Плати по-українськи!

НБУ переконує банкірів і народ у перевагах вітчизняної платіжної системи

Більшість українців, які отримують зарплати і пенсії в банкоматах, мабуть, і не задумуються, що означають написи "Visa" чи "MasterCard" на їхніх платіжних картах.

Тим часом закордонні корпорації, у власності яких перебувають платіжні системи із цими назвами, заробляють на деяких наших операціях з платіжними картами чималі гроші. Зокрема, їхній бізнес в Україні полягає в отриманні комісійних за технічну підтримку операцій із картою одного банку в мережі (у тому числі у банкоматі) іншого. Та гегемонія "Visa" і "MasterCard" на українському ринку платіжних карт може виявитися не вічною. Принаймні, НБУ докладає чимало зусиль для якомога ширшого впровадження в життя створеної більше десяти років тому вітчизняної системи безготівкових платежів (її користувачами вже є, зокрема, держателі карт українського "Ощадного банку", виданих їм для отримання компенсацій за знецінені вклади в "Ощадбанку СРСР").

Саме про Національну систему масових електронних платежів (НСМЕП) ішлося на прес-конференції, яку провів днями начальник управління НБУ в Кіровоградській області Віктор Томашин. Коротко описавши історію цієї системи – від пілотного Проекту Нацбанку у 2000 році до затвердження у минулому Стратегічної програми розвитку безготівкових роздрібних платежів на 2012 – 2014 роки, Віктор Томашин розповів про передбачену цим документом модернізацію НСМЕП і вигоди, які отримають від цього як банки, так і їхні клієнти. Зокрема, посадовець підкреслив, що вже зараз держателі карт НСМЕП (які є чиповими) є значно захищенішими від шахрайств, ніж ті, хто користується "пластиком" міжнародних платіжних систем (з магнітними смугами). А модернізація НСМЕП зробить держателів вітчизняних платіжних карт ще більш захищеними, оскільки ці карти міститимуть і магнітні смуги, і чипи. Також цією модернізацією буде усунуто деякі недоліки НСМЕП. Зокрема, з допомогою її карт у майбутньому можна буде розраховуватися за кордоном. Також Віктор Томашин повідомив, що власні системи безготівкових платежів мають Китай, Південна Корея, Білорусь та багато інших країн.

Що ж стосується українських реалій, нині у НСМЕП входить 59 банківських, в тому числі "Ощадний банк", та 9 небанківських установ, в тому числі "Укрпошта". Керівництво НБУ хоче це число збільшити і активно агітує банкірів вступати у НСМЕП. За словами Віктора Томашина, Нацбанк розвиває НСМЕП не як комерційний проект, а як систему, що надає доступні та дешеві послуги для широких народних мас.

Пересічні українці дізнаватимуться про вступ у НСМЕП банків, через які отримують зарплату, від бухгалтерів за місцем роботи. При цьому, за словами Віктора Томашина, банкіри не примушуватимуть працівників підприємств, установ та організацій до обміну карт. Але пенсіонерів та інших отримувачів соцвиплат можуть зобов’язати перейти на вітчизняний "пластик". Якщо, звісно, відповідне рішення ухвалить уряд.

Читайте також