У Кропивницькому з квітня цього року реалізується урядова програма «Доступні ліки» – програма забезпечення ліками за доступними цінами або безкоштовно при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті ІІ типу та бронхіальній астмі.
У міському бюджеті на 2017 рік на реалізацію урядової програми «Доступні ліки» передбачено 3 077,3 тис. грн субвенції з державного бюджету. Про її виконання на апаратній нараді в міській раді 19 червня розповіла начальник управління охорони здоров’я міської ради Оксана Макарук.
– Комунальні лікувально-профілактичні заклади міста уклали договори з 12 аптечними закладами: ТОВ «Аптекар-груп», «Інкопмарк Медсервіс», «Ліки плюс», «Епсилон», «Реній Фарм» (м. Харків), «ЯМТ», ПАТ «Ліки Кіровоградщини», КП «Кіровоградфармація», ПП «Лікарня Святого Луки» та «Інвіта-сервіс Плюс», ПП ПВФ «Ацинус» і ФОП Сьомка Валентина Михайлівна, які виявили бажання взяти участь у даному проекті, – відзначила посадовиця. – Придбати й отримати безкоштовно ліки за програмою «Доступні ліки» можна в 42 аптеках та аптечних пунктах у різних мікрорайонах міста.
Кіровоградська область – серед лідерів реалізації програми. А серед територій області Кропивницький посідає друге місце. Однак, як і в країні загалом, у місті є певний дефіцит «програмних» ліків (пов’язаний з роботою дистриб’ютерів, постачальників, імпортерів), який намагається усунути МОЗ України. За словами Оксани Макарук, на 1 червня у закладах охорони здоров’я міста виписали 23 760 рецептів за програмою «Доступні ліки», з них у зв’язку із серцево-судинними захворюваннями – 85,6 відсотка; цукровим діабетом – 13,1; бронхіальною астмою – 1,3. Аптеки відпустили 17 724 лікарських засобів за виписаними рецептами на загальну суму 770,9 тис. грн, що складає 112,8 відсотка від затверджених видатків на відповідний період та 25,1 відсотка від річної суми.
Звернула увагу очільниця міської медичної галузі й на профілактику захворювань – основний дієвий спосіб збереження здоров’я та активного довголіття. Одим з головних завдань міської влади в галузі охорони здоров’я, зазначила вона, є забезпечення умов усім мешканцям міста вчасно та безпроблемно продіагностувати власний організм. Існують обов’язкові профілактичні огляди, що стосуються людей, які працюють у шкідливих чи спеціальних умовах праці і потребують обов’язкового проходження профоглядів один – два рази на рік. У межах загальної диспансеризації також обов’язково оглядають усіх дітей, ветеранів війни, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідів усіх категорій.
Оксана Макарук наголосила на тому, що загрозою здоров’ю нації сьогодення є насамперед хвороби системи кровообігу – інсульти та інфаркти, значною мірою пов’язані з артеріальної гіпертензією. А онкологічні захворювання не є вироком, тому вчасно виявлене та проліковане онкозахворювання призводить до повного виліковування. Значною є також проблема захворюваності на туберкульоз. Його виявляють як на ранній стадії, так і у фазі деструкції, яка вкрай небезпечна для навколишніх. Через неправильне харчування виникають захворювання обміну речовин – ожиріння, цукровий діабет тощо. Якби люди регулярно проходили медогляд, усі ці хвороби можна було б вчасно виявити і провести лікування. Тож необхідно хоча б раз на рік приділити увагу своєму здоров’ю і пройти профілактичний огляд.
Для запобігання захворюваності і поширення хвороб у Програмі розвитку галузі охорони здоров’я Кропивницького на 2017–2020 роки передбачено видатки з міського бюджету на 2017 рік для забезпечення раннього виявлення захворювань унаслідок проведення профілактичного медичного огляду жителів міста з використанням скринінгових методів на загальну суму 1 979,5 тис. грн. На придбання експрес-тестів для діагностики ВІЛ/СНІД 2017 року програмою передбачено 170,5 тис. грн.
Для раннього виявлення захворювань діють п’ять центрів ранньої діагностики у поліклінічних відділеннях поліклінічного об’єднання міста, центральної міської лікарні, дитячої міської поліклініки № 1 та міської лікарні швидкої медичної допомоги. Центри укомплектовано необхідним сучасним діагностичним обладнанням та кваліфікованими кадрами. За п’ять місяців 2017 року проведено 153 015 лабораторних досліджень, з яких визначення рівня глюкози в крові – 36 796, при цьому вперше виявлено 293 випадки підвищеного цукру в крові, та 26 846 біохімічних аналізів крові, з них вперше виявлено 640 патологій. При проведенні профілактичних оглядів вперше виявлено 308 випадків підвищення артеріального тиску. Усіх пацієнтів з уперше виявленими захворюваннями дообстежують, консультують за потреби в спеціалізованих лікувальних закладах ІІІ рівня та беруть на диспансерний облік.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО