Порядок та умови призначення пенсій по інвалідності

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Обов’язковою умовою для призначення пенсій по інвалідності за нормами вищезазначеного Закону є наявність страхового стажу від 2 до 5 років (залежно від віку на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією).

Якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі не залежно від наявності страхового стажу.

Для того, щоб пенсія по інвалідності була призначена з дня встановлення інвалідності, заяву на призначення пенсії слід надати до управління Пенсійного фонду не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. Якщо заява подана після спливу трьох місяців після встановлення інвалідності, то пенсія призначається з дня звернення.

Статтею 33 Закону визначено розміри пенсій по інвалідності.

Відповідно до цієї статті, пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах:
інвалідам І групи – 100 відсотків пенсії за віком;
інвалідам ІІ групи – 90 відсотків пенсії за віком;
інвалідам ІІІ групи – 50 відсотків пенсії за віком.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється пенсія по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (чоловікам – 60 років, жінкам – 55 років).

Частиною 2 статті 33 Закону визначено, що за наявності у непрацюючих інвалідів ІІ і ІІІ груп – у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу за їхнім вибором пенсія по інвалідності призначається в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Інвалід має право обирати варіант розрахунку пенсії (по інвалідності чи по інвалідності в розмірі пенсії за віком). Оскільки самому пенсіонеру складно прорахувати розмір пенсії, спеціалісти управлінь Пенсійного фонду за допомогою програмного забезпечення обчислюють пенсію за обома варіантами і обирають для пенсіонера найбільш доцільний.

У разі працевлаштування особи, якій призначено пенсію відповідно до частини 2 статті 33 цього Закону (крім випадків, коли особа досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону), у період роботи пенсія по інвалідності виплачується у розмірі, передбаченому частиною 1 статті 33 цього Закону.

Слід також звернути увагу на те, що статтею 1 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” визначено право на державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам віком до 18 років.

Інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, які мають право одночасно на державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону та пенсію, призначається за вибором інваліда з дитинства державна соціальна допомога відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” або пенсія. При цьому, якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, ці виплати призначаються одночасно.

До інвалідів з дитинства належать особи, які стали інвалідами до досягнення 18 років. Якщо інвалідність з дитинства встановлена після виповнення 18 років, підтвердженням того, що інвалідність могла бути встановлена до 18 років, є висновок МСЕК про час настання інвалідності.

О. РОМАНЧЕНКО,
заступник начальника головного управління ПФ у Кіровоградській області – начальник управління пенсійного забезпечення

Читайте також