За цих умов принципи соціальної справедливості та екологічної безпеки мають стати наріжним каменем відповідальної політики представників влади.
Прошу лідерів Комуністичної партії та Партії зелених не хвилюватися - я не збираюся подавати заяву про вступ до лав цих поважних партій. Але й ігнорувати ці принципи було б вкрай безвідповідально не тільки щодо наших сучасників, а й щодо наших нащадків.
Факти свідчать, що вихід з економічної кризи став сьогодні реальністю. Але, звичайно, нам з вами треба ще дуже багато зробити для того, щоб забезпечити нормальні умови для розвитку економіки. Не маю сумніву: депутатський корпус свідомий власної відповідальності і здатний самостійно визначити пріоритети своєї політики у цій сфері.
Хотів би лише підкреслити: вирішуючи питання законодавчого забезпечення економічного зростання, не можна відкладати в довгу шухляду розв'язання соціальних проблем та проблем охорони довкілля. Верховна Рада розпочала роботу над реформою системи охорони здоров'я. Проте мене непокоїть її надто повільний темп. Аналогічна ситуація з реформою пенсійної системи. Вже казав і наголошую ще раз: ухвалюючи закони з пенсійної реформи, ми не маємо права забувати про тих, хто сьогодні вже не працює, отож не може накопичувати кошти на своїх індивідуальних рахунках.
У зверненні в День незалежності я визначив для себе пріоритет діяльності на найближчі два роки - зробити все можливе, щоб зрушити з мертвої точки розв'язання саме соціальних проблем. Сподіваюся, що ви мене в цьому підтримаєте.
Не можу не згадати про свої пропозиції щодо політичної реформи. Щиро кажучи, реакція на них мене дещо здивувала. Адже упродовж тривалого часу представники різних політичних сил - від лівих до правих - переконували мене в . потребі саме такого кроку. Коли ж він був зроблений, виявилося, що більшість політиків до нього не готові. Либонь, така вже роль у Президента: підштовхнути тих, хто не вірить навіть самому собі. Ще раз наголошую: мої пропозиції щодо переходу до парламентсько-президентської системи - це не жарт і не перевірка на лояльність. Це мій продуманий вибір. Сподіваюся, що після першого шоку лідери політичних сил усвідомлять серйозність намірів Президента і розпочнуть роботу щодо внесення відповідних змін до Конституції України.
Хочу заспокоїти тих, кого лякає передача певних повноважень від Президента - парламенту. Мовляв, не на часі, бракує політичної культури, не сформоване громадянське суспільство тощо. По-перше, якщо так міркувати - час ніколи не настане. По-друге, реформа - не одномоментний акт погамування амбіцій фракцій щодо розподілу міністерських портфелів. Це досить складний і поступовий процес, що має на меті створення .ефективної та відповідальної перед суспільством влади. По-третє, розробники відповідних змін до Конституції врахують усі необхідні стримування та противаги, включно з правом Президента розпускати Верховну Раду.
Зрештою, внесення змін до Конституції - виключне право парламенту, а я вірю у ваш високий професіоналізм та відповідальність перед виборцями, шановні народні депутати.
Отже, створюйте парламентську більшість, пропонуйте склад коаліційного уряду. Я вже сьогодні готовий вносити пропозицію більшості на затвердження Верховної Ради.
Насамкінець дозвольте повернутися до буденних справ. За кілька днів уряд обіцяв внести на розгляд Верховної Ради проект бюджету на наступний рік. Сподіваюся, що ви, депутати нового складу парламенту, спроможетеся чи не вперше в новітній історії України не лише своєчасно розглянути його, а й затвердити відповідальний і реальний бюджет країни - бюджет сталого економічного поступу нашої держави, бюджет соціальних зрушень для наших співгромадян.
Щиро бажаю вам успішної роботи на благо українського народу!