжні фахівці в цій царині, мають досвід розробки гербів, прапорів, вміють їх “читати” тощо. За сприяння членів нашого товариства на базі новітньої місцевої символіки було розроблено й всі відзнаки міської ради та її виконавчого комітету, обласної ради та облдержадміністрації, знак почесного громадянина Кіровограда й таке інше. При обласній раді створена і діє геральдична комісія, яку очолює голова обласної ради. Представлені ж на нинішній виставці експонати значно розширюють уявлення пересічних громадян про геральдику та її поєднання з архітектурою. Адже не секрет, що на спорудах часто використовують символи, які дозволяють визначити час їх спорудження, авторство, і ми це показали на виставці. Ось на постаменті пам’ятнику Ангелу-охоронцю розміщені герби міста, області та держави, що символізує нерозривний зв’язок і причетність нашого краю до української держави. Або пам’ятник єлисаветградському міському голові Пашутіну – на кріслі, яке він пропонує наступникам, є також герб міста як символ зв’язку поколінь. На поштамті, нагорі фасаду, є фігури провісників із сувоями, де також зображений герб і написано: “Добра справа торжествує”.
Будь-яке місто має свої обличчя, якісь особливості. Гості не просто гуляють вулицями, відвідують парки та сквери, а й прагнуть зрозуміти особливий настрій міста, ментальність його мешканців. І в цьому дуже допомагають визначні місця, символи цього населеного пункту.
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА