Депутати, які 26 липня зібрались на четверту сесію Кіровоградської міської ради, не спромоглися розглянути більшості питань запланованого порядку денного.
А почалося все із голосування за призначення на посаду заступника міського голови, який опікуватиметься гуманітарною сферою міста, Наталії Дзюби, голови обкому профспілки працівників освіти та науки.
Завадити її призначенню через партійну приналежність (у минулому скликанні була депутатом міської ради від Партії регіонів) намагались частина депутатів і представники громадських організацій, які прийшли на сесійне засідання. Однак про все – по порядку.
Що хвилює громадськість
До речі, громадськість Кропивницького була того дня досить широко представлена у сесійній залі. І кожен прийшов сюди зі своєю проблемою. Усім бажаючим виступити міський голова Андрій Райкович надав слово.
Громадські активісти порушували питання, пов’язані із поширенням в місті карантинних рослин, процедурою перейменування міста, станом житлово-комунального господарства.
Також виступали перед депутатами вчителі, представники батьківського комітету та окремі батьки учнів ЗОШ №18. Вони опинились по різні боки у конфлікті з директором школи Валентиною Прилипко, яку нещодавно було звільнено з посади. Представники педагогічного колективу та батьківського комітету наголошували на професійності та компетентності керівника. А от інші батьки школярів, навпаки, пригадали і нетактовну поведінку директора щодо деяких учнів, і конфлікт із хореографічним колективом “Надія”.
Депутатські запити
та ініціативи
Після того, як усі бажаючі виступили та донесли свою позицію до присутніх у залі депутатів, міський голова Андрій Райкович відкрив четверту сесію міської ради сьомого скликання.
Першим питанням, як водиться, був розгляд депутатських запитів. Секретар міської ради Сергій Бойко оголосив подяки депутатам Вадиму Дризі та Дмитру Терзову від виборців, доповів про 61 депутатський запит щодо матеріальної допомоги малозабезпеченим мешканцям міста. Також депутати озвучили запити про виділення коштів на освітлення вулиць і впорядкування територій тощо.
Член фракції ВО “Батьківщина” Олександр Цертій оголосив два депутатських запити. Перший – щоб усі таблички із новими назвами вулиць були виготовлені за кошти міського бюджету і мали єдиний стандарт. Запит підтримали із доповненням – видати довідник з інформацією про всі перейменовані вулиці обласного центру. Другий запит стосувався вдосконалення руху громадського транспорту. За словами Олександра Цертія, надходить чимало звернень громадян на його незадовільну роботу, зокрема у вечірній та нічний час доби. На думку депутата, таке свавілля перевізників можна зупинити, запровадивши у місті загальну диспетчеризацію громадського транспорту. База вже є – діє диспетчерська служба для тролейбусів. Тож необхідно її вдосконалити та підключити до обслуговування й решту громадського транспорту. Депутати підтримали ініціативу свого колеги та направили його депутатський запит до управління розвитку транспорту та зв’язку міської ради для детального вивчення.
Депутати пересварились,
і у них “підвищився тиск”
Другим питанням порядку денного було затвердження на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади. Кандидатура була одна – Наталія Дзюба.
У своєму виступі Андрій Райкович зазначив, що вже тривалий час ця посада залишається вакантною, потрібно, щоб її посіла досвідчена людина. Наталія Євгеніївна саме такою, на його думку, і є.
– Більш як півроку у мене немає заступника, який би опікувався гуманітарною сферою, – звернувся до присутніх міський голова, – це ненормальна ситуація. Я вносив тричі пропозиції щодо кандидатури, але депутатський корпус не міг дійти консенсусу. Наталія Дзюба, вважаю, справиться з цією роботою. Прошу відкинути сьогодні політичну складову і підійти до цього питання виключно з практичної точки зору і максимальної користі місту. Тим більше, що в освітній та медичній галузях ми започатковуємо вкрай потрібні місту проекти.
Також Андрій Райкович проінформував, що на підтримку Наталії Дзюби надійшли звернення від декількох громадських організацій: обласної спілки профспілок працівників освіти, організації атестованих працівників ОВС та президії міського комітету профспілки тощо. Виступила й сама претендентка на посаду. визначила пріоритети розвитку галузей освіти, медицини, культури, фізкультури та спорту тощо.
З боку депутатів лунали різні думки з приводу кандидатури: одні підтримували, інші категорично заперечували, зазначаючи, що затвердження колишньої “регіоналки” на посаді не сприятиме об’єднанню та продуктивній роботі депутатів. В результаті голосування не вистачило одного голосу. Кандидатуру Наталії Дзюби не підтримали члени фракцій “Батьківщини”, “Самопомочі”, “УКРОПу”, “Свободи”, Радикальної партії та частина Блоку Петра Порошенка.
