Чи відстоїть своє право громадськість Кропивницького виступати перед депутатами міської ради на початку сесійних засідань, а не наприкінці, як того хотіли народні обранці, вносячи зміни до регламенту роботи міської ради? Відстояла. Тож пленарне засідання 15-ї сесії міської ради 19 березня розпочалось із протестної акції підприємців, які працюють на ринку «Європейський». Вони вимагали від міської влади перевірити діяльність цього ринку і встановити, яким чином державна комісія прийняла об’єкт в експлуатацію.
Чи є ринок?
Конфлікт між підприємцями та власником ринку виник у 2017 році, коли останній вирішив підняти оплату за оренду місць. Земля, на якій розташований ринок, на 49 років в оренді у підприємства, що належить родині Онулів. Проте люди будували “ракушки” за свій кошт, мають квитанції і були впевнені, що саме вони власники торговельних місць.
Люди вже звернулись до суду. І, за словами орендарів яток, у суді директор ринку заявив, що ринок юридично ринком не є, а лише ділянкою землі з низкою торговельних об’єктів. Контейнери ж, які торговці вважають власними, можуть бути демонтовані.
– Виявляється, що ми 15 років торгували на порожньому місці, хоча у нас є всі документи, які підтверджують, що ми купували торговельні споруди за власні кошти. А господар земельної ділянки у 2007 році оформив на себе право власності на них. Яким чином, якщо це не капітальні споруди, а металеві ятки, які ми придбали, щоб там торгувати? – обурюється підприємиця Ольга Косенко.
Міський голова Андрій Райкович зазначив, що вирішення даної проблеми не входить до компетенції депутатів міської ради і розв’язувати її потрібно лише через суд.
Виступили й інші представники громадськості стосовно розвитку дитячого спорту, облаштування спортивних майданчиків тощо.
Право є!
А згодом депутати таки остаточно затвердили право громадськості Кропивницького бути присутньою на пленарних засідання міської ради і виступати на початку сесії, внісши відповідні зміни до регламенту міської ради.
– Предстaвники політичних пaртій, громaдських тa профспілкових оргaнізaцій, органів самоорганізації населення міста, виборці відповідної територіальної громади для участі у засіданні сесії міської ради та виступу з питань порядку денного не пізніш ніж за одну годину до початку пленарного засідання повинні зареєструватися, надіславши на адресу міської ради звернення в одній із форм: електронній, письмовій або заповнити електронну форму звернення, розміщену на офіційному сайті міської ради, – прокоментував внесені зміни секретар міської ради Андрій Табалов. – Загалом, для виступу громaдян відводиться до 30 хвилин. Тривaлість кожного виступу – три хвилини. Промовець повинен виступaти тільки з тих питaнь, які є в порядку денному сесії, тa дотримувaтися чaсу, нaдaного для виступу. Прийняте рішення стало компромісом у діалозі мціж міською владою і громaдськістю.
«Перші ластівки» нових земельних відносин
Після затвердження порядку денного депутати прийняли рішення щодо питань регулювання земельних відносин, які дозволять двом кропивницьким підприємствам достатньо оперативно і належним чином зареєструвати землевпорядну документацію в Держгеокадастрі й зменшити таким чином для себе плату за землю.
Скорочена процедура прийняття таких рішень є результатом домовленостей Андрія Райковича і підприємців обласного центру у спільному опрацюванні нормативно-грошової оцінки землі та виробленні алгоритму допомоги бізнесу в наведенні ладу в землевпорядній документації.
Першими по допомогу звернулися керівники ТДВ «Кіровоградгідроспецбуд» та ПрАТ «Завод «Сегмент». Рішенням міської ради їм надано дозволи на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки по вулиці Промисловій, 4 та на проведення інвентаризації земель по вулиці Генерала Родимцева, 83 відповідно.
«Екостайл» звітує
На попередній сесії з ініціативи голови фракції ВО “Батьківщина” Олександра Цертія депутати вирішили заслухати звіт керівництва підприємства «Екостайл», яке займається вивезенням сміття у місті та є фактично монополістом у цій галузі. Протягом зими підприємство із взятими на себе зобов’язаннями часто не справлялось.
– Депутати висловлювали побоювання з приводу того, чи зможе “Екостайл” забезпечити системне і якісне вивезення сміття в обласному центрі, – підкреслив Андрій Райкович. – У той же час ми налаштовані на співпрацю і на підтвердження цього створили для компанії максимально комфортні умови для роботи у Кропивницькому. Тож розраховуємо на підвищення якості її роботи, тому й запросили вас до діалогу.
Власник “Екостайлу” Ігор Мисака детально проаналізував зроблене підприємством і поінформував депутатів про перспективи його розвитку.
