Роз’яснює заступник начальника управління з питань призначення та виплати пенсій управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Ольга Калюш:
– Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (далі – Закон) передбачається призначення пенсій у зв’язку з втратою годувальника дітям (у тому числі дітям, які народились до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років, дітям, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років, та дітям-сиротам – до досягнення ними 23 років.
Звертаємо увагу, що, відповідно до статті 36 Закону, пенсії дітям-сиротам призначаються до досягнення ними 23 років, не залежно від факту навчання чи роботи.
Усиновлені діти мають право на пенсію нарівні з рідними дітьми.
Пасинок і падчерка мають право на пенсію нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків.
Неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення.
Положення цього Закону, що стосуються сім’ї померлого, відповідно поширюються і на сім’ю особи, визнаної безвісти відсутньою або оголошеною померлою у встановленому законом порядку.
Законодавець передбачив призначення пенсії дітям не залежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Законом передбачається призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності.
Необхідний страховий стаж для кожної вікової категорії осіб:
– до досягнення особою 23 років – 2 роки;
– від 24 років до досягнення особою 26 років включно – 3 роки;
– від 27 років до досягнення особою 31 року включно – 4 роки;
– для осіб 32 років і старших – 5 років.
Якщо смерть годувальника настала в період проходження строкової служби, в разі смерті пенсіонера або осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, відповідно до частини другої статті 32 цього Закону, то пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається не залежно від тривалості страхового стажу.
Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Дітям-сиротам пенсія призначається в розмірах, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.
На всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія.
На вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо.
Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.
При досягненні утриманцем, на якого призначена пенсія у разі втрати годувальника, повноліття (18 років) пенсійна справа оформляється на його ім’я.
Якщо виплата пенсії здійснюється на декількох утриманців, одному з яких виповнюється 18 років, виплата пенсії припиняється у зв’язку з необхідністю виділення частки пенсії на повнолітнього отримувача пенсії (за умови його навчання за денною формою). Надалі виплату пенсії на молодших утриманців продовжують тільки після з’ясування обставин для виплати на повнолітнього утриманця.
З метою недопущення тривалого неотримання пенсії молодшими утриманцями необхідно особисто звернутися члену сім’ї, якому виповнилось 18 років, із документами, що підтверджують його навчання за денною формою та заявою про виділення частки пенсії та іншими необхідними документами.
Якщо після припинення виплати пенсії повнолітній утриманець не звернувся до управління, виплата пенсії продовжується на інших неповнолітніх дітей.
При цьому у разі звернення повнолітнього члена сім’ї, який своєчасно не надав необхідні документи для продовження виплати пенсії, виплата його виділеної частки здійснюється відповідно до ст.. 39 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії).
Викладений порядок стосується також випадків, коли старший із утриманців досяг 23 років та у разі наявності документів про настання інвалідності до 18 років.