Переходимо на «цифру»

В Україні завершено розбудову мережі цифрового ефірного телебачення. Це новий тип технології мовлення, яка передбачає передачу інформації про картинку та звук у байтах. Завдяки цьому збільшується обсяг інформації, яку цифровий мовник передає споживачеві, підвищується якість зображення та звуку порівняно з аналоговою технологією. До того ж, у перспективі забезпечується стовідсоткове покриття території нашої країни телевізійним сигналом. Цифрове телебачення можна дивитись вже сьогодні з ефіру на звичайну кімнатну антену, але для цього необхідно придбати сет-топ-бокс – пристрій, потрібний тим, хто приймає ефірний сигнал. Про деталі переходу вітчизняного телемовлення на новітні цифрові технології кореспонденту «Вечірньої газети» розповіла представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Кіровоградській області Любов Бакаленко:

– Запровадження цифрового ефірного телебачення означає, що вже найближчим часом мешканці нашої області зможуть дивитись якісну телевізійну картинку в своїх помешканнях, а згодом – отримувати різні телекомунікаційні послуги, – зазначила Любов Яківна. – Тобто 60 відсотків домогосподарств області, які приймають ефірний сигнал, зможуть незабаром оцінити всі переваги новітніх технологій. Решта – 30 відсотків мешканців Кіровоградщини – користується кабельними мережами телебачення, ще 10 відсотків – супутниковими антенами, так званими «тарілками», які вже отримують цифровий сигнал. Саме цієї категорії споживачів нововведення не торкнеться. Хоча хтозна, коли у людини буде вибір, яку послугу вона обере. Отже, з переходом на цифрове мовлення мешканці невеличких населених пунктів матимуть таку ж можливість отримувати інформацію, як і жителі мегаполісів. Підкреслю, що в області є райони, де можна переглядати лише кілька телеканалів і подібну ситуацію потрібно радикально змінювати.

Підписавши у 2006 році Угоду країн – членів Міжнародного союзу електрозв’язку «Женева-2006», Україна взяла на себе зобов’язання щодо впровадження цифрового наземного ефірного мовлення. Тож перехід на цифрове телебачення відбуватиметься поступово. Протягом нинішнього року в ефірі транслюватиметься як цифровий, так і звичний для телеглядачів аналоговий сигнал мовлення. Так відбуватиметься до 2015 року, коли аналоговий сигнал буде повністю відключений.

– Скільки каналів порівняно з аналоговим сигналом зможе дивитись український глядач у цифровому форматі?

– 32 вітчизняних телеканали, з яких 28 – загальнонаціональних та чотири – регіональних, місцевих. Вже сьогодні у разі підключення вищезазначених сет-топ-боксів саме кіровоградці мають змогу переглядати 28 загальнонаціональних каналів, у тому числі й програми Кіровоградської обласної державної телерадіокомпанії. До кінця року кількість каналів зросте до 32.

Розбудова однієї з найбільших телемереж у Європі за короткий термін була б неможливою без чіткої державної стратегії. Адже необхідно було встановити 664 потужних цифрових передавачі по всій території країни за умови безперебійної роботи діючих аналогових телемереж. Так, у нашій області такі передавачі встановлено в шести населених пунктах: Кіровограді, Олександрії, Новомиргороді, Новоархангельську, Новоукраїнці та Устинівці. ТОВ «ЗЕОНБУД», який було визначено в результаті конкурсу основним провайдером вітчизняних цифрових мультиплексів, запевняє, що протягом визначеного законодавством часу, покриє область відповідним сигналом майже на сто відсотків. Наступним етапом розбудови цифрової мережі в області стане започаткування місцевих локальних мереж.

– Чи будуть доступними у цифровій мережі саме місцеві телеканали, адже зрозуміло, що їх технічне оснащення не таке потужне, як, наприклад, у Кіровоградської ОДТРК?

– В області залишилось небагато таких місцевих компаній. Свого часу Національна рада з питань телебачення та радіомовлення оголосила конкурс на освоєння цифрових ліцензій. І вже майже рік переможці конкурсу освоюють цифрові технології. Ліцензію отримала КОДТРК, а також телерадіокомпанія ТТV, і вони вже здійснюють мовлення у новому форматі, а той, хто підключив сет-топ-бокс, може їх дивитись безперешкодно. Ліцензію не отримала компанія «Стимул», яка значно скоротила виробництво власних програм, і Нацрада таким компаніям не видавала відповідних ліцензій, бо конкурс був оголошений на 24 години мовлення на добу. Можливо, буде оголошений додатковий конкурс, як було шостого червня, коли оголосили конкурс на право мовлення на вільних місцях п’ятого мультиплексу. Так, у Кіровограді є одне вільне місце, а в інших містах, зазначених вище, є по два вільних місця. Всі місцеві компанії, які попередньо не отримали права мовлення, мають можливість подавати документи, якщо цього хочуть. Я знаю, що в Кіровограді є бажаючі взяти участь у конкурсі, і якщо вони виграють конкурс, то ми матимемо ще одного гравця у телевізійному просторі обласного центру. Це і заповнення місцевого інформаційного простору, і можливість створювати конкуренцію, а значить, видавати якісний телевізійний продукт.

