Нітрати шкідливі тим, що під впливом мікрофлори кишечнику перетворюються на нітрити, які позбавляють гемоглобін крові здатності переносити кисень, перешкоджають “диханню” клітин, що, врешті-решт, призводить до їх загибелі. Навіть за разового вживання нітратних овочів може виникнути гостре отруєння, за тривалого – хронічна нітратна інтоксикація, яка інколи призводить до смерті людини.
Кіровоградська міська санепідстанція уже розпочала перевірки вмісту нітратів у ранніх овочах, що реалізуються в торговельній мережі обласного центру. За словами лікаря з гігієни харчування Оксани Біленко, всього було відібрано 34 проби, які направлено на дослідження до токсикологічної лабораторії. У шести пробах виявлено значне перевищення (у 2,2 раза) нормативів вмісту нітратів, зокрема, в одній пробі моркви з Миколаєва, одній – северинівських огірків, одній – кримської редиски, трьох пробах – капусти (северинівської, закарпатської та вознесенської). Небезпечну продукцію вилучено з реалізації.
– Інтоксикація нітратами досить тяжко переноситься і може закінчитися смертю, – каже Оксана Біленко. – Клінічні ознаки отруєння нітратами проявляються через 4–6 годин після потрапляння їх в організм з їжею. Перші симптоми – цианоз (посиніння) губ, слизових оболонок, нігтів, обличчя. Згодом хворий скаржиться на нудоту, посилене слиновиділення, біль у шлунку, сонливість, запаморочення, порушення координації рухів, у нього виникають розлади шлунка, з’являються відчуття слабкості, сильний головний біль.
У разі підозри на отруєння нітратами і нітритами медики радять ретельно промити шлунок, випити активоване вугілля (дві столові ложки на склянку води), а потім прийняти сольовий проносний засіб. І, звичайно, слід негайно звернутися до лікаря.
Напевне, у читачів виникне запитання, чи можна за зовнішнім виглядом овоча здогадатися, що з ним не все гаразд? На жаль, зазвичай ні. Тож залишається єдиний вихід – вимагати у продавців документи, які засвідчують якість товару. В жодному випадку не купуйте ранні овочі на стихійних ринках – лабораторії, які перевіряють вміст нітратів, є лише на офіційних ринках та в магазинах, якість продукції тут – під пильним контролем фахівців міської санепідстанції. А ось якщо, не дай Бог, отруїтеся редискою, купленою в "стихійника", нарікатимете тільки на себе. У будь-якому разі не давайте ранніх овочів дитям чи тим, в кого є проблеми з кишково-шлунковим трактом.
А ще лікарі рекомендують ранні овочі перед вживанням покласти на одну-дві години у воду, декілька разів її замінити. Зберігати їх радять тільки в холодильнику.
Варто також знати, що нітрати нерівномірно накопичуються у свіжих овочах: у картоплі та огірках – ближче до шкірки, у капусті й моркві – всередині. До речі, якщо картоплю на добу залишити в однопроцентному розчині солі або аскорбінової кислоти, рівень нітратів знизиться майже на 90 відсотків. Готуючи страви з ранньої капусти, видаляйте з неї качан, а із зелені – грубі стебла листя. В огірків обрізайте шкірку та кінчики з обох боків. Не вживайте ранні парникові овочі, на яких з’явилися гниль або цвіль, оскільки нітрати в них швидше набувають токсичної форми. Не давайте дітям салати зі свіжих овочів, які простояли за кімнатної температури 6-8 годин. Якщо полюбляєте ранні овочі, одночасно вживайте більше вітамінів С, Е та А, які гальмують процеси перетворення нітратів на нітрити. Найбільше нітратів може міститися в зелені (салаті, петрушці, кропі), у коренеплодах – менше. Фрукти та ягоди нітратів майже не накопичують.