Особливо полюбляють такі прогулянки діти та молодь. Не можна забувати, що природа буває не тільки чарівною, а й небезпечною. У лісі на людину може очікувати багато неприємних несподіванок: вона може заблукати, її може вкусити змія чи якась комаха або навіть звір. Тому потрібно знати, які заходи необхідно здійснювати перед початком подорожі та як поводитись у лісі в разі виникнення небезпеки.
У ліс треба йти з людиною, що має досвід подібних походів. Без попередньої підготовки, що дає можливість людині орієнтуватися на будь-якій місцевості, до лісу краще не ходити. Якщо в похід зібралася велика група, то й провідників потрібно більше.
Перед тим як піти в ліс, необхідно попередити рідних і друзів. Ніколи не можна йти в похід, не сказавши про це кому-небудь, хто чекатиме повернення людини й зможе підняти тривогу, якщо вона раптом не повернеться.
Похід не можна організовувати без відповідного спорядження. Деякі грибники або любителі активного відпочинку нехтують цим, що й призводить до проблем.
Будь-яка людина чи група людей в лісі не може обійтися без компаса. Також бажано взяти із собою карту або хоча б схему, за допомогою якої можна буде визначити розташування найближчих населених пунктів.
Надіньте зручні одяг та взуття. Вони повинні підходити для місцевості та погодних умов. Дітей слід одягати в яскравий одяг: він буде більш помітним у разі їх розшуку. Переконайтесь, що все спорядження в доброму, робочому стані.
Краще гуляти тими місцями в лісі, які добре відомі, вже вивчені й не несуть загрози. Не варто йти глибоко в ліс, якщо ви не впевнені в безпеці. Подібна прогулянка дуже ризикована, оскільки людина занадто пізно розуміє, як далеко зайшла. А повернення назад, як правило, виявляється складним.
Коли в похід відправляється група людей, то всі її члени повинні знаходитися поруч один з одним або в зоні видимості (тобто на відстані не більше 5 метрів).
До лісу не можна відправлятися без запасу їжі та води. Також можна взяти щось солодке, оскільки воно має здатність заспокоювати при прояві паніки.
Якщо повернення з лісу проходитиме за тим же маршрутом, то краще залишати за собою які-небудь розпізнавальні знаки, тобто орієнтири. Наприклад, це можуть бути укладені певним чином сухі гілки, інші примітки.
У лісі краще уникати болотистої місцевості. Вона може бути небезпечною для людини, тому болота краще обходити стороною.
Особливої уваги вимагає розпалювання вогню в лісі. Вогнище — це завжди підвищена небезпека для людей і природи. Розпалювати вогонь треба тільки на відкритій місцевості, а гасити — за допомогою води і землі. Залишати без нагляду його не слід. Не треба кидати у вогонь незнайоме листя. Воно може бути отруйними, а дим у такому випадкові здатний отруїти людину. Легше впоратися з маленьким багаттям, аніж з великим, тому слід розраховувати свої сили й не допускати появи великого вогню.
Також слід уникати додаткових неприємностей з тваринами, особливо в нічний час, тому ніколи не залишайте їжу у вашому наметі або поряд з ним. Під час зливи з блискавкою не можна ховатися під високими деревами, тому що блискавка може вдарити в найвище місце. Не слід забувати про небезпеку від ягід і грибів, що ростуть у даній місцевості. Збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте і які не ростуть поблизу транспортних магістралей.
Якщо завжди пам’ятати основні правила поведінки в лісі, то прогулянка виявиться приємною. Людина сама відповідальна за будь-які наслідки власного перебування на природі.
НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області