Перша допомога при обмороженні

Зима — час свят і прогулянок засніженою природою. Але зимові прогулянки, крім приємних емоцій, можуть принести і проблеми. Так, тривале перебування на морозі може стати причиною обмороження.
Обмороження — це пошкодження тканин тіла, викликане впливом низьких температур. Найчастіше від обмороження страждають вуха, ніс, щоки, пальці рук і ніг.

Чому відбувається обмороження?
При тривалому впливі низьких температур в організмі скорочується подача крові до судин, що знаходяться близько до поверхні тіла. Таким чином, тепло зберігається близько від життєво важливих внутрішніх органів. Але при цьому тканини, розташовані біля поверхні, можуть сильно переохолоджуватись. При важких формах обмороження в тканинах починають утворюватися кристали льоду, тканини твердішають, людина перестає відчувати обморожені ділянки. У результаті можливі відмирання ділянок тіла і навіть смерть людини.
Зазвичай обмороження відбувається при температурі повітря нижче -10 о С. Але це може статись навіть якщо термометр показує невеликий плюс. Сильний вітер і висока вологість можуть сприяти обмороженню. При першому ступені обмороження шкіра на пошкодженій ділянці блідне, а після попадання в тепло, навпаки, червоніє. Втрачається чутливість, людина відчуває оніміння в постраждалому ділянці тіла. Можливі свербіж, печіння, біль. Через 5–7 днів обморожені ділянки повністю відновлюються.
У разі обмороження другого ступеня ті ж симптоми, що і в першому випадку, можуть виявлятися сильніше. Крім того, через кілька днів на пошкодженій ділянці з’являються пухирі, наповнені прозорою рідиною. При цій стадії обмороження на одужання може знадобитися декілька тижнів. Третій ступінь обмороження настає при тривалому впливі холоду. Бульбашки, що утворюються в цьому випадку, наповнені червонуватою рідиною. Пошкоджена шкіра повністю відмирає, і на місці бульбашок утворюються рубці. Загоєння відбувається протягом місяця.
Четвертий ступінь обмороження – це найнебезпечніша стадія. Характерною його особливістю є синюшний колір потерпілого ділянки і сильний його набряк при попаданні тіла в тепло. Ця стадія часто поєднується з 2-ю і 3-ю стадіями. При четвертій стадії обмороження вплив холоду найбільш агресивний і призводить до змертвіння тканин, причому постраждати можуть не тільки м’язи і шкіра, а й сухожилля і кістки.

Правила першої допомоги
При обмороженні потрібно перенести потерпілого в тепло. Зняти промерзлі речі: куртку, штани, взуття, шкарпетки, рукавички. Виключити різке прогрівання. При першій стадії обмороження для відновлення кровообігу можна розтерти замерзлі частини тіла. Але при всіх інших стадіях це може завдати шкоди, бо холод привів до значних пошкоджень тканин. Тому краще дати тілу поступово прогрітися і відновити кровообіг в постраждалих ділянках.
Накласти пов’язки і зафіксувати їх. Щоб не пошкодити постраждалі ділянки тіла, їх покривають пов’язками і фіксують. При накладенні пов’язки зазвичай використовують вату і марлю, які зверху покривають теплоізоляційною тканиною: клейонкою, прогумованою тканиною. Напоїти теплим чаєм, що допоможе підвищити загальну температуру тіла, і буде сприяти нормалізації кровообігу. Викликати лікаря. Це обов’язковий пункт при наданні допомоги потерпілому від обмороження.
НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
NYT: Спеціальним посланником Трампа з питань України може бути призначений представник, який народився в Росії.
Волинь та Вінниччина зазнали ударів по енергетичній інфраструктурі – повідомляє обласна військова адміністрація.
Втрати російських військ у конфлікті з Україною досягли нової психологічної межі.
Теги