ЩОБ ЛІТНІЙ ВІДПОЧИНОК ПІШОВ НА КОРИСТЬ

Кількість закладів відпочинку не зменшиться

Нинішнього року в Кіровограді планується відкрити 33 пришкільних табори літнього відпочинку, тобто стільки ж, скільки і минулого. Про це на прес-конференції повідомила завідуюча відділенням гігієни дітей та підлітків міської санепідстанції Тамара Третяк.

Передбачалося відкрити 36 таких таборів, однак згодом три школи з цього переліку довелося виключити у зв’язку з тим, що в них проводитиметься зовнішнє оцінювання знань. За словами Тамари Третяк, ті заклади, які знаходяться у місті Кіровограді, згідно з чинним законодавством, підпадають під визначення не літніх оздоровчих таборів, а закладів відпочинку, оскільки зміна у них триватиме 14 днів (в оздоровчих закладах вона – 21 день).

– Спільно з гуманітарним департаментом міської ради проведено ряд організаційних заходів, у тому числі й медичні огляди працівників, взято аналізи питної води, яка буде використовуватись на харчоблоці тощо, – зазначила Тамара Олександрівна. – Харчування дітей у такому закладі залежатиме від часу їх перебування там. Якщо вони відпочиватимуть шість годин на день, то харчування буде дворазовим, якщо більше шести годин – то триразовим. Вартість харчування складатиме 10 гривень на день. На 100 відсотків літнім відпочинком охоплюватимуться діти пільгових категорій. Враховуючи те, що зараз не кожна сім’я може запропонувати своїй дитині щодня гарячу їжу, рибу, м’ясні продукти, овочі та фрукти, молочні страви, то, думаю, відпочинок піде хлопчикам і дівчаткам на користь.

Дітям запропонують цікаву культурну програму, різноманітні екскурсії тощо. Буде організовано навіть денний сон, якщо перебування дитини в закладі буде більше шести годин.

У кожному закладі відпочиватимуть протягом зміни від 20 до 120 дітей. Вікового обмеження немає, але в основному в таких закладах проводитимуть дозвілля учні початкових класів. Зміни розпочнуться з восьмого червня.

Про стан пляжів в області журналістам розповіла завідуюча відділенням обласної СЕС Катерина Деревінська. За її словами, на сьогодні в області офіційно зареєстровано лише 18 пляжів, а в ряді районів – наприклад, Новомиргородському, Новоукраїнському, Голованівському, Добровеличківському, Новгородківському, Ульяновському, Кіровоградському – узагалі немає жодного пляжу, готового прийняти відпочивальників. Тому керівників органів місцевої влади було зобов’язано підготувати місця для відпочинку громадян та впорядкувати їх.

Поліомієліт нагадує про себе

Ця небезпечна хвороба, яка вражає в основному дітей віком до п’яти років, знову зафіксована у світі. Досить потужний її спалах стався у квітні в Таджикистані, де захворіли 108 дітей. Були й летальні випадки. Україна з 2002 року Всесвітньою організацією здоров’я оголошена країною, вільною від цієї недуги. Зараз вживаються усі необхідні заходи, щоб запобігти потраплянню вірусу поліомієліту на територію нашої держави.

Детально про цю небезпечну хворобу розповіла завідуюча епідвідділом міської СЕС Наталія Дяченко.

– Епідемічний паралітичний поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, – повідомила Наталія Григорівна. – Ще його називають дитячим спинномозковим паралічем, оскільки вражається сіра речовина спинного мозку, що викликає патологію нервової системи. Етиологічним фактором є "дикий" вірус поліомієліту. Джерело інфекції – хвора людина або людина, яка безсимптомно переносить це захворювання. Зараження відбувається при потраплянні до рота активного віруса через забруднені руки та їжу.

Основним засобом профілактики є поліомієлітна вакцина. Тому потрібно повністю забезпечити імунізацію дитячого населення, а також тих людей, які вирушають у подорожі або на роботу в країни, де ця небезпечна хвороба поширена.

Запобігти захворюванню у побуті допоможуть класичні заходи гігієни: миття рук, дотримання належного санітарного стану помешкань, застосування дезінфікуючих засобів, використання в їжу доброякісних харчів та питної води тощо. Збудник захворювання стійкий до заморожування та висушування, але гине при температурі плюс 60 градусів за Цельсієм, тобто питну воду треба обов’язково кип’ятити. Найкраще зберігається вірус у молоці, як і кишкова інфекція, може перебувати у воді.

Фахівці санепідстанції постійно відслідковують ситуацію з інфекційними захворюваннями в місті та області, щоб запобігти можливому випадку захворювання на поліомеєліт.

Симптоми хвороби такі, як при інфекційному захворюванні, – діарея, параліч кінцівок, обличчя.

Захворювання це тяжке, лікують його лише в інфекційних стаціонарах. Наслідки – інвалідизація хворого, можлива і летальність. Тобто до профілактики потрібно ставитись дуже серйозно.

Нітрати в ранніх овочах

Ця проблема досить гостро постає щороку саме у весняно-літній період, коли люди починають вживати ранні овочі та фрукти, але при цьому забувають, що недбайливий господар може використовувати для швидшого їх вирощування, дозрівання та більшого врожаю різноманітні хімічні речовини.

Про те, як спеціалісти санепідслужби контролюють вміст нітратів у зеленій продукції на місцевих ринках розповів журналістам завідуючий відділенням гігієни харчування міської СЕС Сергій Сидоренко.