Після оголошеної перерви, яка тривала понад дві години, депутати так і не змогли зібратись для подальшої роботи – не прийшли ті, хто був проти кандидатури Наталії Дзюби.. Як зіронізував міський голова, у них підвищився тиск, і запросив голів усіх фракцій до себе у кабінет, щоб визначитись із датою наступного сесійного засідання.
У четвер депутати таки продовжили свою роботу. Друге засідання четвертої сесії міської ради було призначено на 10-у годину, але частині депутатського корпусу довелось досить тривалий час чекати своїх колег, які були на похованні загиблого в АТО бійця Сергія Колесника. Потім Андрій Райкович двічі оголошував реєстрацію. Хотіли вже переносити сесійне засідання, коли в зал зайшли депутати від фракцій БПП “Солідарність”, “Батьківщини”. “УКРОПу”, “Самопомочі” та Радикальної партії.
Міський голова відразу закликав полишити взаємні звинувачення з приводу посад та політичної діяльності партій, адже в порядку денному значаться лише питання розвитку громади, соціального напрямку, внесення змін до ряду галузевих програм, до міського бюджету тощо.
– Жодного політичного питання ми не будемо розглядати, – зазначив Андрій Райкович. – Питання порядку денного стосуються розвитку міста. За кожним нашим рішеннями стоять люди, вони чекають матеріальної допомоги, ремонтів будинків, доріг, нового транспорту для поліпшення пасажирських перевезень, активізації підготовки житлово-комунального господарства до зими. Ми прийшли вирішувати проблеми громади, а замість цього так безглуздо втрачаємо час. Я готовий працювати з кожним депутатом, адже не присягав жодній політичній силі. Я присягав лише громаді.
Але депутати знову поринули у з’ясування стосунків: Опоблоківці звинуватили членів фракції “Батьківщини” у навмисній політизації питання затвердження заступника міського голови, бо, мовляв, свого часу за висунутого на цю посаду “батьківщинівця” Романа Колісниченка не було достатньо голосів. Той вкотре звинуватив у зраді Андрія Райковича …
Тільки після того, як депутати, перейшовши на особистості, “вихлюпнули” шквал негативу, нарешті домовились першими розглянути соціальні питання, повернути до порядку денного питання про перейменування вулиць, провулків та інших об’єктів топоніміки міста, яке спочатку виключили.
Розпочали знову із депутатських запитів. Більшість з них стосувалась надання матеріальної допомоги нужденним. Депутат Михайло Демченко порушив проблему забудови прибережної смуги Сугоклеї. А Катерина Шамардіна зупинилась на безпеці учнів загальноосвітніх закладів – наголосила на необхідності встановлення огорож, дорожніх знаків та зовнішнього освітлення біля всіх шкіл. Всі депутатські запити підтримано та направлено до профільних управлінь міської ради на опрацювання.
Майже одноголосно депутати внесли зміни до програми соціального захисту та соціальної підтримки окремих категорій населення, комплексної програми підтримки учасників АТО та членів їхніх сімей, надали адресну грошову допомогу 85 кропивничанам на загальну суму 366 тисяч 400 гривень та звільнили на 50 відсотків від сплати за користування житлово-комунальними послугами інвалідів І та ІІ груп по зору.
Також було прийнято рішення про збільшення чисельності посад у Кіровській та Ленінській районних радах, зокрема, в управліннях праці та соціального захисту населення, адже їх працівникам досить складно в умовах збільшеної кількості претендентів на субсидії та державні допомоги належно обслуговувати населення міста.
А от питання про збільшення посад у головному управлінні житлово-комунального господарства міської ради депутати не підтримали, не ввели і посаду заступника начальника управління. Так само залишились без кількох посад управління капітального будівництва та інспекція державного архітектурного контролю.
На момент, коли верстався номер, депутати ще розглядали питання порядку денного, однак по більшості із них рішення спочатку не прийняли. Це зокрема, зміни до програми розвитку малого та середнього бізнесу, що стосувались залученню інвестицій в сфері енергозбереження та запровадження енергоощадних технологій. Не підтримали й створення дитячо-юнацької спортивної школи №4, не внесли зміни до положення про міську педагогічну премію ім. В.О. Сухомлинського (передбачалося збільшити кількість тих, хто її отримуватиме).
Під час розгляду питань звучали взаємні звинувачення та образи. Міський голова постійно просив дотримуватися депутатської етики. Депутати почали працювати спокійніше, але станом на 16-у годину так і не затвердили більше жодного питання. У роботі сесії було оголошено перерву на п’ятнадцять хвилин. Після неї почали розглядати незатверджені питання повторно. Процес пішов значно жвавіше – рішення почали нарешті приймати. Детальніше про подальший перебіг подій – в наступному номері.
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА