У Кропивницькому вже кілька років поспіль тривають суперечки, чи правильно працівники КП «Благоустрій» обпилюють дерева. Самі комунальники запевняють, що все роблять правильно, а громадські активісти кажуть, що ті ріжуть занадто вже «під корінь». І от нарешті тривале протистояння змінилося на пошук компромісу.
Міська влада вирішила залучити громадських активістів до обговорення методів обрізання дерев. Зокрема, днями працівники головного управління ЖКГ міської ради зустрілися з ними на вулиці Шатила. Чому саме тут? Бо місцеві мешканці були невдоволені тим, як частину з дерев «підстригли» працівники КП «Благоустрій», і казали, що каштани з надто коротко обрізаними гілками довго не проживуть.
– На цій частині вулиці тривало відновлення зовнішнього освітлення, тож таке обрізання зумовлене необхідністю звільнити місце для дротів, – пояснила заступник начальника головного управління ЖКГ Юлія Яндович. – Окрім цього, деревам на вулиці Шатила вздовж дороги вже більше сорока років. Щоб продовжити їм життя, необхідно провести омолоджувальне обрізання гілок. До того ж, якщо цього не зробити, то якась гілка може просто впасти на голову перехожим.
Громадські активісти Надія Паливода та Євген Ткачук все ж висловили сумнів, що обрізати всі дерева треба було саме так.
Аби дійти спільного рішення щодо того, яким має бути це саме обрізання, комунальники й природозахисники домовилися поєднати і досвід спеціалістів «Благоустрою», і знання громадських активістів. Тож вирішили, що решту дерев уздовж дороги на вулиці Шатила обрізатимуть за присутності названих вище двох активістів. Так буде визначено своєрідний стандарт, якого надалі й повинні будуть дотримуватимуться обрізувачі гілок.
А 20 березня у зв’язку з постійними скаргами містян на неправильне, на думку скаржників, або несвоєчасне обрізання дерев на засідання зібралася постійна комісія міської ради з питань архітектури, будівництва, реклами, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища. Члени комісії запросили на засідання головного інженера КП «Благоустрій» Віктора Івашину. Той розповів, що комунальне підприємство обрізає дерева на замовлення головного управління житлово-комунального господарства, де є черга на його проведення. Оскільки на омолоджувальне обрізання одного дерева бригада витрачає три години, а в місті вже 70 відсотків дерев його потребують, то підприємство не встигає виконувати вчасно цю роботу. Тож черга не скорочується, а довшає. Віктор Івашина також повідомив, що видаленням аварійних і хворих дерев у Кропивницькому займається підрядне підприємство «Єлізавета».
– Такі заходи підприємство здійснює лише за наявності акта обстеження, у якому зазначено, що дерево необхідно знести, – пояснив головний інженер КП «Благоустрій».
Розповів він і про започатковану співпрацю з ГО “Озеленення Кропивницький”.
Очільник міської спеціалізованої інспекції Андрій Максюта зазначив, що часто калічать дерева підприємці, які ріжуть усе, що закриває рекламні конструкції та вивіски магазинів, кав’ярень, аптек. А інші учасники зустрічі звернули увагу на нещодавнє обрізання дерев у дендропарку, яке викликало хвилю обурення у містян. Парк є природоохоронним об’єктом, тож обрізання дерев має відбуватися згідно з проектом. За порушення правил утримання зелених насаджень на керівництво парку спецінспекція склала протокол, який розглядатиме адміністративна комісія в міській раді.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО