Сергій ШЕВЧЕНКО, доцент КДПУ, краєзнавець: «ЧАС ПРАЦЮЄ НА КРАЩЕ ВИВЧЕННЯ ІСТОРІЇ» («Назва столиці степового краю: проблеми перейменування». Круглий стіл «Вечірньої газети»)

Наше місто під різними назвами увійшло до чотирьох історичних епох. Перша епоха — козаччини (і Запорозької Січі, і гетьманських козаків), коли з'явилися перші, історичні назви на території міста (Завадівка, Лелеківка (або інша назва її — Інгульська). Прихильники історичної назви можуть шукати витоки найменування нашого міста навколо козацьких імен. Також назва Новокозачин згадується у ті часи.

Потім настала епоха колонізації цих земель Російською імперією. Імперія Романових принесла свої назви, свої символи для утвердження своєї влади. Це такі назви, як Єлисаветград, фортеця святої Єлисавети. Ці назви не мали конкретного стосунку до нашого краю, його історії, а були принесені з далекого Санкт-Петербурга.

До речі, в окремих виданнях неправильно трактують питання, скільки ж Єлисаветграду років. Ця назва з'явилася у 1774 році, а змінена була у 1924 році, тобто проіснувала майже 150 років. Тобто Єлисаветграду ніколи не було 250. 250 років — це час від заснування фортеці святої Єлисавети.

У 1924 році місто було перейменовано у Зінов'євськ на честь соратника більшовицького вождя Леніна (хоча були й варіанти — Троцьк та Левград, запропоновані також на честь уродженця краю, більшовицького лідера Льва Троцького). Обговорення цих назв проводилося депутатами усіх рад Єлисаветградського повіту. Після обговорення зупинилися на тому, щоб увічнити пам'ять Зінов'єва.

А для чого треба було відмовитися від назви Єлисаветград? У пресі писалося: "щоб зняти ім'я коронованої повії, імператорки та визискувательки..." Тобто, ні в радянські часи, ні в перші роки незалежності ні в кого не виникло сумніву, що місто назване на честь імператриці, а не святої.

У 1934 році у зв'язку з убивством С.М.Кострікова (партійна кличка — Кіров) на вимогу мітингуючих місто перейменовано на Кірово, а в 1939 — у зв'язку з утворенням області — на Кіровоград.

За часів незалежності України проведено дві спроби перейменувати місто — у 1992 та 2000 роках. Але зміна назви міста не відбулася. Згідно з останнім референдумом, більшість голосів одержала нинішня назва — Кіровоград, на другому місці — нова (козацька) назва, на третьому — Єлисаветград.

Час працює на краще вивчення історії, і у перспективі краще було б обрати таку назву, яку ніколи б не міняли. Назва повинна бути іменною, бо не полишатимуться спроби різними політичними чи ідеологічними силами її коли-небудь змінити.

Світлана Орел

Читайте також:
• Перейменування Кіровограда. Відповідаємо Юрію Матівосу: "Єлисавета — наша свята!"
• Українське козацтво Буго-Гардівська Паланка за історичну правду!
• Питання про зміну назви Кіровограда можна ставити після вирішення нагальних комунальних та соціальних проблем міста. Заява депутатської фракції політичних партій Промисловців і підприємців України та "Трудова Україна"
• Ім'я має бути записане у вічну книгу життя. Єлисаветградський Фонд "Відродження святинь"
• У єдності — сила.
• За українську назву — Новокозачин
• Відкритий лист депутатові Кіровоградської обласної ради п.Громовому В.В.
• Юрій Матівос, краєзнавець: "Я не хочу жити ні під чоботом Кірова, ні під каблуком Єлизавети" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
• Кіровоградські ветерани про ім'я міста ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
• Володимир Пузаков, народний депутат України: "До перейменування ми не готові ні економічно, ні історично" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
• Ігор Рябцев, науковий співробітник кіровоградського музею музичної культури ім.К.Шимановського: "Перейменування — не самоціль, із ним треба пов'язувати інше — куди ми йдемо, що ми хочемо, які ми?" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
• Віталій Вієвський, голова кіровоградської міської організації ветеранів війни та праці: "Весь трудовий народ категорично проти" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
• Костянтин Шляховий, науковий співробітник обласного краєзнавчого музею: "Те, що була монархія і все робилося з її волі, ніхто не заперечує, але це наша історія" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
• Сергій Шевченко, доцент КДПУ, краєзнавець: "Час працює на краще вивчення історії" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
• Чия ж то свята? Думка краєзнавця, заслуженого журналіста України Юрія Матівоса щодо повернення Кіровограду давньої назви Єлисаветград
• ЗВЕРНЕННЯ учасників зібрання клубу "Ветеран" щодо перейменування Кіровоградської області, міста, його районів
• Відкритий лист депутата Кіровоградської облради В.Громового до кіровоградського міського голови М.Чигріна, депутатів міськради щодо Назва столиці степового краю: проблеми перейменування
• Відбувся ініційований "Вечірньою газетою" круглий стіл "Назва столиці степового краю: проблеми перейменування"
• З перейменуванням Кіровограда не поспішатимемо

Читайте також