І поїсти смачно, і здоров’ю не нашкодити

Лікарі стверджують, що кількість їхніх пацієнтів суттєво – у рази(!) – зростає після тривалих новорічних свят. Причому пацієнтів важких, яких доправляє до шпиталів "швидка" та котрих задля порятунку часто доводиться екстрено оперувати. Від надмірностей застілля у людей загострюються хронічні хвороби, трапляються напади холециститу, панкреатиту, сечо- та жовчнокам’яної або виразкової хвороб, ішемії, “стрибає” тиск тощо.

Їжа вночі – стрес для організму

Насамперед, проблеми зі здоров’ям пов’язані з передноворічною метушнею. 31 грудня люди зазавичай ще на роботі або намагаються до бою курантів владнати безліч справ. Як результат, цього дня вони як слід не харчуються, у кращому разі перехоплять якусь канапку з чаєм або кавою. Зате вночі, коли фізіологічно людина налаштовується на відпочинок і органи травлення виділяють мінімум ферментів, на організм чекає великий стрес – новорічне застілля.

Краще з’їсти менше, але якісне

Щоб не завдати шкоди здоров’ю, святковий стіл сервіруйте із дотриманням простих правил. Головне з них – краще з’їсти менше їжі, проте якісної. Тим паче, що основна ідея новоріччя – не насичення, а спілкування.

Віддайте перевагу стравам із овочів: сирих, варених, маринованих. Виняток – картопля, яка не сумісна з білковою їжею – м’ясом та рибою, бо перешкоджає їх перетравленню. З овочів можна приготувати різноманітні салати, які добре заправляти оливковою, нерафінованою соняшниковою олією, олією з льону, кукурудзи тощо.

Рибу до святкового столу радимо подавати запеченою у фользі або відвареною. Це ж стосується нежирного м’яса: телятини, курятини, індика або кролика. Не налягайте на копченості. Якщо дуже кортить ковбаси, то скуштуйте трішки домашньої запеченої ковбаси.

Окрема мова про традиційний із часів СРСР салат "Олів’є". З точки зору дієтології, він є справжньою "термоядерною бомбою", бо скомпонований із несумісних продуктів, та ще й заправлений майонезом. Якщо вважаєте, що без олів’є Новий рік – не свято, приготуйте його невелику порцію і обов’язково із майонезом власного приготування. Цей салат має бути окремою стравою: їжте його через годину після попередньої і за годину до наступної.

Частування розпочніть з… води

Безпосередньо перед частуванням слід випити ферментативні препарати — "Фестал", "Мезим форте" тощо. Вони допоможуть системі травлення впоратися з навантаженням, не перенапружитися щодо вироблення шлункового соку.

Має значення правильне чергування страв. Починати святкування радимо зі склянки негазованої води. Її треба випити натще за півгодини – годину до того, як сядете за стіл. Якщо ж пити під час їжі, запивати страви, то вода розводитиме шлунковий сік, буде перешкоджати травленню, а це додасть кілограмів.

Першою стравою має бути салат. Лише трішки наситившись, можна підняти келих. Ліпше – червоного натурального вина або шампанського. Оскільки шампанські вина мають вуглекислу кислоту, пити їх натще дуже шкідливо через ризик подразнення слизової шлунка.

Їжу ретельно пережовуйте. У цьому разі насичення настане раніше, і ви не переїсте. Між стравами варто робити перерви. Пам’ятайте, що під час спілкування мимоволі можна з’їсти більше. Якщо одночасно балакати і жувати, крім їжі, шлунок наповниться повітрям, що може спричинити дискомфорт і здуття. Як і решта страв, десерт має бути легким. Замість важкого для підшлункової залози й печінки кремового торта, спечіть яблучну шарлотку або пиріг з вишнями чи іншими консервованими ягодами.

Правило їсти фрукти у кінці трапези давно потрібно відмінити, адже час перетравлення фруктів у шлунку — 15 – 20 хвилин, а основних продуктів – близько двох годин. Потрапивши до шлунка після м‘яса, риби та борошняних виробів, фрукти довго чекатимуть своєї черги, будуть псуватися та спричинять бродіння, здуття, інші неприємності.

Після того, як із застіллям покінчено, радимо випити 4 – 5 таблеток активованого вугілля. Воно нейтралізує, збере на себе та виведе з організму всі токсини.

Технологія "розумного пиття"

У компанії утриматися від вживання алкоголю навряд чи вийде, але важливо залишатися при цьому в формі. Нескладні поради фахівців щодо технології "розумного пиття" допоможуть вам підготуватися до святкового застілля й уникнути проблем після нього.

Ефективний засіб проти сп’яніння наводить народна медицина. Слід змішати рівні частини шишок хмелю і м’яти, заварити ложку суміші склянкою окропу і витримати настій у теплому місці протягом години. Випити засіб за годину до початку застілля. Добре нейтралізує алкоголь також чай з м’ятою або лимоном.

Про профілактику такого неприємного післязастільного стану, як похмілля, треба дбати ще під час самого застілля. Отже, добре закушуйте – це уповільнить всмоктування алкоголю зі шлунка. Окрім того, не слід змішувати різні алкогольні напої.

Дотримуйтеся золотого правила – пити не більше так званої "однієї дози" алкоголю на годину. "Одна доза" – це 180 мл вина (1 склянка), або 360 мл пива (1 банка), або 30 мл міцного напою (1 чарка). Якщо спирт надходить в організм швидше, ферментативна система просто не справляється з його розщепленням. Результат – ранкова мука через отруєння продуктами неповного розщеплення сумнозвісного етанолу.

Однією з причин похмільного синдрому вважають зневоднення організму. Тому на кожну склянку алкоголю слід випивати по одній склянці води.

Якщо на ранок першого дня року ви все ж таки відчуваєте головний біль, випийте натщесерце склянку квасу, капустяного розсолу або теплого молока – обов’язково полегшає.

Поради дали фахівці управління охорони здоров’я міської ради

Читайте також