Думаю, що до 2015 року телеглядачі встигнуть зорієнтуватись у нововведеннях і оберуть прийнятний для себе спосіб прийому телевізійного сигналу: чи то у цифровому форматі, чи через кабельні мережі або зі супутникової «тарілки». До речі, держава береться забезпечити найбільш вразливі, малозабезпечені верстви населення сеп-топ-боксами безкоштовно. Решта споживачів зможуть придбати їх у торговельній мережі за власний рахунок. Ці прилади вже з’явились у продажу в магазинах побутової техніки. Їх вартість становить близько 500 гривень, але, думаю, із наповненням ринку та посиленням попиту на ці прилади їх вартість значно знизиться. Хочу застерегти мешканців області, що вже зафіксовані випадки продажу несертифікованих приладів. Тому раджу людям, які купувати сеп-топ-бокси у магазинах, протестувати їх у присутності продавця, попросити, щоб він пояснив, як його приєднати до телевізійного приймача. Для відповідей на практичні запитання громадян буде створено цілу низку кол-центрів, куди може зателефонувати кожен бажаючий щодо налагодження прийому сигналу у себе вдома. Як стверджують фахівці, активізувати сет-топ-бокс можна буде автоматично, через СМС-повідомлення, телефонний дзвінок чи Інтернет. Телефон «гарячої» лінії Держкомтелерадіо у Києві: (044) 239-61-09.

– Чи зачепить перехід на цифрове мовлення користувачів кабельного та супутникового телебачення?

– Власників супутникових антен – ні. Проте вони не можуть приймати місцеві телеканали, оскільки не всі вони мають ліцензію на супутникове мовлення. Щодо кабельних провайдерів, то вони, звичайно, продовжуватимуть надавати послуги абонентам.У будь-якому разі, прихід цифрового телебачення означатиме нову сторінку в розвитку технологій на ринку інформаційних послуг.

– Чи можете ви прокоментувати, які категорії громадян будуть забезпечуватись сеп-топ-боксами безкоштовно?

– У державному бюджеті на 2012 рік на забезпечення цими приладами малозабезпечених категорій громадян передбачено понад 350 мільйонів гривень. Держкомтелерадіо, який є розпорядником цих коштів, очікує, що зможе забезпечити за ці кошти більше 690 тисяч сімей.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову, якою передбачено, що протягом нинішнього року телетюнери отримають інваліди першої та другої груп, інваліди війни третьої групи, особи, які виховують дитину-інваліда, за умови, що дитина проживає разом із ними, особи з малозабезпечених сімей, які отримують державну соціальну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», а також особи, які отримують субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011– 2012 років. Урядова постанова також прописує порядок одержання сет-топ-боксів. До першого липня цього року місцеві управління праці та соціального захисту населення формують списки громадян, які безоплатно забезпечуватимуться телетюнерами, а Держкомтелерадіо до першого серпня збирає ці списки. Безкоштовне надання сет-топ-боксів відбуватиметься за правилом: один телетюнер – на одне житлове приміщення.
У мене часто запитують: мовляв, наша родина підпадає під умови безкоштовного отримання цих приладів, але користується послугами кабельних провайдерів. Я хочу порадити таким людям: беріть належну вам апаратуру, ви зможете використовувати її для телевізора, який не підключений до кабельної мережі чи до супутникової антени. Приміром, можна встановити його на кухні, в іншій кімнаті й користуватись двома видами прийому телесигналу, а вже згодом можна буде обрати для себе найбільш прийнятний. Ось люди похилого віку не беруть великі пакети телеканалів у кабельників, а користуються економпакетом, то навіщо ж сплачувати кошти кабельному провайдеру, якщо можна буде безкоштовно дивитись ті ж таки канали через звичайну кімнатну антену за наявності цифрового приладу?

За останніми повідомленнями, 320 тисяч українських родин вже придбали за власний кошт ці сет-топ-бокси, значить, аудиторія цифрового телебачення поступово зростає. І це, врахуйте, що не забезпечувались приладами пільгові категорії.

Тож визначатись потрібно вже сьогодні, адже у 2015 році «аналог» буде відключений, і все телебачення перейде на «цифру». Нацрада буде відслідковувати, як просуватиметься цей процес, можливо, навіть раніше визначеного 2015 року відбудеться повний перехід на цифрове мовлення, бо на телеканали зараз лягає подвійне навантаження: їм доводиться паралельно сплачувати за користування і аналоговим, і цифровим способом передачі сигналу. Тож вони, як ніхто інший, зацікавлені швидше позбутись такого подвійного фінансового тягаря.

– Чи можливе з поступовим розвитком цифрового мовлення, включення у пакети телеканалів, окрім вітчизняних, ще й зарубіжних?

– Не виключено. «ЗЕОНБУД» розглядає таку можливість і шукає можливість подачі через ці мультиплекси зарубіжні канали, але, думаю, що така послуга буде платною. На жаль, суспільство у нас не дуже активне в плані споживання інформаційного продукту, тому йому не завадить своєрідна медіа-освіта і розуміння того, що за якісний телепродукт потрібно сплачувати кошти.

Читайте також