Він, зокрема, зазначив, що з лютого цього року фахівці постійно перевіряють на вміст нітратів вітамінну продукцію. На ринках та в магазинах відбираються зразки продукції і піддаються ретельному дослідженню. Протягом всього періоду досліджень у нинішньому році було відібрано 88 проб, перевищення вмісту нітратів у 2–2,5 раза виявлено у 12 пробах. Це – морква, огірки, капуста, пекінська капуста, кабачки, буряки. Овочі ці везуть з Криму, Закарпатської та Херсонської областей, Вознесенська Миколаївської області.

Отруєння нітратами може викликати гіпоксію, адже саме вони блокують доставку кисню до тканин людського організму, про що свідчать посиніння губ, нігтів, обличчя, розлад шлунка, діарея тощо. Паралельно розвиваються ознаки враження нервової системи: головний біль, запаморочення, можливі порушення координації рухів та втрата свідомості. Тому необхідно при перших ознаках отруєння промити шлунок, випити активоване вугілля й обов’язково звернутись до лікаря.

Щоб запобігти таким отруєнням, потрібно купувати продукти лише у спеціалізованих магазинах та на ринках, де є санітарно-гігієнічний контроль. Нічого з їжі не придбавайте на стихійних ринках, де вам не нададуть жодних документів, які б підтверджували її якість.

Завідуюча відділенням гігієни харчування обласної СЕС Олена Черненко додала, що відповідна робота проводиться і на всіх ринках області. Так, було взято 36 проб у районних центрах, перевищення показників не було виявлено. Тому фахівці СЕС у своїй діяльності зробили акцент саме на обласному центрі, куди везуть на продаж продукцію з усіх-усюд, і саме тут вона користується найбільшим попитом.

Найбільше грішать використанням нітратів господарства Херсонської та Миколаївської областей. Саме в цей час реалізується парникова продукція, яка обробляється нітратами у більшій кількості, ніж та, що вирощується у відкритому грунті. Імпортну продукцію перевіряють не так часто, лише за окремими зверненнями.

На тих виробників, в продукції яких перевищено вмісту нітратів, накладають штрафи. До місцевих господарств простіше застосувати засоби впливу, як, наприклад, на северинківського виробника. А от стосовно привезених овочів з інших областей, то тут складніше, адже аналіз продукції триває п’ять днів. За цей час її встигають розпродати і швиденько зникнути з поля зору контролюючих органів. Тому в інші області, до тамтешніх СЕС, направляються відповідні листи для вжиття заходів.

Якість питної води

Останнім часом у нашій країні почастішали випадки отруєнь дітей через вживання колодязної води, у якій також перевищений вміст нітратів. Два випадки були навіть смертельними для немовлят, яким готували дитячі суміші на такій воді. Для дорослого організму вода з нітратами не становить особливої небезпеки, а от малюкам таку воду вживати не можна.

Аналогічний трагічний випадок трапився в одному із сіл Кіровоградської області кілька років тому. Тому був виданий відповідний наказ головного санітарного лікаря області та начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації, відповідно до якого, починаючи ще з 2007 року, ведеться постійний контроль за перевіркою криниць громадського користування.

Коли вагітна потрапляє до пологового будинку, обов’язково надаються довідки, підготовлені спеціалістами районних СЕС, про результати досліджень на вміст нітратів у колодязній воді того населеного пункту, звідки вона прибула. Так само і при виписуванні мами з новонародженим. Активно проводиться і санітарно-просвітницька робота серед населення, щоб убезпечити людей від можливих тяжких наслідків отруєння. Тобто ті заходи, яких у державі почали вживати лише останнім часом, після смерті немовлят, у нашій області впроваджені вже давно, про що і повідомила Катерина Деревінська.

Кожен громадянин може звернутись до районної санепідслужби, надавши для хімічного аналізу воду з тієї чи іншої криниці. Це стосується і бактеріологічних аналізів. Воду з громадської криниці обстежать безкоштовно, приватної – за окрему плату.

– Перевищення нормативів за вмістом шкідливих хімічних речовин виявлено в 30 колодязях з наявних 128 у Кіровограді, – повідомила завідуюча відділенням комунальної гігієни міської СЕС Тетяна Гавриш. – Спеціалісти СЕС провели зустрічі з головами квартальних комітетів, мешканцями приватного сектора, роз’яснили, що потрібно відстоювати та кип’ятити воду і в жодному разі не вживати її сирою. До Кіровської та Ленінської районних у місті Кіровограді рад направлено відповідні приписи щодо очищення колодязів. З Кіровської ради ми вже отримали відповідь, що очищено кілька колодязів на Лелеківці та Балашівці. Словом, робота триває.

Двічі на тиждень проводяться дослідження води у міських водопровідних мережах. Аналізи в нормі, хоча певний час показники по каламутності перевищували норму, але вже при повторному заборі всі показники були в нормі, і зараз претензій до якості водопровідної води немає.

Є в нашому місті і чотири джерела, звідки люди набирають воду для вживання. Ці джерела, або як ми їх називаємо каптажі, знаходяться на вулицях Полтавській, Котовського, Беляєва та біля підприємства "Кіровоградолія". Після лабораторних досліджень виявлено, що вода у джерелі на вулиці Полтавській не відповідає нормативам.

Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також