Федеральна служба з ветеринарного і фітосанітарного нагляду Росії виявила в шпротах латвійського виробництва перевищення гранично допустимого рівня канцерогену бензопірену, повідомили в прес-службі відомства. Воно вже поінформувало територіальні управління Росспоживнагляду по Москві й Московській області для вжиття ними заходів щодо недопущення реалізації небезпечної продукції. Керівництво компанії, продукція якої викликала нарікання, у свою чергу висловило подив у зв’язку з претензіями російської сторони. А продовольчо-ветеринарна служба (ПВС) Латвії розпочала терміново свою перевірку.
На чиєму боці правда – покажуть результати перевірок. Але заради справедливості слід сказати, що шпроти і дійсно можуть бути небезпечними, особливо якщо це – підробка. І можуть містити бензопірен. Це – речовина першого класу небезпеки, зміни, які вона викликає в організмі людини, незворотні, це – сильний канцероген і мутаген. Тобто бензопірен може викликати онкологічні захворювання й генетичні проблеми у майбутніх дітей. Особливо важливий той факт, що бензопірен при потраплянні в організм з нього не виводиться, а накопичується.
Серед харчових продуктів найвища концентрація бензопірену трапляється в копчених продуктах (у тому числі – в шпротах), м’ясних і рибних продуктах, консервах.
Крім того, шкоди організму можуть завдати й шпроти, термін придатності яких закінчився, або вони зберігалися чи готувалися з порушенням відповідних норм.
Хоча варто зазначити і те, що шпроти містять також корисні речовини: вітаміни Е, А, В1, В2, поліненасичені жири, білки, фосфор та кальцій.
* Подивіться на дату виготовлення. Смачніша риба, що виловлена восени, – у цей час у неї найбільше жиру. До речі, осіння риба ще й найчастіше містить ікру.
* Олії в консервах повинно бути не менше 10 відсотків. Якщо ця цифра менша – консерви будуть сухими.
* На банці мають бути зазначені строк придатності, товарний знак, назва виробника і його адреса, маса нетто, склад консервів і харчова цінність.
* Банка не повинна бути деформована, на ній не мають бути сліди іржі або забруднень.
*Якщо при потраплянні вологи на паперову етикетку літери розмиваються – перед вами підробка.
* Розмір шпрот можна визначити по малюнку на банці. Зазвичай великі шпроти позначаються зображенням однієї рибки. Якщо намальовано кілька рибок – шпроти дрібні.