Зараз показник захворюваності в обласному центрі коливається від 61,2 до 73,3 на 10 тисяч населення. Враховуючи те, що епідпоріг становить 93,5 на 10 тисяч населення, про епідемію поки що не йдеться. Однак слід зважити на те, що частина населення до лікарів за допомогою не звертається, тож офіційна картина повністю реальну картину не відображає. Фахівці вважають, що першу хвилю захворюваності на ГРВІ та грип у Кіровограді слід очікувати наприкінці жовтня, другу – у лютому наступного року. Подібна ситуація – в області в цілому та по всій країні, епідпоріг у жодному регіоні не подолано, найвищий рівень захворюваності реєструється в Києві.
Фахівці також зазначають, що, згідно з лабораторними дослідженнями, у хворих на ГРВІ антигенів вірусу грипу не виявлено, жителі області переважно хворіють на недуги, що викликають РС-віруси, аденовіруси, а також парагрип. Однак грип, за прогнозами епідеміологів, все ж таки прийде в Україну. Міський позаштатний інфекціоніст Віктор Мандзій повідомив, що, за даними Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. Громашевського, у 2012 – 2013 роках в Україні прогнозується спільна циркуляція вірусів грипу А(Н3N2), а саме нового штаму А/H3N2/Вікторія/ і також нового для України штаму В/Вісконсін/. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу А/H1N1/Каліфорнія/.
Єдиним ефективним засобом профілактики грипу, підкреслювали учасники засідання, залишається вакцинація. Заступник міського голови Сергій Дьячук зазначив, що кошти для вакцинації працівників охорони здоров’я та освіти у міському бюджету передбачені. Також обов’язковому щепленню підлягають вихованці дитячих будинків, інтернатів. Мають потурбуватися про своїх підлеглих й керівники промислових підприємств, установ та організацій міста. Рекомендовано проводити щеплення зареєстрованими в Україні грипозними вакцинами й осіб, які належать до груп ризику (дітей до п’яти років, вагітних, людей віком від 65 років, з надмірною вагою, хворих на діабет, хронічні серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання легенів, інші тяжкі хронічні недуги, ті, що перебувають на імуно-супресивній терапії). Є й професійні групи ризику – продавці, працівники закладів громадського харчування, водії громадського транспорту.
Як свідчить досвід минулих епідсезонів, у тих колективах, де було проведено щеплення працівників, захворюваності на грип не спостерігалось протягом останніх двох років. Відомо також, що вакцинопрофілактика є ефективною, якщо її проводити за кілька тижнів до прогнозованого початку епідемії, тож робити щеплення варто вже зараз. Нинішнього року в Україні дозволені до застосування такі вакцини, як Флюарикс (Німеччина), Інтаза (Франція), Інфлувак (Нідерланди). Проходить процедуру державної перереєстрації препарат Ваксігрип французького виробництва.
Під час засідання зазначалося, що стаціонар №1 центральної міської лікарні Кіровограда повністю готовий до прийняття хворих на грип та ГРВІ. В разі необхідності будуть перепрофільовані для прийняття хворих на грип, в тому числі й вагітних інфекційні відділення лікарні. Центральна міська лікарня у повному обсязі забезпечена деззасобами, створений необхідний запас медикаментів для співробітників, які будуть працювати в період підвищення рівня захворюваності на грип та ГРВІ, засобів індивідуального захисту.
* * *
Лікарі нагадують, що грип легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. У зоні зараження перебувають усі в радіусі двох метрів від хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку оточуючим протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, сім днів.
– За перших же симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатись вдома, – застерігає Віктор Мандзій. – Якщо у вас підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах, не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо ж стан хворого погіршується, не варто зволікати з госпіталізацією. Викликайте «швидку» чи терміново звертайтесь безпосередньо до лікарні, якщо у вас сильна блідість та посиніння обличчя, ускладнене дихання, висока температура тіла, що довго не знижується, багаторазове блювання та випорожнення, надмірна сонливість чи збудженість, біль у грудях, домішки крові у мокроті, зниження артеріального тиску.
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко попередити зараження навіть під час епідемії, якщо уникати великої скупченості людей, зменшити вірогідність контактів із хворими, при необхідності користуватись одноразовими масками. Не варто забувати регулярно провітрювати приміщення, робити вологе прибирання. Повноцінно харчуйтеся, уникайте перевтоми, часто мийте руки, користуйтеся лише одноразовими рушниками та серветками, як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя в разі кашлю та чхання.
Медики застерігають, що лікування може призначити лише лікар. Вчасне використання противірусних препаратів здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень. Призначаються й препарати що пом’якшують симптоми хвороби – жар, нежить, біль у горлі, кашель тощо. Народні методи для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму, як то розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин – подолати жар допоможе парацетамол. Потрібно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою та нежирною, однак примушувати хворого їсти не варто.
Також важливо знати, що грип не лікують антибіотиками – вони не створюють жодної протидії вірусам. Антибіотики можуть використовуватись за призначенням лікаря лише для лікування ускладнень – пневмонії та бронхіту.