РОКОВИНИ ПОВЕРНЕННЯ ГЕНІЯ НА РІДНУ ЗЕМЛЮ

З Петербурга її шлях проліг залізницею до Москви і через Серпухов, Тулу, Орел, Кроми, Дмитровськ, Сєвськ, Глухів, Кролевець, Батурин, Ніжин, Носівку, Бровари – до Києва. У Києві з Тарасом прощалося багато киян. Виникла навіть ідея, яку підтримували й родичі поета, поховати Шевченка в цьому місті. Та переважила думка про поховання Кобзаря в Каневі, бо ще за життя він мріяв про "тихе пристанище і спокій коло Канева". 20 травня 1861 року на пароплаві "Кременчук" з Києва прах Шевченка потрапив до Канева. Дві доби домовина знаходилась в Успенському соборі, а 22 травня в церкві відслужили панахиду по померлому, після чого труну з прахом великого українця віднесли на Чернечу гору й поховали там.

Минулої суботи в Україні та в інших країнах відбулися урочистості з нагоди 149-річчя перепоховання Кобзаря. У Кіровограді цей захід відбувся традиційно біля пам’ятника Тарасові Шевченку, куди шану визначному поетові, художникові й громадянинові прийшли віддати представники влади, громадських і політичних організацій та широкої громадськості.

Квіти до підніжжя монумента поклали заступник голови облдержадміністрації Людмила Давиденко, голова облради Микола Сухомлин, міський голова Володимир Пузаков, директор гуманітарного департаменту – заступник міського голови Валентина Пупишева та інші.

– Ми всі зібралися сьогодні біля пам’ятника Тарасові Шевченку, щоби ще раз вклонитися йому, – сказав Володимир Пузаков. – Кіровоградці завжди шанували й шанують його громадянську мужність, його внесок у становлення модерної української нації та української літератури, його заповіт любити Україну і її народ. Ім’я Тараса Григоровича в нашій державі увічнене в назвах вулиць, установ, організацій. Поки ми орієнтуємося на його заповіти, доти Україна буде сильною й незалежною, а її громадяни житимуть у добрі та злагоді.

На мітингу музичні твори до поезій Шевченка виконував міський духовий оркестр, а пісні на слова поета – народний аматорський хоровий колектив "Калина" Соколівського сільського будинку культури Кіровоградського району.

А напередодні, 21 травня, біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбувся мітинг з нагоди 149-річчя перепоховання Тараса Шевченка та відзначення Дня героїв, у якому взяли участь представники політичних сил, що увійшли до "Народного комітету захисту України на Кіровоградських теренах" (народний депутат голова Кіровоградської облорганізації ВО "Батьківщина" Валерій Кальченко, голова міської організації УНП Олександр Ратушняк, голова Кіровоградської обласної (крайової) організації НРУ Леонід Єфременко, заступник голови облорганізації ВО "Свобода" Сергій Запорожан та інші).

Учасники мітингу поклали квіти до пам’ятника Шевченку, звернувши увагу на те, що в найважчі часи з українцями завжди був неоціненно дорогий скарб – томик "Кобзаря", який допомагав боротися й виживати в нелегкі часи. Поетеса Антоніна Царук прочитала власного вірша, присвяченого пам’яті героїв Крут, а вокалістка музичного гурту "Культ" Ксенія Услиста виконала декілька пісень, одну з яких – на вірші Тараса Шевченка.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Ігоря ДЕМЧУКА

Читайте також