Що заважає побороти стихійну торгівлю

Про те, яких заходів вживає управління зі сприяння розвитку торгівлі та побутового обслуговування міської ради Кропивницького для того, щоб подолати стихійну торгівлю, розповів на апаратній нараді у понеділок його начальник Сергій Горбовський.
У 2015 році було запроваджено проект «Муніципальний патруль», однією з форм роботи якого є проведення рейдів-відстежень території міста щодо виявлення та ліквідації торгівлі з рук у невстановлених місцях. Нинішнього року він також працював. До участі в рейдах-відстеженнях залучаються працівники органів поліції, спеціалізованої інспекції, нашого управління, міської дружини, Держпродспоживслужби. Основні локації стихійної торгівлі – вулиці Вокзальна, Добровольского, Преображенська та Євгена Тельнова. Варто зауважити, що притягнути до відповідальності торговельників можна за двома статтями Адміністративного кодексу – 152 та 160. Щодо першої статті – порушення правил благоустрою – протоколи мають право складати працівники спецінспекції міськради, а щодо другої – торгівля з рук у невстановлених місцях – лише працівники органів поліції. Ні в кого іншого повноважень складання адмінпротоколів немає.
Всього з початку року, за словами Сергія Горбовського, було проведено 87 рейдів. На порушників складено 205 адмінпротоколів за ст. 152 і лише 13 адмінпротоколів - за ст. 160. Це пов’язано із тим, каже начальник управління, що представники поліції не беруть участь у рейдах. Хоча управління направило до Кіровоградського відділу поліції графіки проведення рейдів та листи із зазначенням місць здійснення незаконної торгівлі.
Опрацьовано питання щодо виділення місць для зберігання конфіскованої продукції на ринку «Центральний» та «Шахтарський». Але конфіскації товару в ході рейді не проводили.
– У більшості населення складається враження, що на вулицях міста люди похилого віку продають власноруч вирощену городину, – каже Сергій Горбовський. – Але результати нашої перевірки свідчать про те, що деякі підприємці на стихійній торгівлі роблять бізнес. У більшості випадків товар скуповується у селян або на оптовому ринку, а потім продається під виглядом продукції з домашніх господарств. Такі факти, зокрема, зафіксовані на вулиці Пребраженській, де здійснюється стихійна торгівля овочами та фруктами, птицею, зеленню, молоком та молокопродуктами з землі, поряд з проїжджою частиною.
Проблема стихійної торгівлі існує й через великий попит серед населення. Найпарадоксальніше те, що більшість перехожих-покупців під час рейдів стають на захист стихійників.
Сергій Горбовский переконаний – питання боротьби зі стихійною торгівлею потребує вирішення на загальнодержавному рівні.
– Деякі спроби в цьому напрямку вже з’являються. Існує навіть законопроект про створення муніципальної поліції з повноваженнями штрафувати за адміністративні правопорушення, в тому числі за стихійну торгівлю. І якщо суми штрафів дійсно матимуть можливість встановлюватись і регулюватись місцевою владою, як пропонується документом, – це значно підвищить ефективність роботи в рази. Збільшення штрафів – єдиний дієвий на сьогодні метод боротьби зі стихійною торгівлею. Це європейська практика.
– Міський голова Андрій Райкович, наголосивши на актуальності проблеми стихійної торгівлі, зазначив, що управління зі сприяння розвитку торгівлі та побутового обслуговування має працювати ефективніше.
– Коли ви йшли на цю посаду, то задекларували те, що докладете всіх зусиль, аби подолати це негативне явище, – підкреслив міський голова. – Запевняла в цьому і політична сила, яку ви представляєте. Тож, як би не було складно, слід боротися зі стихійною торгівлею і боротися значно ефективніше, оскільки це – серйозна небезпека для жителів міста. Долучитися до цієї роботи повинні і правоохоронці.

Читайте також