– Міському звалищу – вже майже 70 років, а мешканці Завадівки і всього міста добре пам’ятають постійні пожежі на полігоні, неприємний запах і розкидане сміття, – зазначив Ігор Мисака. – Сьогодні кропивничани вже забули про ці неприємності, бо ми поставили облаштування полігону пріоритетом у своїй діяльності. І наведення ладу на його території є одним із найбільших наших досягнень. У 2017 році «Екостайл» придбав дороговартісний компактор, з допомогою якого вдається утримувати сміттєзвалище у належному стані. Такими компакторами оснащені лише шість полігонів в Україні. Сучасна техніка дозволила утрамбувати 30-метрові сміттєві гори, тож полігон можна буде використовувати ще мінімум 10 років. Загальні інвестиції компанії «Екостайл» за останніх три роки склали 6,7 мільйона гривень. Сюди включено 600 тисяч гривень на приведення меж сміттєзвалища до умов угоди оренди, 500 тисяч гривень – на придбання бульдозера, 2 мільйони гривень – на запуск технології та встановлення сортувальної лінії, 150 тисяч гривень – на дослідження та експертизу для дегазації полігону і придбання компактора – 120 тисяч євро.
– Ми поставили перед собою стратегічну мету – впровадити стовідсоткову переробку твердих побутових відходів, – наголосив Юрій Мисака. – І завдяки співпраці з міською владою у нас є розуміння того, як ми цієї мети досягнемо.
Власник «Екостайлу» звернув також увагу на той факт, що Кропивницький входить до десятки міст України, де впроваджується система дегазації, що дозволить переробити небезпечний для людей накопичений метан на електроенергію. «Екостайл» – єдина компанія в Україні, яка використовує каліфорнійського черв’яка для утилізації зеленого сміття та харчових відходів. Контейнерний парк підприємства становить 2000 одиниць, з яких 1300 обслуговують мешканців багатоквартирних будинків. Щорічно оновлюється 10 відсотків контейнерів, а 30 відсотків ремонтують.
Мешканці Кропивницького, за словами підприємця, мають один із найнижчих тарифів в Україні на вивезення сміття: для приватного сектору – 17,6 гривні, для мешканців багатоповерхівок – 11,37 гривні з людини. Із 86 тисяч жителів приватного сектору тільки 60 тисяч уклали угоди на вивезення ТПВ, а 25 тисяч мають борг на 2,2 мільйона гривень. А заборгованість двох ЖЕО – 695 тисяч гривень.
Серед планів на 2019 рік є впровадження GPS-навігації на всіх автомобілях компанії та створення логістично-оптимальних маршрутів руху сміттєвозів.
Дійсно, у січні підприємство мало проблеми з вивезенням сміття, чому є об’єктивні причини. А надалі «Екостайл» докладатиме максимум зусиль для того, щоб місто було чистим.
Такий детальний звіт власника «Екостайлу» всі присутні у сесійній залі вислухали досить уважно. При цьому депутати внесли ряд пропозицій і побажань, які, на їхню думку, досить позитивно відбились би на роботі підприємства.
Підтримали Хартію рівності
Кропивницький став рівноправним учасником Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад. Відповідний проект рішення міської ради з ініціативи міжфракційного депутатського об’єднання «Рівні можливості» на розгляд сесії внесла Катерина Шамардіна, а депутати його підтримав.
– Це – декларативний документ, але, підписавши його, міська влада бере на себе зобов’язання забезпечити гендерну рівність, визнає, що в нашому місті не ігноруються навички, знання і досвід жінок, – наголосила Катерина Шамардіна. – Для того, щоб залучити жінок до всіх сфер життя та надати їм рівний доступ до реалізації своїх прав, міська рада впродовж двох років має розробити план дій, у якому визначить пріоритети, дії та ресурси для його реалізації. Крім того, зважаючи на практичний досвід громад, які також приєдналися до Європейської хартії рівності, дозволить покращити економічні показники міста, виконавши аналіз галузевих програм та сформувавши їх за реальними потребами, враховуючи гендерні показники.
Нині в Україні до Європейської хартії вже приєдналися Вінниця, Житомир, Ужгород, Харків, Одеса. Загалом, засади рівних можливостей у світі поділяють громади 1700 міст із 35 країн.
І знову про землю
Повертаючись до нормативно-грошової оцінки землі, варто зазначити, що Олександр Цертій знову порушив питання про скасування прийнятого рішення. Депутати його не підтримали, мотивуючи це прагненням навести лад у земельних відносинах в Кропивницькому та збільшити надходження до міського бюджету.
Перший заступник директора підприємства, що виконувало нормативно-грошову оцінку земель у Кропивницькому, командитного товариства «Науково-впроваджувальна фірма «Нові технології» Павло Домків, який був присутній на сесії, запевнив депутатів у готовності взяти найактивнішу участь у доопрацюванні документа на підставі нових статистичних даних.
Оперативно організувати виконання цієї роботи Андрій Райкович доручив заступнику міського голови Олександру Мосіну.
– Продовжуйте консультації, вивчайте детально питання і виконайте всі наші домовленості з підприємцями міста, – наголосив міський голова. – За два тижні після опрацювання необхідно вийти на депутатські слухання і, зрештою, на сесію з повністю підготовленим пакетом пропозицій щодо змін до нормативно-грошової оцінки землі у Кропивницькому.
А Олександр Цертій заявив про свою готовність два тижні не вносити підготовлений ним проект рішення ради про скасування нової нормативно-грошової оцінки землі у Кропивницького, протягом яких опрацьовуватиметься документ.