Соціальні послуги служби зайнятості – повернення людей до продуктивної праці

Забезпечення гарантій щодо реалізації права громадян на працю, у тому числі сприяння трудовій зайнятості особам, які не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, є актуальним на сьогоднішній день. Надання переваг соціально незахищеним категоріям населення чітко обумовлено чинним законодавством про зайнятість населення, нормативними актами, завданнями Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Для їх працевлаштування місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за поданням центру зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств (об’єднань) установ і організацій незалежно від форм власності та організаційних форм, з чисельністю працівників понад 20 осіб, для бронювання ними до 5 відсотків загальної кількості робочих місць.

Протягом січня-серпня 2012 року у Кіровоградському міськрайонному центрі зайнятості перебувало на обліку 1,7 тисяч осіб з числа соціально незахищених категорій населення, тобто кожен п’ятий від усіх шукачів роботи, що скористався послугами служби зайнятості та потребує додаткових гарантій соціального захисту. Тому пріоритетним напрямком діяльності Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості є сприяння зайнятості цих громадян.

Для них служба зайнятості надає комплекс соціальних послуг, передбачених законодавством: пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення нових робочих місць; професійне навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації та професійна орієнтація; участь в оплачуваних громадських роботах; інформаційні та консультаційні послуги.

Робота міськрайонного центру зайнятості у напрямку реалізації державних додаткових гарантій соціально незахищеним верствам населення проводиться у тісній співпраці з роботодавцями, місцевими органами влади та самоврядування.

Слід відзначити організації, підприємства, установи м. Кіровограда та Кіровоградського району, що приймають на роботу громадян, неспроможних на рівних конкурувати на ринку праці, в рахунок квоти та створюють для них належні умови праці. Серед них ВАТ «Гідросила», ТОВ «М’ясокомбінат Ятрань», Кіровоградська міська лікарня швидкої допомоги, ПП ПВФ «Ацинус», Кіровоградська обласна лікарня та інші.

Аби заохотити тих роботодавців, хто створює для безробітних додаткові робочі місця, державна служба зайнятості надає дотації. Це дозволило забезпечити роботою у січні-серпні 2012 року 264 безробітних, що перебували на обліку в Кіровоградському міськрайонному центрі зайнятості, з яких більшість – соціально-незахищені верства населення. У напрямку їх працевлаштування з наданням дотацій співпрацювали зі службою зайнятості ТОВ «Стройград-Кіровоград», ТОВ «Прогрес 2010» та багато інших.

Якщо виникають труднощі у пошуку роботи за необхідною професією, спеціалісти центру зайнятості пропонують безробітним змінити або отримати нову професію, пройти підвищення кваліфікації за професіями, які актуальні на ринку праці. З початку 2012 року пройшли професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації майже 300 осіб з числа соціально незахищеної категорії населення.

При відсутності постійної роботи значна кількість безробітних беруть участь в оплачуваних громадських роботах – це догляд за людьми похилого віку, робота з благоустрою міста, підсобні роботи в лікарнях, на сільгосппідприємствах та інше. В 2012 році на громадських роботах працювали 1968 осіб, чверть з яких - особи з числа соціально незахищених.

Якщо безробітний прийняв рішення започаткувати власний бізнес, то він може розраховувати на допомогу центру зайнятості. Служба зайнятості має можливість надати одноразово допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності, для багатьох це стає стартовим капіталом для відкриття власної справи. У 2012 році, завдяки такій допомозі відкрили свою справу 94 особи, в тому числі із категорії соціально-незахищених – 15 осіб.

Отже, завдяки плідній взаємодії Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості з роботодавцями майже пів тисячі осіб – мешканці міста та району, які належать до цієї категорії громадян, працевлаштовані.

Читайте також